Дитячі бажання не збігаються з батьківськими можливостями або принципами виховання
Щодня батьки в магазинах стикаються з дитячими капризами. Діти вимагають купити абсолютно все, що вони бачать. Справа в тому, що малюк сам не знає, що йому потрібно. Усе настільки яскраве, що дитина не може визначитися. Але дитині цього не поясниш. Можна купити малюкові якусь дрібницю, та на цьому його примхи не припиняться. Ви скажете, що у вас мало грошей, поясните, що не можете скупити весь магазин, а дитина наче не чує, вимагаючи дедалі більше. Тоді як пояснювати, реагувати, щоб уникнути істерики й образ?
Чому не купити все й одразу, якщо є можливість? Можна купити, потурати дитині у всьому, але ж це тільки зіпсує, розбещить. Потрібно й міру знати. До того ж ніколи не можна бути впевненим у завтрашньому дні. Дитина повинна розуміти це, щоб раптова неспроможність придбати чергову іграшку не спричинила істерики. Щоб контролювати такі свої бажання, частіше згадуйте відому істину: розбалувана іграшками дитина не є щасливою.
Поговоріть про гроші. Щоб малюк розумів, що одразу всього не купиш, він має хоч трішки знати, чому саме, тобто усвідомлювати, що все купується за гроші. У 3 роки дитині важко це пояснити, та починати вже варто. Більш старші діти краще зрозуміють, звідки беруться гроші у вашій родині. Якщо дитина ще не отримує від вас кишенькових, то можна просто віддавати їй монетні гроші. Малюк їх накопичить і одного разу захоче витратити, та насправді великої суми не назбирається. Такий приклад пояснить дитині, що кількість грошей не впливає на їхню загальну суму. Поступово розповідайте дитині, як ви розподіляєте гроші в родині. Вона знатиме про те, що гроші не можна витрачати на все, що заманеться.
Ознайомте з поняттями «потреби» і «бажання». Щоб малюк розумів, що він може отримати не все абсолютно у подарунок, необхідно розказати йому, що гроші потрібні всім членам родини. Поговоріть про те, що в першу чергу фінанси витрачають на важливі речі — харчування, комунальні послуги, одяг, освіту. А вже потім — на розваги. Запропонуйте варіант не купувати малюкові всіх необхідних речей, а на ті гроші купити іграшки. Такий спосіб стане в пригоді дітям після 3-річного віку, коли вони вже здатні мислити й оцінювати.
У вас може виникнути думка, що у разі відмови дитина може образитися на вас. Насправді постійні примхи щось купити є миттєвими бажаннями, і навряд чи малюк згадає їх наступного дня. Просто скажіть: «Вибач, але зараз ми цього не купимо, адже бракує грошей». Дитина не зрозуміє все так, як потрібно. Але й не образиться на вас. Коли відмовляєте, важливо дати зрозуміти малюкові, що ви не просто не хочете купувати через свій поганий настрій, а через поважні причини.
Детальне пояснення забере час, але захистить гаманець. Сказати, що бракує грошей простіше. Зупиніться на кілька хвилин і проведіть бесіду. Дітям усе потрібно пояснювати до дрібниць. Скажіть, що всі ці речі коштують надто дорого, якщо ви витратите всі гроші на їхню купівлю, то не зможете купити, наприклад, нову річ (або іншу важливу для родини річ), і тоді мама не зможе готувати їжу, нічого буде їсти. Запитайте в дитини: «Ти ж не хочеш, щоб ми всі були голодними?»
Бажання купити все й одразу — спосіб привернути увагу. Часто діти одразу забувають про щойно куплені іграшки. Насправді постійними капризами купити все в магазині дитина хоче звернути вашу увагу на себе. Момент отримання від вас подарунка викликає приємні емоції. Отже, що ви таким чином відкупаєтеся від дитини. Краще намагайтеся проводити більше часу з малюком.
Завчасна розмова налаштує на дисципліну. Ідучи до магазину, домовтеся з дитиною, що саме ви купуватимете і що все одразу ви не купите, знову ж таки не через власну вередливість. Вирішіть разом, куди ви витратите зайву суму грошей: на іграшку, фрукти чи ласощі. Обрати варто щось одне.
Увага перш за все! Знову ж повертаємося до причини вимог купити все одразу — бажання привернути увагу батьків. Психологи переконані, що діти, які не отримують достатнього спілкування з батьками, неспокійніші, збудливі та привертають увагу оточуючих, батьків непристойною поведінкою, наприклад, істерикою. Тому навіть якщо ви в змозі скупити весь магазин, пам’ятайте, що це ні до чого корисного не призведе. Щоб дитина розуміла цінність грошей і праці, якою вони заробляються, проводьте з малюком якомога більше часу разом: гуляйте, малюйте, грайте в конструктор, настільні ігри, читайте книги і просто бешкетуйте. Наповніть життя малюка яскравими емоціями, і тоді в нього не виникатиме бажання щось купити, щоб заповнити порожнечу.