Щоб проблем у школі не мати, пам’ять слід тренувати
Часто однією з найпоширеніших відмовок про погану успішність у школі є відповідь: «У мене погана пам’ять». Та хто в цьому винен? Аж ніяк не спадковість і здібності, а сама людина. Пам’ять можна тренувати. Привчіть до цього своїх дітей, і їхні оцінки значно поліпшаться. Щоб тренування не було марним, важливо забезпечити малюкові умови успіху гарної пам’яті.
Позбавте дитину від негативних емоцій. Якщо малюк роздратований, наляканий, схвильований, то тренування не дасть жодних результатів.
Зацікавте заняттями. Дитина, якій ліньки щось робити, яка не усвідомлює суті цих занять, не матиме успіху. Тому намагайтеся знайти такі слова мотивації, що малюк зрозумів би.
Не займайтеся з дитиною тренуванням увесь час. Для того щоб мозок добре працював, малюк має бути здоровим, а це означає, що не можна дозволяти йому весь час проводити за комп’ютером, біля телевізора, без свіжого повітря і фізичних навантажень.
Обирайте правильний час для тренувань. Наша пам’ять упродовж дня працює нерівномірно. Найкращими годинами для занять є час між 8 і 12 дня. Потім іде спад, а на 19 годину вечора пам’ять знову поліпшується. Важливо, щоб заняття проходили після прийому їжі, після «заправки» мозку.
Позбавте дитину від впливу сигаретного диму, якщо ви маєте таку шкідливу звичку. Навряд чи батьків, які курять поряд з дітьми, можна переконати в тому, що дим шкодить малюкам. Та якщо хтось з них все ж замислюється про здоров’я дитини, то зрозуміють, що дим, крім інших негативних впливів, знижує продуктивність запам’ятовування.
Пам’ять любить різноманітність. У нашої пам’яті є властивість забувати щойно вивчене, якщо одразу після цього вивчати подібне. Якщо вчити після фізики математику, а після української літератури зарубіжну, потім історію, то це безрезультатно.
Не допускайте будь-який шум під час занять. Навіть найменший звук впливає на запам’ятовування. Це пояснюється тим, що мозок починає стежити ще за одним джерелом інформації, і це позбавляє змоги зосередитися. Але так званий «білий шум» (ледь помітний) навпаки посилює здатність опрацьовувати інформацію. Тому можна займатися або виконувати домашні завдання під спокійну тиху музику.
Якщо всі умови вже є у вашої дитини, то саме час починати тренувати пам’ять. Варто пам’ятати і привчити дитину до того, що основною метою цих занять не є просто поліпшити пам’ять, а більш конкретно — навчитися запам’ятовувати вірші, історичні дати чи теореми, підготуватися до екзамену тощо. Так буде значно цікавіше займатися.
«Склади фігуру». Візьміть з картону геометричні фігури. Запропонуйте дитині поглянути на них, вивчити. Розріжте ці фігури на частини, а дитині слід по пам’яті з цих частин знову скласти цілу фігуру.
«Драбинка». Знадобляться кілька кольорових смужок у двох екземплярах. Викладіть їх у певному порядку одна за одною. Дитині потрібно завчити послідовність кольорів. Потім накрийте свою «драбинку» тканиною, а дитина має викласти зі своїх смужок таку саму послідовність.
«Озвуч мультфільм». Перегляньте з дитиною короткий мультик зі звуком (обирайте не складні за сюжетом, наприклад, «Капітошка», «Як Петрик П’яточкін слоників рахував» та подібні). Потім дитині варто переглянути його ще раз, але вже без звуку і спробувати озвучити мультфільм. Якщо одразу складно, то після першого перегляду спочатку нехай дитина перекаже сюжет.
«Образи». Завдання полягає в тому, що слід прослухати речення, уявити їх в образах, запам’ятати. Потім потрібно записати якомога більше образів. Порада: краще запам’ятовувати із заплющеними очима.
Орієнтовні речення:
1. Зайчик сидить під кущем.
2. Собака їсть кістку.
3. Кімнатою літає муха.
4. У щоденнику стоїть двійка.
5. Морозиво лежить у холодильнику.
6. Блискавка у темряві.
7. На сорочці синя пляма.
8. Сонце сховалося за хмари.
9. Діти купаються в морі.
10. Спортсмен біжить стадіоном.
11. Лялька забута на майданчику.
12. М’ясо зіпсувалося.
Приблизно 8 згаданих образів — гарний результат.
«Прибулець». Дитина повинна по пам’яті після прослуховування тексту намалювати інопланетянина. Для цього спершу прочитайте текст: «На Землю прилетіли прибульці. Одного з них бачили в магазині. Він дуже вирізнявся з-поміж людей. Маленький на зріст, тіло кругленьке, зелене. А голова навпаки були квадратною і світлішою за кольором. Замість вух у нього по обидва боки були зігнуті антени. Очі були великими та круглими. Вони світилися блакитним сяйвом. Рот теж був круглим и маленьким, наче цяточка. Руки і ноги були товстими і здавалися міцними. Інопланетянин був одягнений у плащ рожевого кольору і мав зелене волосся». Розповідь за бажанням можна ускладнювати або спрощувати.
Ігор і завдань можна знайти безліч залежно від того, який вид пам’яті ви хочете поліпшити.
Загальні поради дитині, яка хоче навчитися краще запам’ятовувати. Навчіть свого школяра таких правил, і вони неодмінно допоможуть йому в навчанні.
1. Намагайся уявити все, що ти хочеш запам’ятати.
2. Не думай словами, думай образами.
3. Не картай себе за невдачі, а роби висновки.
4. Не зазубрюй, а спробуй уявити і зрозуміти.
5. Те, що вивчаєш, повторюй кілька разів із певною періодичністю: одразу, перед сном, перед уроком.
Виконання всіх запропонованих нами завдань матиме успіх лише за умови, що дитина сама має бажання займатися і хоче поліпшити свої результати.