Зауваження дитині не працюють? Пропонуємо замінити їх на дієві фрази!
Зауваження самі по собі не дуже приємні, а від постійного використання вони втрачають силу. Тож ми розробили нові фрази, що змінять ситуацію на краще: дитина почне слухатися, а ваш настрій поліпшиться! Не вірите? Спробуйте!
- Роздратоване «Ворушися швидше! Скільки можна на тебе чекати!» замінить на грайливе: «На старт, увага, руш! Почали!».
- Загрозливе «Їж, інакше солодощів не отримаєш!» замініть на радісне: «Коли ця котлетка потрапить до твого шлунку, на її місці з’явиться щось смачненьке!».
- Сердите «Не заважай!» замініть на турботливе: «Пограйся зараз сам, а щойно я звільнюся, ми разом улаштуємо невеличке свято».
- Невдоволене «Піратська футболка вже забруднилася, не вередуй. Одягай те, що є!» замініть на слова: «О, бачиш, тут є родичка твоєї улюбленої футболки. Мабуть, вона скучила лежати, одягнемо сьогодні її!».
- Знесилене «Жодних “не хочу”!» замініть на несподіване: «Дивись-но, до нас Капризка завітав. Відганяй його, відганяй, щоб він не зіпсував нам настрій!»
- Розлючене «По попі хочеш?» замініть на нейтрально-іронічне: «Як уважаєш, кому я зараз за таке шию намилю?».
- Нудне «Скільки можна повторювати!» замініть на таємничий шепіт: «Один-два-три, прийом, передаю секретну інформацію для розвідників. Повторіть, як чутно».
- Різке «Прибери негайно!» замініть на мрійливе: «От якби ти виявився чарівником і зміг начаклувати порядок у кімнаті…».
- Менторське «Руки помив?» замініть на позитивне: «Нумо подивимося, якого кольору вода потече з твоїх рук? Присягаюся, що чорна!».
- Риторичне «Коли ж ти вже вкладешся спати?» замініть на зацікавлення: «Хочеш, покажу тобі хитрий спосіб заховатися у ковдрі?»
Правила створення ефективних фраз
Хочете більше таких чарівних фраз на кожен випадок? Вигадувати їх нескладно, якщо пам’ятати про декілька правил.
Зауваження з частиною «не» замінюйте на позитивні синоніми. Психологи давно помітили, що люди погано сприймають фрази з конструкцією «не». Наприклад, «не бігай!» працює значно гірше, ніж «Сідай до мене». Ключове слово «бігай» викликає у мозку відповідні рухові асоціації, і дітям, особливо зовсім малим, ще важко зосередитися та знайти протилежне значення, особливо коли поруч перебуває роздратована мама. Приклад заміни — фраза № 1.
Виключайте фрази-залякування. Фрази на зразок «Не будеш слухатися — віддамо тебе чужому дяді», «Будеш так поводитися — я засмучусь і захворію» травмують дитячу психіку, бо малюк починає вважати, що його не люблять і він тут узагалі зайвий. До того ж замість бажаної слухняності дитина може почати істерику. Приклад заміни — фраза № 2.
«Ти-висловлювання» та «Я-висловлювання». Ще один прийом з арсеналу психологів. «Ти-висловлюванням» людина характеризує дії чи слова співрозмовника, що неприємне для особистості: ти поводишся так-то, ти такий-то… Більш екологічними визнані «я-висловлювання», коли людина викладає власні відчуття та потреби з приводу ситуації: «Я стомився». Приклад заміни — фраза № 6.
Створюйте міні-історії. Фантазія дітей працює на повну, до того ж її весь час «підгодовують» казки, мультфільми. Цим слід користуватися з виховною метою. Погляньте на світ очима малюка: всі предмети живі, між ними є взаємовідносини. Приклади — фрази № 4, 7.
Почуття гумору — ваша чарівна паличка. Навіть поміж дорослих удалий жарт позбавляє напруження. Дітям же взагалі смішніше, бо всі жарти нові, а сприйняття ще не притуплене стресами. У вашому ж арсеналі весь гумор, що ви чули за своє життя! Приклади — фрази № 5, 9.
Зацікавлення краще примусу. Примушення працює погано, і розпад усіх рабовласницьких держав це наочно демонструє. А зацікавлена людина, як на диво, біжить робити потрібну справу сама! Хрестоматійний приклад зі світової літератури — Том Сойєр, який зацікавив однолітків фарбувати паркан, хоча спочатку це було покаранням. Приклад подібного зацікавлення — фраза № 10.
Звісно, стежити за словами весь час дуже важко. Але день зазвичай минає за певним розкладом. Тож у вас, мабуть, накопичилися спостереження щодо ситуацій, що трапляються регулярно.
Наприклад, дитина часто не хоче відриватися від мультика та йти снідати. Продумайте завчасно нову стратегію з урахуванням порад. Що можна вигадати? Історія, зацікавлення, гумор… І от вже ви не просто кличете снідати, а запрошуєте дитину до чарівного королівства «Кухня», де є пан Тарілка, пані Виделка та пані Чашка. І їм конче потрібний герой, який може впоратися з Супом та Кашею! Подібні історії презентують реальність не менш цікавою, ніж мультики.
Почніть змінювати свій словничок у вихідний день, коли буде достатньо сил. Можливо, навіть виготовте шпаргалку з вигаданих завчасно сценаріїв на екрані смартфона. І крок за кроком знервованість мине, а буденні моменти перетворяться на цікаві!
ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: