Чому діти бояться ТЕМРЯВИ?
Майже всі діти бояться темряви. Точніше, не так. Усі діти бояться темряви. А те, що діти її бояться, нерідко дратує батьків. Хоча б тому, що малюка важко вкласти спати самого в кімнаті. З ним доводиться сидіти до тих пір, поки він не засне. А то й узагалі лягати спати разом. З’ясуймо, чому в дітей страх темряви особливо сильний, набагато сильніший за решту страхів. Чи треба з ним щось робити? І коли він мине або хоча б послабшає?
Страх темряви. Звідки він узявся?
Страх темряви відчувають не лише діти. Це загальнолюдський страх, який допомагає нам зберегти своє життя. Психологи вважають, що це один із найдавніших страхів людства, природа якого пов’язана з особливостями життя древніх людей, наших прапрапрабатьків. Вони жили в печерах, де було темно. Темрява приховувала небезпеку. З темряви можна було чекати нападу диких звірів або ворогів. Тому нам властиво боятися темних кімнат, темряви на вулиці. І хоча багато небезпек на сьогодні для людини не є актуальними (у темній кімнаті навряд чи зустрінеш тигра або ведмедя), але на темній вулиці і сьогодні можуть статися неприємні пригоди.
• Ми самі виховуємо страхи наших дітей.
У більшості випадків список дитячих страхів збігається зі списком страхів батьків. Буквально це треба розуміти так: якщо мама (чи тато) боїться лікарів, темряви, смерті, то і дитина сильніше боятиметься саме цього. Тому, що батьки мимоволі, у розмові, у своїх оцінках подій, що від-буваються, транслюють свої страхи дітям. Наприклад, мама, яка сама боїться лікарів, більше нервуватиметься вранці, збираючись до поліклініки з дитиною. Тато, який дуже боїться смерті, може, навпаки, пропонувати дитині переглядати страшні фільми. Що ж до страху темряви, із ним відбувається те саме. Батьки бояться темряви і побоюються заходити до кімнати без світла, навіть не усвідомлюючи того, чому вони так роблять.
• Наші діти занадто тривожні.
Нинішні діти, якщо порівнювати їх з однолітками, які були дітьми років п’ятдесят або сто назад, демонструють набагато вищий рівень загальної тривожності. Причина того — занадто великий обсяг інформації. У малюків залишається мало часу для ігор і відпочинку. Оскільки рівень тривожності високий, то, відповідно, у дітей набагато більше всіляких страхів.
• Iгри, фільми, мультфільми та іграшки є причиною багатьох дитячих страхів.
Якщо переглянути кілька улюблених дітьми мультфільмів, усі запитання відпадуть. Монстри, відьми, чудовиська виглядають так реалістично, що дитина, маючи яс- краву уяву бурхливу фантазію, просто не може не стати тривожною. А якщо ви зайдете до крамниці іграшок, то побачите тих самих монстрів і чудовиськ — пластикових. Тож завдяки виробникам дитячих іграшок, мультфільмів, фільмів і навіть дитячих книг психологи ніколи не залишаться без роботи. Адже сучасна дитина — це дуже тривожна дитина.
Страх темряви. Як визначити, сильний він чи ні?
Страх темряви в межах норми:
• Якщо дитина іноді побоюється заходити в темну кімнату сама і просить дорослих увійти разом із нею.
• Якщо дитина іноді кличе маму або тата посидіти з нею перед сном.
• Якщо дитина говорить про те, що боїться темряви, але при цьому майже спокійно крокує по темному коридору або навіть вулиці. Страх темряви надмірний:
• Якщо дитина категорично відмовляється спати сама або навіть залишатися сама в кімнаті ввечері, навіть за ввімкненого світла.
• Якщо дитина плаче, відмовляючись виходити на вулицю, коли темно.
• Якщо малюк прокидається вночі і плаче через те, що в темряві йому ввижаються чудовиська.
Що робити, якщо дитина не хоче залишатися сама в темній кімнаті?
1. Зробіть кімнату не темною, увімкнувши нічник.
2. Приберіть із кімнати все, що може злякати в темряві — вазу, тінь від якої в темряві нагадує відьму; телевізор, на якому ввечері світиться червона лампочка; поскрипуючий стілець та інші «страшилки».
3. Не зачиняйте двері до кімнати, де засинає малюк.
4. Час від часу заходьте до нього, щоб він відчував вашу підтримку.
5. Дозвольте дитині брати із собою в ліжечко м’які іграшки.
Що робити, якщо малюк хоче спати з батьками або одним з них?
Бажання спати з мамою, татом або з обома батьками може бути не пов’язаним зі страхами дитини. Найчастіше воно виникає тоді, коли малюк нудьгує, йому бракує тілесного й емоційного тепла, його життєві обставини зараз занадто важкі і малюк переживає стрес. Та інколи страх темряви примушує шукати захисту в дорослих.
• Не женіть дитину зі словами «ти вже великий», «що ти таке вигадав».
• Погодьтеся і дайте можливість малюкові протягом деякого часу приходити у ваше ліжко.
• Запропонуйте інший варіант. Ви можете прилягти поряд із дитиною, коли вона засинає. Але якщо раптом уночі їй стане страшно, нехай завжди матиме змогу прийти до вас.
Як допомогти дитині подолати страх темряви?
Дитина перестає боятися чогось, якщо почувається впевнено. Тому розвивайте в малюка упевненість, підвищуйте його самооцінку. Надавайте таку емоційну підтримку, щоб він відчував, що ви поруч і розумієте його.
ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: