Іноді сучасне суспільство здається надміру технологічним, і люди починають шукати можливості вирватися з полону гаджетів. Цьому сприяють альтернативні педагогічні системи, найвідоміша з яких — вальдорфська.

Усі принципи вальдорфської системи ґрунтуються на антропософському світобаченні, що розробив на початку ХХ сторіччя німецький містик Рудольф Штайнер. Антропософія приділяє значну увагу духовному світу, спрямовує мислення на пізнання містичних елементів, відкидаючи технології.

Характерні риси вальдорфської системи виховання

  •        На противагу всім системам раннього розвитку, у антропософських школах дітей не примушують запам’ятовувати наукову інформацію, віддаючи перевагу практичним навичкам, наприклад, шиття, та творчості (малювання, ліплення).
  •        Діти обов’язково навчаються грати на музичних інструментах: спочатку на блок-флейті, потім на фортепіано чи якомусь струнному інструменті.
  •        Навчання читання та письма починається лише з 7 років, адже, згідно з антропософським ученням, абстрактне мислення формується тільки після випадіння молочних зубів.
  •        Обов’язковий елемент навчання — колективні рухи під музику (евритмія).
  •        Діти оточені винятково природними матеріалами: дерево, тканини з натуральних матеріалів тощо. Фабричні іграшки заборонені.
  •        Будь-яка техніка заборонена, бо вважається, що комп’ютери, телевізори, телефони, ігрові приставки та подібні речі руйнують психіку.
  •        Батьки постійно залучаються до освітнього процесу, мають відвідувати заняття, а вдома потрібно створювати таку саму атмосферу, як у школі. Фактично, батьків підводять до думки пристати до антропософського вчення.

Перша школа на антропософських засадах відкрилася 1919 року у Штутгарті, для дітей працівників фабрики «Вальдорф-Асторія». І досі вальдорфська педагогіка найбільш поширена у Німеччині, хоча школи, які працюють за цією системою, є у багатьох країнах, зокрема й в Україні.

Прибічники системи стверджують, що вона сприяє гармонійному розвитку особистості згідно з природними ритмами. У процесі навчання у дитини розвивають ті навички, що вона може засвоїти без напруження.

Критика

Противники вальдорфської системи зазначають, що в таких школах дуже мало уваги приділяють класичним наукам, через що дітям після вальдорфської школи важко перейти у звичайну, не кажучи вже про вступ до вишу. Відсутність технічних засобів та штучних матеріалів також ніяк не готує до життя у сучасному світі, лише у вузьких межах антропософських общин.