Навчаємо дитину розумітися в банківських документах й уважно ставитися до будь-яких ділових паперів
Батькам, які хочуть відкрити своїм дітям рахунок у банку, спочатку слід перевірити, чи зможе дитина користуватися карткою за правилами та проводити інші транзакцій за особистим рахунком. Звісно потрібно допомогти навчитися це робити. Але перш за все, необхідно ознайомити дитину з документами, що пред’являють у банку, та з безпосередньо банківськими «папірцями». Батькам звісно можна робити всі операції в банку за дитину, проте так вона ніколи не навчиться укладати важливі фінансові договори та не зможе добре розумітися на них.
Спочатку дитину потрібно ознайомити з поняттям «документ». Документ — це бланк, договір чи інший важливий папір, що фіксує дані, правила, факт якоїсь дії або підтвердження особистості конкретної людини (свідоцтво про народження, паспорт, договір на оренду житла, квиток тощо). У банку існують свої фінансові документи (платіжна квитанція, договір депозитного вкладу тощо). Про все це поступово розповідайте дитині. А коли настане час скористатися самостійно якимсь документом, проведіть серйозну бесіду та кілька разів зробіть якусь операцію разом із дитиною, а вже потім не бійтеся випускати її в самостійне плавання.
Які документи потрібно пред’явити до банку, аби відкрити рахунок дитині?
- Свідоцтво про народження неповнолітнього. Дитина повинна знати та бачити свої документи, що підтверджують її особистість. Розкажіть, що кожна людина при народженні отримує такий документ.
- Паспорт та ідентифікаційний код батьків (або опікуна дитини). Розкажіть малюкові, що у 16 років видають ще кілька важливих документів, за якими потім у багатьох організаціях можна розв’язати важливі питання.
Для відкриття рахунку дітям від 14 до 16 років до банку надають такі документи:
- Ідентифікаційний код дитини.
- Довідка із завіреними зразками особистого підпису дитини (з навчального закладу, у якому навчається учень, з офіційними підписами, або завірена нотаріусом чи банком).
- Довідка про місце проживання неповнолітньої дитини (завірена нотаріально або органом, який її видав).
Якщо дитина та її законний представник є резидентами, необхідно додатково надати ідентифікаційний номер платника податків.
З 16 років дитині значно простіше у банку відкрити рахунок, або покласти гроші на депозит. Підліток може відкривати рахунки не лише під наглядом батьків чи опікунів, але й з такими самими документами, що і дорослі. Знадобиться лише паспорт та ідентифікаційний код.
Заздалегідь навчіть дитину правильно писати заяви, заповнювати конкретні бланки (можна навіть удома потренуватися). Поясніть малюкові, що до будь-яких ділових паперів потрібно ставитися дуже уважно та обережно. Ось кілька банківських документів, у яких дитина повинна розбиратися.
Перелік банківських документів, про які дитина обов’язково повинна знати:
- заява на відкриття поточного рахунку;
- згода на опрацювання персональних даних особи;
- платіжна квитанція;
- договір на відкриття поточного рахунку;
- депозитний договір;
- кредитний договір;
- страховий поліс.
Поясніть дитині, що головне — ніколи нічого не підписувати (як зазвичай люблять робити більшість навіть уже дорослих), уважно не прочитавши умови конкретного документа. Якщо щось не зрозуміло, не варто соромитися, навпаки потрібно поставити питання працівникові банка для детальних роз’яснень. Краще кілька хвилин виглядати дивною людиною, яка ставить багато зайвих запитань, ніж потім роками страждати через якісь хибні дії та втрачати свої кошти.
Дитина повинна також знати, що таке обов’язкові реквізити банківських документів і хоча б трохи розумітися у цих запитаннях.
– Що таке назва документа?
– Як правильно оформлюється документ та де знаходяться номер, дата документа?
– Як виглядає назва підприємства? Хто саме складає документ?
– Чи правильно зазначена в документі назва чи ПІБ отримувача коштів, адреса чи ПІБ клієнта (платника)?
– Як правильно орієнтуватися у змісті написаного в документі?
– Чи правильно зазначена сума операції (як прописом, так і цифрами)?
– Чи правильно зазначені номери рахунків кредитів чи інших установ, куди необхідно переказати кошти?
– Як виглядають номери за МФО, назви банків, який отримує гроші та того, який є платником?
– Чи є на документі підписи осіб, керівників чи того, хто відповідає за певну фінансову операцію? Чи є офіційна печатка?
На всі ці питання батьки можуть відповісти на прикладі банківських документів, залежно від умов конкретного банку, детально роз’яснити дитині всі подробиці окремого документа. Краще знайомити з такою інформацією підлітка (12–16 років).
ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: