Як говорити з батьками чужих дітей, які не намагаються до вас дослухатися?
Іноді нам доводиться спілкуватися з людьми, з якими нас не пов’язує нічого, крім того, що їхня дитина має звичку стукати вантажівкою по голові нашого Миколку.
13 порад психолога
- Перш ніж зателефонувати і сказати фразу, що починається з «Агов ти!», присядьте на диван і розберіться зі своїми почуттями. Чи адекватний ваш гнів до ситуації?
Іноді ми прагнемо мститися за всі колишні образи, а з таким настроєм легше розв’язати збройний конфлікт, ніж дитячу проблему. Можливо, потрібно поговорити з вихователькою, яка вирішила пограти в Індіану Джонса (ваш малюк був заручником!), а не з татом Індіани?
Тричі видихніть і тоді розгніваний Чак Норріса, який ламає цеглу ребром долоні, поступиться місцем батькові, здатному міркувати.
- Якщо все відбувається в садку або школі, то до розмови потрібно долучити й відповідального дорослого. Нянька, яка водить дітей на прогулянку, тут може більше зробити, ніж чужий тато, який утретє за десять хвилин забуває назву «нашого» садка.
- Так, до речі, подивіться на дитину. Ви точно зараз допомагаєте їй?
Часом батьки вважають, що захищають дитячі інтереси й допомагають розв’язати проблеми. А замість цього дитина отримує в школі неприємне прізвисько. Іноді можна поговорити зі своїм школярем і з’ясувати: якщо до Оленки не наближатися, то її нунчаки до нього не дістануть. Ви допомагаєте людині з’ясувати, як самій знайти вихід із ситуації.
- Якщо спілкуватися з батьком, який купив нунчаки, необхідно, то у розмові намагайтеся дотримувати фактів. Хоча й тут можливі варіації: для однієї мами поштовх — це підлий удар нишком, для іншої — дружнє вітання.
- Розкажіть про ситуацію в стилі міністра закордонних справ, який делікатно пояснює Танзанському племені звичаї своєї країни.
«У нашій родині не прийнято плюватися, адже це вражає Дмитрика!».
Або так: «Віронька обурюється, що Люся забрала її восьминога. У нас не прийнято брати без дозволу чужі речі, так ми її вчимо, і зараз нам усім жахливо неприємно. Прошу вас поговорити з Люсьою і повернути поцуп… тобто восьминога».
- Іноді зовсім не варто перебільшувати, тому що проблему можна розв’язати елементарним увічливим проханням: «Будь ласка, не витягайте гаманець із моєї сумки». Поруч із деякими батьками в пісочниці позначте свої особисті кордони. І свою сумку. І самокат!
- У жодному разі не обвинувачуйте. «Це провокує сором і захисну агресію у відповідь», — зауважить психолог.
А простіше — призводить до образ і бійки. «Хто так виховує дітей! На себе подивіться! Ви навіщо даєте дитині залізні наручники у молодшу групу — з глузду з’їхали?» — поганий початок розмови. До того ж у такій дискусії суть проблеми втрачається.
- Щоб уникнути непорозумінь, говоріть безпосередньо про те, на що саме ви очікуєте від опонента: «Ми всією родиною просимо Вітю не лякати нашу донечку дохлим пацюком. Ви могли б обговорити це з вашим сином? Вихователька обіцяла сприяти».
Або «Петрик використовує підтяжки, щоб стріляти по однокласниках. Не могли б ви запропонувати йому замість підтяжок ремінь?»
- Навіть якщо до вашої думки не дослухаються, будьте дружелюбними. Тоді ніхто, крім вас, не зможе похвалятися, що вчора спілкувався з хамами. До того завжди ймовірно, що десь поруч перебуває ваша дитина. Ми їй подамо приклад.
- З’ясуйте відразу: перед вами батько, який просто не бачив складної ситуації, не зрозумів, що трапилося, або ж людина, яка її ігнорує, а то й сама навчає дітей капостити. У першому випадку спокійна розмова може допомогти. У другому — надії порозумітися досить мало й доведеться просто триматися від них подалі.
- Що зовсім неприйнятно — це шантаж («Відпусти кіску, а то ми скакалку не повернемо!») і непотрібні поради. Неприпустимо говорити щось на зразок: «Це від того, що ви його сосисками годуєте — від них агресія посилюється», тому що наступна агресія буде спрямована на вашу адресу.
- Не завжди потрібні батьки, якщо ви можете сказати щось просто чужій дитині. Важливо пам’ятати, що людина перед вами вразлива і значно слабша. Нічого немає страшного в тому, щоб попросити: «Хлопчику, відпусти, будь ласка, двері. Ти мені черевик затиснув…».
- До речі, той батько, якому ви щойно телефонували, може погодитися, а потім залишити всі прохання без уваги. Так теж трапляється.
Тому ще раз поговоріть з учителем або вихователем, обов’язково — зі своєю дитиною: як бути, якщо Тетянка знову прийде з гучномовцем і в нього цілий день кричатиме. Куди можна сховатися, куди зателефонувати, яким словом передати дівчинці вітання тощо.