Як умовити дитину йти до лікаря
Навіть якщо ваша дитина не дуже часто хворіє, іноді вам доводиться водити її до лікаря. Або на щеплення. А може, настав час здати аналізи. Більшість малюків знають, що такі «походеньки» ні до чого доброго не призводять. Саме тому діти вередують, плачуть, упираються і ні за що не хочуть іти до поліклініки або лабораторії. Але відвідати лікаря все-таки потрібно, тому мами і татусі вдаються до всіх доступних методів— від умовлянь до криків і ляпанців. І що тоді? Батьки знервовані, дитина засмучена і перелякана. І так до наступного разу. Причому дитина опиратиметься ще більше, тому що в її пам’яті закарбувались негативні враження від попереднього візиту до «тітки в білому халаті».
Причини небажання йти до лікаря
Щоб розв’язати цю проблему, з’ясуймо, що лякає дитину, чому вона не хоче йти до поліклініки.
• Дитина розуміє, що їй можуть зробити боляче. Дорослі вважають, що дитина занадто маленька, щоб пам’ятати, як відбувалась попередня зустріч із медиками. Але дитяча пам’ять дуже вибіркова і емоційна. Якщо малюк має спогади про уколи, щеплення, обробки ран та інші маніпуляції, то, навіть не усвідомлюючи того, чому йому страшно, боятиметься йти до лікаря сьогодні.
• Дитина бачить, що мама нервується. Про тонкий емоційний зв’язок між мамою і дитиною розказано немало. Малюк дійсно дуже чутливо реагує на зміни батьківського і особливо маминого настрою. Він підсвідомо «включається», прочитуючи міміку улюбленого обличчя. І якщо батьківський вираз обличчя і голос передають тривогу, страх, то дитина неодмінно відчує це і теж буде стривоженою.
• Дитина боїться. Ми, дорослі, усі більшою чи меншою мірою боїмося лікарів через те, що думки кожного з нас про здоров’я так чи інакше можуть бути пов’язані зі страхом смерті, важкої хвороби, неприємних, болючих маніпуляцій. Малюк, який нещодавно народився, ще нічого не знає про те, хто такі лікарі і що вони роблять. Дорослішаючи, він привласнює наш досвід, набуває свого і теж формує ставлення до лікарів, медсестер і лікарень. На жаль, провідним почуттям стає саме страх.
• Дитина не любить незвичної обстановки. У лікарнях не завжди затишно. Швидше, навпаки. Крім того, там пахне медикаментами, засобами для санітарної обробки. Увесь медперсонал одягнений у строгий, однаковий одяг. Та й вид блискучих металевих інструментів, медичних приладів і крісел не додає відчуття комфорту ні дітям, ні батькам. Діти взагалі люблять усе звичне і домашнє. Вони ще не навчилися швидко і легко адаптуватися. Ось і виходить, що перебування в лікарні чи поліклініці викликає неприємні почуття.
Отже, ми з вами розуміємо причини дитячого страху перед візитом до лікаря і те,чому малюк так упирається, коли батьки ведуть його до лікаря. Тепер виробимо правильну стратегію, щоб не травмувати крихку дитячу психіку.
Що робити батькам?
Знайдіть хорошого лікаря
Знайдіть такого лікаря, котрий є не лише професіоналом своєї справи, але ще й умілим комунікатором. Важливо, щоб він не лякав дитину, а вмів правильно і м’яко спілкуватися з нею.
Краще не ведіть до поліклініки
Якщо є можливість зустрітися з лікарем на вашій території, то краще запрошуйте його додому. Так ви зможете позбавити дитину зайвого стресу.
Не лякайте дитину
Якщо уникнути «походу» не виходить, поводьтеся правильно. Ніколи не залякуйте дитину лікарями («якщо погано поводитимешся, відведу до лікаря», «не вередуй, а то доведеться зробити тобі укол»). Усі ці залякування надовго залишаються в дитячій пам’яті, і потім вам буде складно відвести малюка до лікаря.
Не обманюйте дитину
Якщо ви скажете, що «боляче не буде», що «немає нічого страшного», а потім дитина відчує щось неприємне, причому абсолютно несподівано для себе, це буде неправильно і дуже шкідливо для неї. Якщо ви розумієте, що боляче точно буде, наприклад, ви йдете з дитиною здавати аналіз крові або робити щеплення, то чесно скажіть про це малюкові.
— Ми з тобою підемо робити щеплення. Тобі може бути трохи боляче. Але я буду поряд, триматиму тебе на руках або за ручку, як ти захочеш. Незабаром усе швидко минеться.
Поясніть, куди і навіщо ви йдете
Обов’язково поясніть дитині, навіщо треба йти до лікаря. Не треба думати, що малюк нічого не розуміє. Діти не люблять, коли їх кудись ведуть і при цьому нічого не пояснюють.
Розкажіть, що буде потім
Багато дітей дуже бояться залишитися в лікарні. Та ще і без мами з татом. Важливо ще до візиту до лікаря розповісти про те, що ви йдете ненадовго, увесь час будете разом, а потім швидко підете гуляти або кататися на каруселі.
Додайте позитиву
Закінчивши медичні справи, вирушайте до такого місця, де малюк зможе отримати приємні, позитивні враження. Наприклад, туди, куди він давно хотів — у цирк, кіно, парк розваг.
Візьміть улюблену іграшку
Запропонуйте малюкові взяти із собою улюблену іграшку. Вона допоможе йому пережити стрес легше.