Дехто вважає нормальним залякувати дитину цією фантастичною істотою. Від цього у малюка розвивається поступово страх темряви. Йому здається, що у кімнаті без світла неодмінно хтось сидить, частіше бабай. Батьки хапаються за голову, не знаючи, як чинити, щоб позбавити дитину страху темряви. Та трапляється так, що цей страх з’являється не від залякування. Можливо, цьому сприяли телевізор, мультфільми, розповіді друзів та власна фантазія.

За статистикою, у віці від 3 до 7 років 89 % дітей бояться темряви. Цьому є логічне пояснення. Так спрацьовують первісні інстинкти людини. У прадавні часи люди боялися темряви через те, що могли зітнутися з хижаком. Часи змінилися, проте інстинкти залишилися. Більшість дітей переростають цю проблему, та все ж так хочеться допомогти малюкові, особливо якщо враховувати те, що страх темряви може перетворитися на фобію.

Слова, що допоможуть дитині подолати страх

1. «Не хвилюйся! Я увімкну нічник, а поряд буде ведмедик!» Придбайте дитячий світильник, можна навіть з приємною заспокійливою музикою. Тільки не говоріть, що цей ведмедик захистить від бабая. Дитині варто пояснити, що монстрів, бабаїв та інших істот не існує.

2. «Ти злякався? Я поруч. Не бійся!»  Цього достатньо для того, щоб дитина відчула вашу підтримку і захист. Пояснюйте кожен звук і кожну тінь: «То машина за вікном, дощ або листя, а ці тіні — твої іграшки».

3. «Ти сильний і сміливий! Ти нічого не боїшся!» Така настанова діятиме позитивно на дитину, і малюк сам повірить у те, що він сміливий. Натомість більшість батьків говорять навпаки: «Ти що, боягуз? Ніхто не боїться, а ти боїшся!», уважаючи, що так вони стимулюють дитину довести зворотне. Насправді дітям потрібна наша віра в них.

Що сприяє розвитку страху темряви? Іноді звичка дитини спати в ліжку з батьками може спричинити таке відчуття. Дитина з батьками наче у фортеці, а коли починає спати сама, то почувається беззахисною.

Контролюйте, що дивиться дитина по телевізору, які історії чує від друзів або старших дітей. Не можна підігрувати дитині, яка боїться, зображуючи привидів чи інших звірюк, лякати її з-за кутка, видаючи звуки страшним голосом тощо. Звісно ж, забудьте про бабая самі, не згадуйте його і не погрожуйте віддати йому дитину у разу непослуху.   

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: