Як припинити нічні годування
Чи існує краща картина, і чи батьки ще колись відчувають таку радість, ніж тоді, коли немовля повільно засинає у них на руках, або коли мама годує дитину груддю, або коли дитина п’є з пляшечки? Більшість дітей засинають таким чином. Якщо ваша дитина так засинає і спить спокійно цілу ніч — це чудово! Тоді не слід щось змінювати. Якщо ж дитина пробуджується протягом ночі кілька разів і засинає лише після того, як ви погодуєте її груддю або дасте пляшечку, то йдеться про сформовані погані навички присипляння. Однією з частих причин поганого сну вночі є саме нічне харчування!
Для деяких немовлят, яким виповнилося 3 місяці, а особливо для дітей 5–6 місяців, діє правило: вони більше не мають потреби харчуватися після вечірнього годування ще кілька разів протягом ночі. Якщо ж ваша ситуація є іншою, тоді ваше немовля напевне пов’язує сон із годуванням або пляшечкою.
Чому дитину після 6 місяців не потрібно годувати вночі?
Якщо протягом ночі дитину годують молоком або соками, органи травлення і виділення продовжують працювати, хоча вони повинні перебувати в стані спокою.
Нічне годування сприяє створенню відчуття голоду в невідповідний час. Наприклад, якщо ви звикли обідати о першій дня, щодня приблизно в цей час ви відчуватимете голод. Так само і немовля, яке звикло їсти вночі, у відповідний час має відчуття голоду.
Виділення гормонів, температура тіла, як і загальне функціонування організму протягом дня та ночі утворюють наш внутрішній годинник. Тому важливо, щоб існувала погодженість із денним ритмом. Ми знаємо, які проблеми мають робітники, які працюють позмінно і змушені їсти вночі, а спати вдень. Для багатьох це важко, а деяким навіть спричиняє проблеми зі здоров’ям.
Софійка (8 місяців) щовечора засинала, поки мама її годувала. Вона без проблем продовжувала спати після того, як її вкладали в ліжечко. Але приблизно за дві з половиною години Софійка прокидалася з плачем. Усі спроби заспокоїти її були марними, лише годування груддю могло заспокоїти і допомагало знову заснути. Вона засинала знову вже за десять хвилин. Але весь цикл повторювався 5–6 разів упродовж ночі. Мама спробувала дозволити їй плакати, але батько з цим не погоджувався, і весь тягар ліг на плечі матері. Звісно, вона сердилася і на Софійку, і на чоловіка, і дуже перевтомлювалася: через велику кількість годувань, після такої кількості рідини, доводилося один раз або двічі протягом ночі перевдягати дівчинку.
Усунення нічного харчування
Якщо дитина має проблеми з нічним харчуванням, не варто обмежувати його різко. Слід робити це поступово, щодня зменшуючи кількість рідини (молока або соку), яку дитина випиває протягом ночі.
Подібна ситуація вимагає двох рішень:
зменшенням і припиненням нічного харчування ви уникаєте поганого впливу на ритм і функціонування організму, навчаєте дитину, що відчуття голоду не є характерним для нічного часу;
ви створюєте у дитини правильні асоціації, пов’язані з присиплянням, що допоможе дитині навчитися самій засинати в ліжечку, обходитися без вас і без пляшечки.
Можливо, ви вирішите, що для вас і для дитини зменшення або припинення вживання рідини протягом ночі та водночас створення нових навичок присипляння було б непосильним. Тоді ви можете обрати підхід, коли поступово зменшуватимете і припините годування молоком або соком, але завжди будете заходити до кімнати і потішати малюка, почісуючи йому плечі та погладжуючи його. Добре було б, якби ви не брали його на руки і не носили. Коли вдасться відучити немовля від соку і молока, тоді займіться виробленням добрих навичок присипляння, щоб уникнути формування у дитини звички, коли батьки впродовж ночі безліч разів приходять до неї.
Випиту дитиною рідину регулюйте у такий спосіб: щоночі на 10–15 мл зменшуйте кількість молока або соку, поки зовсім не зупините годування. Якщо ви годуєте дитину груддю, щодня зменшуйте годування на одну хвилину. Якщо годування триває менше трьох хвилин, його потрібно зовсім припинити.
Заспокоєння замість годування
Якщо дитина не засне, заспокоюйте її, масуючи плечі або погладжуючи по голові. Було б добре, якби ви не підіймали дитину з ліжечка, але, якщо вона дуже схвильована, зробіть це. Важливо лише уникнути годування.
Щодо набуття правильних навичок присипляння, то першим кроком є розмежування між часом годування і засинання. Тобто, за потреби, годуйте немовля трішки раніше ніж зазвичай. Коли помітите, що воно засинає, намагайтеся не допустити цього, легесенько щипаючи його щічки. Якщо і це не допоможе, припиніть годування. Це слід робити для того, щоб у дитини годування асоціювалось із відчуттям голоду, а не сонливості.
Деякі матері полюбляють на певний час затримати раннє ранкове годування між п’ятою і шостою годиною, адже немовлята після того ще певний час сплять. Якщо ви це робите, тоді все гаразд. За деякий час дитина і без цього годування спатиме добре і довше вранці.