Шкідлива звичка дітей, що за своїми наслідками поступається лише алкоголю та курінню
Ви ні за що не здогадаєтеся, що це за звичка, проте вона є у більшості дітей шкільного віку. Більше того, навіть дорослі не можуть від неї позбутися. Основною причиною того, що ми зловживаємо цим заняттям, є наша необізнаність про його шкоду на здоров’я. Йдеться про читання лежачи.
Незаперечні докази про шкоду. Немає нічого більш шкідливого за читання лежачи — і це давно доведений факт. Три фактори, що доводять справедливість цього твердження.
1. Псується зір. Під час читанні лежачи важко зберігати постійну відстань від тексту до очей. Вона має дорівнювати 33–35 см. Тривала робота в таких умовах швидко знижує гостроту зору.
2. Змінюється ритм дихання. Під час читання у ліжку грудна клітка постійно знаходиться у здавленому положенні, унаслідок чого порушується ритм дихання. Його зміна негативно впливає на кровообіг, легеневу вентиляцію, змінює тиск. Крім того, інтелектуальна діяльність також значною мірою залежить від правильного ритмічного дихання.
3. Ускладнюється процес кровообігу. Під час читанні лежачи ускладнюється циркуляція крові, унаслідок чого порушується робота головного мозку. Через це діти, які часто читають в ліжку, скаржаться на болі в потиличній частині голови.
Як відучити дитину читати лежачи? Ви самі знаєте, як краще пояснити своїй дитини про шкоду такого заняття: хтось просто послухає ваші заборони, комусь достатньо все докладно пояснити, налякати наслідками, а деяких дітей доведеться відучувати хитрощами. Пропонуємо вам кілька методів і залишаємо право придумати свій.
1. Пояснення. Ви вже дізналися про всі негативні наслідки читання у ліжку. Час розповісти про них дитині. Якщо малюк убачає у вас авторитет, дослухається до вашої думки, маєте з ним теплі взаємини, то цей метод має подіяти.
2. Залякування. Цей спосіб не такий страшний, як саме слово. Інакше кажучи, це те саме пояснення, але більш деталізоване, з картинками. Скажіть, що є ризик втратити зір. Спробуйте разом уявити, наскільки це важко. До чого можуть призвести постійні головні болі та підвищення тиску. Поговоріть разом, наскільки може стати обмеженим життя, коли почнуть проявлятися всі ці негативні наслідки. На дівчаток може подіяти той факт, що читання лежачи впливає на пружність повік і пришвидшує їхнє старіння.
3. Постійний контроль. Коли ваші пояснення не сприймаються, то доведеться вдатися до цього методу. Позбавляйте дитину можливості читати в ліжку. Вимикайте світло у спальні, не дозволяйте брати у ліжко телефон чи планшет. Поступово звичка має зникнути. Але варто й самим дотримувати цього правила і не дозволяти собі того, що ви забороняєте робити дитині.
Як усунути наслідки читання лежачи? Звісно, що зір під час читання лежачи псується не одразу. Дитина може тривалий час не помічати його погіршення. Але не слід чекати, поки окуліст вам скаже про необхідність окулярів. Навчіть малюка виконувати профілактичні вправи для очей, щоб знизити шкідливий вплив такого виду читання. Їх потрібно виконувати щодня впродовж 10 хвилин. Робіть вправи разом із дитиною. Вони не зашкодять.
- Заплющте очі, а потім розплющте їх. Повторювати слід 5–6 разів з інтервалом 30 хвилин.
- Не повертаючи голови, погляньте праворуч, ліворуч, угору, униз.
- Для поліпшення кровообігу в очах поблимайте впродовж 1–2 хвилин.
- Для зниження втомлюваності та полегшення роботи зорових м’язів на близькій відстані витягніть перед собою руку на 2–3 см і дивіться на палець. Потім переведіть погляд на палець руки, витягнутої на 25–30 см від очей. Потім знову — на кінчик ближнього пальця. Затримувати погляд слід на 2–3 с. Повторювати 10–12 разів.
- Поблимайте повільно 10 секунд.
- Малюйте очима цифру 8, своє ім’я.
- Рухайте заплющеними очима в різні сторони.
Якщо ви привчите дитину виконувати ці вправи, це не означає, що їй дозволено читати лежачи. Цієї звички потрібно позбутися. Поступово вам вдасться, але варто бути наполегливим і самому дотримувати цих правил. А для поліпшення зору радимо також не тільки виконувати вправи, але й дотримувати правильного харчування.
Продукти, що допоможуть зберегти зір. Додайте до раціону дитини більше моркви. Краще вживати її в сирому вигляді в салатах чи як десерт з яблуком і цукром. Також підвищити гостроту зору допоможе гарбуз (запіканки, насіння, цукати чи просто запечені шматочки). Та найкориснішою є зелень петрушки. Додавайте її у перші та другі страви, салати. Тобто найкращими для зору є яскраво-оранжеві та темно-зелені продукти. До цього списку належать шпинат, броколі, квасоля, горох, кабачки, ківі, манго, солодкий перець.
Усі ці профілактичні заходи, вправи, харчування не виправдовують звички читати лежачи, а лише допомагають підтримувати зір. Потрібно пам’ятати про шкідливий вплив читання в ліжку не лише на функцію очей, але й усього організму. Позбувайтеся звички самі, відучуйте від неї дітей та навчіть їх піклуватися про своє здоров’я вже з раннього віку.