Секрети правильного харчування дитини
Є думка, що харчуванням батьки ніби «програмують» подальше життя дитини. Від раціону залежать розвиток організму, подальші хвороби, корисні та шкідливі харчові звички. Тому ми зібрали для вас найдоцільніші поради спеціалістів з дитячого харчування для кожного віку, що допоможуть уникнути типових батьківських проблем та виростити здорову дитину.
До 1 року
Перші 6 місяців життя найкращим продуктом для малюка є материнське молоко, бо воно містить оптимальний набір необхідних компонентів. Загалом на добу малюкові потрібно близько 550 калорій.
З 4 місяців добова енергетична потреба зростає до 800 калорій, і близько 6 місяця, коли маса дитини подвоюється та з’являються перші зубки, вже час переводити її на «загальний» раціон. Спочатку це порції у кілька грамів (докладніше ми писали у статтях «Правила введення прикорму для малюка першого року життя»), у консистенції пюре. Але тривалий час затримуватися на перетертих продуктах не можна, бо це затримує розвиток травневої системи та жувального апарату.
1–3 роки
У віці 1–3 років сукупна енергетична цінність їжі за добу повинна зрости від 1300 до 1500 калорій. Добовий раціон розподіляється так: на сніданок — 30 % добової енергетичної цінності, на обід — 30 %, у полуденок — ще 20 %, і на вечерю — останні 20 %. Щоденна норма рідини — приблизно 100 мл на кілограм ваги (рідина — чиста вода, напої, сік, супи).
Розпорядок годування. Оптимальний інтервал між прийомами їжі становить 4 години, адже за цей період шлунок малюка звільняється. Намагайтеся годувати малюка за графіком і не відхилятися від нього більше, ніж на 15–30 хвилин.
Правильно розподіляйте продукти протягом доби: м’ясні та бобові в першій половині дня, у другій більше сиру, овочів. Щодня повинно бути дві овочеві страви та один раз каша.
Потреба у м’ясних стравах. У 1–1,5 роки добова норма м’яса становить 60–70 г брутто (індичка, курка, нежирні сорти телятини, яловичини, свинини чи баранини). Це найкращий спосіб забезпечити малюка амінокислотами (білками), залізом, вітамінами групи В. Уже обов’язкова у раціоні нежирна риба (хек, судак, тріска тощо) як джерело ненасичених жирних кислот, вітаміну В12 та ще безлічі необхідних елементів.
У 1,5–2,5 роки добова норма м’яса збільшується до 70–80 г брутто на день 4–5 разів на тиждень. Вже можна вводити у меню парові котлети. Дитині 2,5–5 років потрібно 120 г (брутто) м’яса на день. Після 3 років порційну страву вже дають шматком.
Пережовування. Однорічній дитині вже можна замінювати пюре стравами, пропущеними крізь м’ясорубку. До 1,5 років пюреобразні страви ще переважають, але потім варто подавати гарніри і м’ясо невеликими шматочками. До 2 років у дитини з’являється в середньому 20 молочних зубів, якими можна ретельно жувати.
Дошкільний вік
Після трьох років травна система організму вже здатна засвоювати продукти з більш високими поживними характеристиками. Добова кількість калорій у 3–6 років становить 1800–1900 незалежно від статі.
Основа раціону — білкові страви. Джерелами тваринних білків є м’ясо й риба, молоко та молочні продукти, яйця, а рослинних — крупи, хліб, бобові та овочі. Подбайте про це, бо нестача білків сповільнює зростання і розвиток, знижує стійкість до інфекцій та інших несприятливих факторів. Шестирічній дитині щодня необхідно 120 г м’яса.
Щоб білки добре засвоювалися і максимально повно використовувалися організмом, необхідне збалансоване співвідношення їх з кількістю вуглеводів та жирів. Найкраще поєднання — 1 г білка до 1 г жиру та 4 г вуглеводів.
Молодший шкільний вік
У 6–7 років навантаження на дитину зростає через навчання, і вона повинна споживати не менше ніж 2000 калорій на добу. До 10 років норма зростає до 2400–2500 калорій.
Для молодших школярів рекомендовано харчування не менше ніж 4–5 разів на день.
Перелік обов’язкових продуктів у раціоні:
- нежирне м’ясо та риба;
- молоко (до 500 мл на добу);
- вершки, сметана та різноманітні кисломолочні продукти;
- сир (добовий обсяг — 40–50 г);
- бобові культури: квасоля, горох, сочевиця;
- горіхи: волоські, фундук, арахіс, кеш’ю;
- яйця;
- нерафіновані олії: соняшникова, соєва, оливкова, кукурудзяна тощо;
- жирна риба: оселедець, лосось, кета, горбуша тощо;
- вершкове масло;
- злакові, крупи: гречка, геркулес, кукурудзяна, ячна, перлова, рис тощо;
- макарони з пшениці твердих сортів;
- сухофрукти: курага, родзинки, чорнослив; кукурудза;
- картопля, кабачки, гарбуз;
- овочі (280 г на добу);
- хлібні вироби з борошна грубого помелу;
- варення, мед, джеми, повидло;
- фрукти (300 г на добу);
- ягоди і зелень.
Називати всі необхідні елементи немає сенсу: їх добова норма становить кілька міліграмів, що неможливо заміряти на власній кухні. Але будьте певні: якщо в раціоні дитини постійно є продукти з обов’язкового переліку, якщо ці продукти свіжі та якісні, дитина отримуватиме через них усі необхідні амінокислоти, мікроелементи та вітаміни.
ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: