3 головних правила, що допоможуть за місяць навчити дитину обліковувати доходи і витрати
Багато батьків бідкаються, що діти не вміють витрачати кишенькові гроші. Хлопці та дівчата без сорому постійно вимагають від мами з татом дедалі більше коштів. Любі батьки, а ви навчили їх розумно витрачати свої гроші? Якщо ви вкотре повторюєте дитині: «Тобі скільки не дай грошей, усе одно мало! Коли ти навчишся правильно розподіляти кошти?», то настав час навчити дитину обліковувати доходи і витрати. Як це робити?
Сімейний бюджет — доступно для дитини
Для дитини головне донести, що гроші слід рахувати. Якщо стежити за особистими витратами, то наочно стане зрозуміло, як витрачаються гроші. Тобто дитина сама зможе побачити, що придбана 5-та за рахунком гумка за день була зайвою. Можна було не купувати іграшку, що зламалася через 30 хвилин. Поясніть дитині, що контроль особистих витрат дає змогу зекономити копійку та на вихідних, наприклад, витратити більше на розваги.
Для цього спочатку потрібно, аби дитина брала участь у складанні сімейного бюджету, хоча б частково, просто знала про основні значні витрати та заробітки. А свої кишенькові змогла взяти самостійно під контроль та правильно розподілити їх, аби на все вистачило до певної дати (1–2 тижня, або місяць), обговореної з батьками. Це вміння знадобиться хлопцям і дівчатам у майбутньому. На першому етапі навчання покажіть дитині, як контролювати свої витрати. Маленькі фінансові уроки можна почати проводити навіть для 4–6-літнього малюка.
Намальовані бюджети
Намалюйте дитині бюджет у вигляді кругової діаграми, напишіть в окремих ділянках, на що витрачаються кошти в сім’ї, з чого складається сума доходу, хто заробляє в сім’ї та яку суму. А потім слід показати синові чи доньці, як складається дитячий бюджет з кишенькових. Нехай там буде лише кілька пунктів, але у дитини почне розуміти, що таке бюджет, як можна розподілити правильно гроші та зекономити на щось приємне.
Візьміть найпростіший зразок та покажіть дитині бюджет кишенькових за 1 день, розфарбуйте круг та частини в ньому різними кольорами, аби дитині було цікавіше навчатися.
Наприклад, загальна сума кишенькових за один день — 30 грн.
Дохід: 1) від батьків — 20 грн; 2) від інших родичів — 10 грн.
Витрати: 1) на солодощі — 5 грн; 2) на іграшки — 15 грн.
Залишок — 10 грн.
Розкажіть дитині, що коли вона стане дорослішою, то зможе самостійно заробляти свої кошти, тоді в бюджеті з’явиться ще один пункт — «мій заробіток». Також можуть додаватися і пункти витрат — «розваги», «подарунки близьким», «благодійність» тощо.
У кожній сім’ї батьки з дитиною складатимуть індивідуальний бюджет, а це лише зразок, що допомагає загалом навчитися дитині обліковувати доходи й витрати. Якщо дотримувати ці три правила, то навчання триватиме всього 1 місяць, дитина в 9–10 років зможе самостійно контролювати свої витрати та доходи.
Облік доходів і витрат для дитини
1. Потрібно навчити дитину визначити категорії дитячого бюджету. Протягом певного часу необхідно спочатку з дитиною (потім заохочувати її робити це самостійно) обліковувати свої витрати і доходи. Тобто, скажіть дитині, щоб кожен день записувала, куди і скільки витратила, скільки грошей зекономила за день, скільки, хто та коли дав на кишенькові тощо. Повинні утворитися основні стовпчики: «доходи», «витрати», потім під ними «статті доходів» (проїзд, іграшки, їжа в їдальні, солодощі, розваги, канцтовари тощо) — тут має бути все, за що діти, на думку батьків, зможуть заплатити самостійно за видані кишенькові. Потім стовпчик — «загальна сума коштів» (за день, тиждень, або місяць), «статті витрат», знову —«загальна сума коштів» і «залишок». Можна скласти свій бюджет, або знайти багато прикладів в інтернеті.
2. Потрібно навчити дитину систематичності в навчанні вести облік доходів й витрат. Бажано тримати всі фінансові дані в одному місці, в зошиті чи блокноті, або в одному файлі на комп’ютері. Можна використовувати спеціальні програми. Поясніть дитині, що вести облік доходів й витрат потрібно систематично. Не можна зберігати записи то на аркуші, то в комп’ютері, то взагалі забути про них й не записувати. Інакше так дитина ніколи не навчиться контролювати свої фінанси
3. Потрібно навчити дитину аналізувати витрачені гроші за певний проміжок часу. Це допоможе побачити, що було придбане зайве, що треба додати у статті «витрати» або «доходи», якщо, наприклад, дитина почала самостійно заробляти, а батьки – видавати гроші на уроки англійської мови, таким чином переклавши відповідальність на дитину сплачувати курси англійського та вести облік витрат за це самостійно.
Поясніть дитині головну істину – якщо навчитися правильно вести облік доходів і витрат, це дозволить ефективно керувати особистими фінансами та тримати себе в певних рамках, у розумних межах витрачати гроші на основні витрати, при цьому виділяти кошти і на розваги та відпочинок. До того ж вигідно економити, словом, завжди тримати гарну «фінансову форму».
ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: