4 корисних поради батькам, які втомилися від дитячих ревнощів
У сім’ї, де двоє та більше дітей, ревнощі, наче м’ячик, що палає та відскакує від одного до іншого, але обпалюючи не руки, а душі, залишаючи в ній опіки, які тривалий час загоюються. Сестричка мовчки ревнує маму до братика, заявляючи: «Ви мене не любити! Я нікому не потрібен!» Таких та інших сюжетів — безліч. Інколи батьки розгублюються: «Що робити? Як позбутися дитячих ревнощів?»
«Тук-тук, хто там у животику?»
Психологи радять готувати старших дітей заздалегідь, розповідаючи про те, що невдовзі з’явиться в родині ще одна людина. Розкажіть правду, а не те, що дитина з ним гратиметься та їм буде весело разом. Згодом це можливо, але ж не відразу. А діти розуміють усе по-своєму: «Ти обіцяла, що народиться братик, ми гратимемося разом, а він усе не росте і не росте!»
Дуже часто буває, що спочатку дитина чекає з нетерпінням на народження нової рідної людини в сім’ї, а потім починаються ревнощі. Нещодавно 4-річний Сашко чекав на народження братика, розмовляючи щодня з маминим животиком: «Мамо, мамо, відкрий рот, я братику крикну, щоб він почув: «Привіт, братику! Ти коли народишся?» А щойно він народився, старшу дитину нібито підмінили, вона почала вередувати, погано поводитися та проявляти ревнощі. Це дуже засмучувало батьків. Як уникнути постійних претензій від дітей, та жити в злагоді та мирі? Як створити гармонійні стосунки між братами та сестрами без ревнощів і непорозумінь?
1. Приділяйте більше уваги старшій дитині. Більше добрих слів і тактильного контакту. Це складно, маленька дитина займає майже весь вільний час матусі. Утім слід намагатися водночас усім дарувати ніжність і любов. Годуєте груддю немовля — другу дитину також пригорніть до себе. Узяли на руки молодшу, тоді старшій дозволяйте посидіти у вас на руках, навіть якщо їй уже 7 років.
2. Робіть масаж відразу двом дітям. Дитячий масаж розслабляє та поліпшує кровообіг в організмі людини. А ще впливає на настрій, якщо трохи полоскотати п’ятачки та животик. Але хорошу атмосферу можливо зберегти, лише за умови, якщо робити масаж водночас і старшій, і молодшій дитині.
3. Заохочуйте старшу дитину піклуватися про молодшу. Таким чином можливо зблизити дітей. Хваліть за будь-яку допомогу. Спочатку ви лише попросите старшу дитину принести памперс чи потримати іграшку, а згодом малюк навчиться відчувати відповідальність. Коли діти грають разом на вулиці, наприклад, старший брат зможе захистити свого молодшого братика.
4. Не сваріть окремо старшу дитину у присутності молодшої та навпаки. Не розділяйте дітей, коли потрібно провести виховну роботу, розповідайте та пояснюйте відразу обом. Якщо сварити одного, а іншого ні, то можна «посіяти» між дітьми не лише ревнощі, але й невдоволення, агресію та зловтіху. Якщо завинила одна дитина, то розмовляйте з ним наодинці.
Розповідайте дітям, якими повинні бути гарні взаємини між ними, якими б ви хотіли бачити їх — дружними, без ревнощів і конфліктів.