Більшість батьків усвідомлюють, що дитину потрібно ознайомити з грошима змалечку. Це для того, щоб малюк орієнтувався в фінансових питаннях, а до повноліття повністю засвоїв фінансову грамотність. Які фінансові навички повинна мати дитина у різний період свого дорослішання?

Фінансові навички дитини у 4–6 років

  1.     Дитина добре розуміє, що таке гроші. Уміє та не боїться тримати в руках копійки та паперові купюри. Син (донька) усвідомлює, що гроші не можна тягнути до рота — це не гігієнічно.
  2.     Дитина розуміє цінність грошей. Уміє складати гроші в гаманець чи скарбничку. Виявляє охайне ставлення до купюр. Син (донька) засвоює головне — гроші не можна розкидати, м’яти та рвати.
  3.     Дитина усвідомлює, що за гроші можна купити товар у магазині.
  4.     Дитина розуміє, чим більше грошей, тим більше товару можна купити. Або придбати щось важливе (квартиру, машину).
  5.     Дитина засвоїла, що гроші можна зняти з картки у банкоматі. Вона навіть може знати, на яку кнопку потрібно натиснути, аби вийняти картку.
  6.     Дитина вміє самостійно купити собі в магазині цукерку чи хліба додому.

Фінансові навички дитини у 6–8 років

До усіх попередніх пунктів з часом додаються ще й нові фінансові навички.

  1.     Дитина розуміє різницю копійок і купюр. Уже не так радіє копійкам, адже знає, що за одну купюру, наприклад, у 500 гривень можна купити більше, ніж за повну жменю залізних монет.
  2.     Дитина  в змозі робити самостійні покупки в магазині як зі списком від батьків, так і самостійно вирішувати, що краще придбати на кишенькові – вафлі чи шоколадку.
  3.     Дитина вміє користуватися скарбничкою та розуміє, що таке збереження грошей, навіщо їх накопичувати.
  4.     Дитина розуміє, що таке заробітна платня. Навіщо батьки та інші люди ходять на роботу, виявляє бажання самостійно заробляти. Уже здатна виконати якусь невеличку роботу та отримати за неї гроші.
  5.     Дитина усвідомлює, що гроші на кредитній картці самі по собі там не з’являються, їх слід заробити, або щоб хтось інший туди їх перерахував.
  6.     Дитина знає багато нових фінансових термінів, що таке банк, банкомат і термінал. Розуміє, що деякі рахунки сплачують у банку. Знає, що рахунок мобільного телефону також потрібно поповнювати. Їй цілком зрозумілі фрази: «У мене немає грошей на телефоні! Необхідно поповнити рахунок», «Мою картку заблокували, я не можу зняти гроші в банкоматі» тощо.

Фінансові навички дитини у 9–11 років

До цього часу фінансові знання в дитини повинні вже суттєво збагатитися. Щороку діти засвоюють дедалі більше нових фінансових навичок, навіть, якщо батьки мало цьому приділяють уваги.

  1.     Дитина вміє рахувати гроші, здатна перевірити самостійно здачу в магазині. Але інколи ще помиляється в обчисленні.
  2.     Дитина вміє робити покупки, порівнюючи ціну та якість товарів.
  3.     Дитина вміє спілкуватися з продавцями, робітниками банків, усвідомлено ставить подібні запитання: «А скільки це коштує?»
  4.     Дитина розуміє взаємозв’язок між часом і грошима. Тому їй стає зрозуміло, чому на атракціоні ціна за 10 хвилин катання більше, ніж за 5 хвилин.
  5.     Дитина здатна самостійно, або за допомогою батьків заробити перші гроші. Проявляє активну ініціативу до підприємницької діяльності. Хтось продає каштани та моркву, зірвану в бабусі на грядці. А діти свої ідеї втілюють у життя: продають поробки з пластиліну чи прикраси, зроблені власноруч.
  6.     Дитина розуміє, що таке сімейний бюджет. Уміє вислухати розмову на фінансову тему та поставитися з розумінням до матеріальних труднощів. Бо знає, що за сімейні гроші купують не лише продукти, але й розподіляють їх на багато витрат (одяг, комунальні, ліки, сплата дитячих гуртків, освіти тощо).

Фінансові навички дитини у 12–14 років

Дитина вже добре обізнана фінансово, але ще недостатньо для самостійного життя.

  1.     Дитина вміє розпоряджатися своїми кишеньковими. Уміє економити та контролювати свої доходи та витрати. Інколи помиляється, але потім здатна проаналізувати свої неправильні дії, вислухати пораду батьків і виправитися.
  2.     Дитина вміє планувати свої дитячі витрати.
  3.     Дитина з батьківською допомогою може зробити кілька фінансових операцій в банку, зокрема зняти гроші з банкомата, відкрити банківський рахунок і придбати кредитну картку, покласти гроші на депозит.
  4.     Дитина розуміє, що таке благодійність. Не шкодує грошей на допомогу нужденним.

Фінансові навички дитини у 15–18 років

У цей період дитина вчиться жити самостійним життям і фінансово не залежати від батьків.

  1.     Дитина вміє активно економити, розумно витрачати та розподіляти гроші, знімати відсотки від грошового вкладу. Тому підліток вже в змозі зробити мамі подарунок чи виділити кошти на день народження товаришеві.
  2.     Дитина вміє пов’язувати між собою мету та свої заощадження. Хоче назбирати на путівку до табору, тому відмовляється від витрат на швидкоплинні бажання.
  3.     Дитина вміє відповідати за гроші.
  4.     Дитина вміє розбиратися в фінансових документах. Перевірити квитанцію, заповнити бланк — тепер це для неї не проблема
  5.     Дитина розуміє розподіл людей: «багаті та бідні». Більше грошей — більше можливостей, але головне — правильно ними розпоряджатися.
  6.     Дитина розуміє, що успішність — це не жадібність та пристрасть до грошей, а ідея та вміння її правильно реалізувати.  

Таким чином батьки повинні допомогти дитині до підліткового віку опанувати світ фінансів, у майбутньому стати успішною і фінансово незалежною.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: