7 важливих принципів у фінансовому вихованні, з якими дитина навчиться цінувати гроші та не боятися зі задоволенням витрачати їх
Дуже часто діти, яким почали видавати кишенькові, від появи своєї копійки в їхнього житті, починають вдаватися до крайнощів. Або зовсім не цінують гроші, витрачають на що заманеться, мовляв, батьки ще дадуть. Або бояться розставатися з грошима, рахують кожну копійку, на всьому економлять, накопичують гроші заради грошей, а не задля сплати послуг і товарів. Витрачаючи на себе, все одно жалкують.
Як навчити дитину цінувати гроші, але не стати жадібним скнарою? Як зробити так, аби підліток умів спокійно розставатися з накопиченими купюрами?
Гроші — це свобода вибору
Доросла людина може адекватно співвідносити свої потреби з можливостями, бо сама заробляє гроші та знає їм ціну. Натомість дитині зрозуміти це важко. 10-річні діти, а інколи навіть підлітки у 15 не правильно ставляться до грошей. Тому батькам потрібно, перш за все, пояснити дитині, що гроші в сім’ї — це свобода вибору, що полягає в безмежному виборі товарів, освіти, хобі, одежі та інших необхідних людині речей. Для отримання коштів та, хоча б якоїсь невеликої свободи вибору, спочатку необхідно докладати серйозні зусилля.
Поки дитина не доросла до того моменту, коли б вона могла докладати такі самі зусилля, як батьки, для заробітку грошей, їй видають кишенькові. Тато й мати, зазвичай, починають змалечку видавати якусь суму на кишенькові витрати задля того, аби син чи донька ближче «познайомилися» з грошима, відчули на собі, що скільки коштує, як швидко купюри чи копійки закінчуються. Дитячі гроші потрібні для таких собі тренувань, як правильно поводитися з грошима в цілому та як контролювати витрати. Водночас, видаючи кишенькові, не слід забувати, що дітей потрібно навчити цінувати гроші, але й не жалкувати за ними, не боятися їх витрачати.
Цінувати гроші та не боятися витрачати
Для отримання золотої середини у розпорядженні грошима, дитині потрібні знання. Ці знання вона може здобути лише завдяки батькам. Чомусь багато батьків навіть не замислюються над темою правильного ставлення до грошей, хоча й самі живуть іноді у «фінансовому хаосі».
Зверніть увагу, чи ваша дитина вміє цінувати гроші? Чи правильно витрачає? Аби налагодити ситуацію, потрібно враховувати ці важливі моменти.
Відчуйте готовність дитини сприймати нову фінансову інформацію. Аби не стати батьками-занудами зі своїми постійними повчаннями, необхідно спостерігати за своєю дитиною і намагатися відчути, коли малюк налаштований слухати зауваження або навчатися чогось нового. Вигадуйте цікаві форми навчання якоїсь навички.
Не контролюйте жорстко дитячі витрати. Якщо ви видаєте дитині кишенькові, то не варто визначати дуже суворі обмеження, постійно перевіряти, коли та як були витрачені гроші. Потрібно лише спрямувати малюка та дати слушні поради щодо фінансових витрат. Те саме стосується і дитячого заробітку.
Збільшить фінансові обов’язки дитини. У міру того, як ваша дитина дорослішатиме, нехай матиме деякі фінансові відповідальності. Наприклад, додайте до їх кишенькових грошей суму на сплату занять у розвивальних гуртках, щоб дитина змогла самостійно сплачувати цю послугу.
Улаштуйте дитину на роботу та зменште суму кишенькових. Чим раніше малюка почати залучати до трудової діяльності, тим швидше це допоможе виробити у нього шанобливе ставлення до грошей і повагу до праці та заробітку. Поясніть свої дії зі зменшенням кишенькових. Готуйте дитину поступово до того, що після певного віку ви взагалі не даватимете жодних сум, проте завжди за потреби підтримаєте дитину. Тому синові чи доньці необхідно буде самостійно шукати шляхи заробітку, бо настане справжній час дорослішання.
Навчіть дитину складати свій бюджет і щомісяця обчислювати доходи й витрати. Такі вміння ніколи не завадять, навпаки дитина сама аналізуватиме витрачені кошти, швидше навчиться контролювати свої бажання. Також підліток почне цінувати накопичені гроші, навчиться відчувати смак від витрат на розваги й відпочинок. Ці витрати були запланованими, а дитина чекала з нетерпінням, коли зможе витратити свої заощадження.
Поясніть дитині різницю між «необхідністю» і «надмірністю». Експерти та психологи рекомендують не балувати дітей та не розбещувати матеріальними благами. Звісно, не йдеться про пропаганду життя жебрака. Не варто також створювати у сина чи доньці комплекс неповноцінності, обмежуючи у всьому або наголошуючи на вартості всіх придбаних для дитини речей. Але й ігнорування неповаги дитини до грошей та нелегкої праці батьків, також буде недоречним.
Не заміняйте батьківську любов матеріальними подарунками. Отримання порції любові у вигляді кросівок найвідомішого бренду за 5 тисяч гривень у 13 років — це неправильні сигнали фінансового виховання, в будь-якій сім’ї, не залежно від рівня достатку. Навряд чи ви бажаєте виховати меркантильну особистість. Замість фінансових подарунків збільште дозу любові, уваги та тактильних пестощів.
З цими принципами батькам легше навчити дитину цінувати гроші та правильно без жадібності та страху, з користю витрачати свої заощадження.