Як зацікавити дитину читанням з перших років життя
Популярне твердження «Люди, які читають книги, завжди керуватимуть тими, хто дивиться телевізор» базується на наукових дослідах. Оксфордські вчені за допомогою МРТ з’ясували, що процес читання якнайкраще стимулює розвиток мозку.
Як змалечку привчити дитину до цього надзвичайно корисного заняття?
Для найпершого знайомства з літературними творами ви можете використовувати прості дитячі віршики, з п’яти-шести місяців можна читати або розповідати нескладні казки. Малюк, звісно, ще нічого не розуміє, натомість він чує, як мама або тато вимовляють слова, учиться слухати звуки, розрізняти їх. Дитина сприймає емоційне забарвлення того, що ви говорите, ритм вашого мовлення, і завдяки цьому їй значно легше буде навчитися говорити, читати і писати.
Вибираючи дитячі книжки, обов’язково звертайте увагу на ілюстрації, бо перше, з чим має справу малюк, кусаючи і розглядаючи свою першу книжку,— це картинки або зорові образи. У перших книжках малюнки повинні значно переважати над текстом. Добре, якщо картинки будуть яскравими, але без неприродних, «отруйних» кольорів.
Дитяча книжка має містити прості й зрозумілі малюнки, добрі та досить реалістичні. Для найменших читачів буде краще, якщо тварини, про яких ідеться в книжці, будуть намальовані реалістично, а не схожими на людей і в одязі. Маленька дитина ще не в змозі сприймати абстракцію.
Поступово вчіть малюка того, що потрібно робити з книжкою. Показуйте йому картинки, акуратно перегортайте сторінки і повільно читайте текст. «Як читати маленькій дитині? Адже вона не слухає!» — вигукують мами і тата. Навіть якщо малюк зайнятий своєю справою, а ви при цьому йому читатимете, будьте впевнені, що дитина сприймає інформацію.
Купуючи книгу для свого малюка, зверніть також увагу на те, з яких матеріалів вона виготовлена. Хай це буде картон, що прослужить зовсім недовго, зате не зашкодить дитячому здоров’ю, ніж ви придбаєте книгу з невідомого пластика, пофарбованого сумнівною фарбою.
Книги завжди мають бути доступними для дитини. Нехай малюк сам бере їх до рук, розглядає, гортає сторінки. Неможливо прищепити інтерес дитини до читання, якщо книги завжди заховані в шафі, і мама лише іноді їх виймає. Звісно, трапляється, що діти рвуть книжки або малюють в них, але це не привід узагалі відбирати їх у малюків. Спокійно й терпляче пояснюйте, що в книжках малювати не можна, що їх можна тільки читати і переглядати картинки. Поступово малюк навчиться з повагою ставитися до книги.
ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: