Що таке фінансова грамотність?
Колись одна знайома радилася щодо подарунка для своєї сестри. Дитині виповнювалося 12 років, і на питання, що ж вона хоче отримати, сказала, що —комп’ютер і золотий ланцюжок. Подруга відповіла сестрі, що не має таких великих грошей (бо лише навчалася тоді на першому курсі), на що дитина здивувалася: «Але ж ти вже доросла?». Типовий випадок фінансової безграмотності, до того ж досить запущений для такого віку. Заклопотані хатніми справами та роботою батьки, як і більшість з нас, зовсім не мали часу на підвищення рівня фінансової грамотності своїх дітей.
Важливість фінансових знань. Чи варто говорити, що фінансово грамотна людина вміє правильно розподіляти свій бюджет, ставити перед собою певну мету і досягати її, співпрацювати з банками і фінансовими установами, і, нарешті, не має грошових труднощів. Невже це погано? То чому не спробувати б навчити цього своїх дітей?
Перевіримо знання. Для початку дізнаймося, чи має такі здібності ваша дитина. Видайте їй певну суму грошей на чітко визначений термін і скажіть, що ця сума є її власними коштами і ними можна розпоряджатися на свій розсуд. Якщо ваша дитина змогла самостійно розподілити кошти і не витратила їх марно, то будьте певні, має здібності до вивчення фінансової грамотності.
Якщо дитина нерозумно витратила видані гроші, то насправді це дуже сумно. Негайно слід починати навчання з фінансовій науки.
Плануємо витрати і вираховуємо доходи. Діти повинні привчатися планувати свої витрати. Для цього складають фінансовий план. Як приклад, хочу навести випадок із життя одного десятирічного хлопчика. У його школі проводився ярмарок. Хлопчик вирішив продавати свої диски. Ця десятирічна дитина прорахувала свої дії та проявила себе неабияким «бізнесменом». Хлопчик вирішив, що самостійно продавати не буде, тому встановив ціну на кожен диск і «найняв» для їхньої реалізації кількох однокласників, домовившись їм виділяти певну суму з продажу одного товару. Дитина ще на обізнана з відсотками, але змогла прорахувати всі вигоди з реалізації свого товару і накреслила власний план дій. Виявляється, обчислювати власні кошти не так вже й складно.
Домашня бухгалтерія. Ваші дії та поведінка виховують дітей краще за ваші слова і настанови. Десятирічний «бізнесмен», про якого писалося вище, звісно здивував дорослих, але якщо взяти до уваги, що його батько приватний підприємець, то такий хід думок у малюка є звичайною справою для нього. Ви ж можете почати виховувати своїм прикладом, записуючи до зошиту обліку всі доходи і витрати. Дитина повинна бачити, що ви розподіляєте свій бюджет і вмієте знаходити кращі цінові пропозиції.
Скарбничка збереже кошти. Зазвичай причиною фінансової бідності є безграмотна витрата грошей, що у сумі перевищує дохід. Спробуйте відкладати відсоток грошей від зарплати. А дитина, за вашим прикладом, також виявить бажання завести подібну річ для своїх коштів. Не відмовляйте у цьому, а просто допоможіть почати. Ваша підтримка, яку ви надасте на цьому етапі, може відіграти значну роль у великих справах у майбутньому.
Основні ознаки фінансової грамотності. Якщо ви досі не впевнені у своєму рівні знань, то перевірте, чи є у вашому житті такі ознаки:
1. Ви заробляєте більше, ніж витрачаєте.
2. Ви давно вже не берете гроші в борг, бо маєте власний запас коштів у розмірі 6 місячних витрат.
3. Крім основної роботи ви маєте інші джерела доходу.
4. І найголовніша прикмета — ваша дитина також має певний рівень фінансових знань і вміло ними користується в щоденному житті.
Якщо вам властиві всі ці ознаки, то швидше за все на вас чекає світле майбутнє із забезпеченою старістю. Але не поспішайте розслаблятися, адже, як відомо, процес навчання не має припинятися, тому ніколи не зупиняйтеся на досягнутому. Якщо ви і надалі будете займатися засвоєнням фінансової науки, то зможете тільки поліпшити свій матеріальний стан, а отже, і матеріальний стан своєї родини.
ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: