Ігри для розвитку навичок дитини-аудіала
Людей, які у навколишньому світі в першу чергу сприймають звуки, називають аудіалами. Цим вони відрізняються від візуалів, які віддають перевагу наочній інформації, та кінестетиків, для яких надзвичайно важливий дотик. Провідний тип сприйняття формується приблизно до третього року життя, і його слід брати до уваги під час вибору ігор та розвивальних методів. У цій статті поговоримо про дітей-аудіалів: чим вони відрізняються і які ігри найкращі для їхнього розвитку.
Особливості дітей-аудіалів
Ваша дитина володіє навичками аудіала, якщо у віці до 5 років говорить багато, використовуючи складні речення, любить слухати, коли їй читають, переказує казки до найменших подробиць. Також малюк швидко запам’ятовує пісні, щодня збагачує свій словник. Такі діти краще реагують на голосові вказівки.
Після 5 років маленький аудіал використовує такі самі мовленнєві звороти, що і дорослі. Він більше розмовляє, ніж грає, або віддає перевагу іграм, що вимагають словесного спілкування; любить ігри з чітко визначеними правилами.
Така дитина під час малювання чи іншої роботи розмовляє сама із собою, а в діалозі вільно розповідає про свої почуття. Також вона часто відповідає за інших і може поводитися дещо по-начальницькому. Це завдає клопоту, але дитина обов’язково змінюється на краще в колі друзів.
Розвиток навичок аудіала з 3 до 5 років
- Розповідаючи добре відому дитині казку, просіть допомогти вам: «У будинку дівчинка побачила… Я щось забула! Що побачила Марійка?»
- Два іграшкові телефони із сірникових коробок, з’єднаних ниткою, поза сумнівом, зацікавлять вашу дитину.
- Водіть її на дитячі ранки та концерти. Поєднання музики і слів дуже стимулює «аудіала».
- Читайте більше віршів.
- Переглядайте журнали разом із дитиною і по черзі вигадуйте історії про людей, зображених на ілюстраціях.
- Вмикайте аудіозаписи з пісеньками і казками.
- Співайте разом. Грайте хоча б на примітивних музичних інструментах (дзвоник, свисток, тріскачка, ложки тощо).
- Гра «Що неправильно?» — набір карток із картинками, на кожній з яких міститься очевидна безглуздість — наприклад, телефон із бананом замість слухавки. Коли ваш малюк вкаже на цю смішну помилку, попросіть його описати або пояснити все, що він бачить.
- Грайте в ляльковий театр.
- Звертайте увагу дитини на нові слова, що вона дізналася (наприклад, назви тварин, яких вона бачила в зоопарку), використовуйте ці слова в мовленні.
- Граючись у настільні або рухливі ігри, обговорюйте те, що відбувається під час гри, це стимулюватиме інтерес до інших типів активності.
Після 5 років
- Зіграйте в гру, у якій кожен гравець повторює і продовжує слова попереднього гравця. Почніть, наприклад, так: «Я збираюся у відпустку, і в свою валізу я покладу…» або: «Я печу пиріг, і всередину я покладу…» Кожен гравець повинен додавати по одному слову. Ця гра поліпшує слухову пам’ять.
- Розширюйте словниковий запас своєї дитини, поповнюючи зміст загального поняття. «Квітами», наприклад, можуть бути «троянди», «герань», «фіалки».
- Дозволяйте своїй дитині відповідати на дзвінки по телефону. А спершу вона може попрактикувати і на іграшковому телефоні.
- Обирайте книги для читання вголос із тих, які дещо перевищують рівень розумового розвитку вашої дитини. Вони зможуть підказати їй нові ідеї та змусити інакше поглянути на світ.
- Нехай ваша дитина сама спілкується з продавцем, коли захоче, щоб ви придбали їй якусь іграшку.
- Коли ви разом працюєте або граєтесь, обмінюйтеся із нею словами-антонімами — «біле/чорне», «верх/низ» тощо.
- Грайте в таку гру. Нехай хтось почне розповідати історію та зупиниться через декілька речень. Потім інший продовжить її, не повторюючи тих слів, які вже вживав перший. Потім настане черга наступного. І дарма, що ця історія не має жодного сенсу!
- Пропонуйте своїй дитині писати листи, і нехай вона малює слова так, як вони вимовляються, робить до них якісь ілюстрації. Разом надішліть лист поштою, і нехай хтось із родичів напише відповідь.
- Придбайте аудіозаписи казок. Нехай дитина слухає їх у навушниках — це допоможе їй зосередитися.
- Складіть разом із дитиною словник, вирізуючи і вклеюючи в нього картинки на найрізноманітніші теми — меблі, кораблі та літаки, тварини тощо.
- Коли ви використовуєте невідоме дитині слово, то поясніть, що воно означає.
- Грайте з дитиною в гру «Що це?», в процесі якої вона повинна визначити, який об’єкт ви описуєте.
- Грайте в таку гру: необхідно визначити предмет, що видає певний звук. Це може бути машина, що проїхала, потяг тощо. Є й подібні настільні ігри.
- Підіть разом із дитиною до бібліотеки і запропонуйте їй самій обирати книги.
- Запропонуйте декілька прикладів рим. Назвіть слово, і нехай ваша дитина швиденько добере до нього риму. Потім поміняйтеся ролями.
- Набір іграшкового посуду допоможе вашій дитині зіграти ролі кухара, продавця, офіціанта.
ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: