Як навчити дитину самостійно їсти: 7 важливих порад для турботливих батьків
Після 10–11 місяців малюк уже може похвалитися досягненнями в психічному і моторному розвитку. Якраз до цього часу у дитини з’являються перші прагнення самостійності.
Це легко можна побачити під час годування дитини, коли вона тягнеться ручками за ложкою, роблячи перші незграбні спроби зачерпнути їжу та піднести до рота. Швидше за все, каша виявиться де завгодно — на вухах, у носі, на одязі, на мамі, але тільки не там, куди її так старанно намагається донести малюк. Але це звісно нестрашно! Головне — час настав. Навчаємо дитину їсти з ложки!
Як полегшити навчання? Що потрібно робити батькам? Яких правил дотримувати? На жаль, мамі простіше погодувати дитину самостійно, так швидше, до того ж їжа не встигне охолонути, і малюк залишиться чистеньким. Не піддавайтеся на подібні бажання, бо потім жалкуватимете, що не почали навчати дитину їсти з ложки раніше. Адже трапляється, коли дитину в 4–5 років годують батьки з ложки, бо інакше вона нічого не їсть. Аби такого не сталося, слід ураховувати кілька важливих моментів.
- Не проґавте сприятливий момент навчання. Дуже важливо не упустити сприятливий момент для формування досвіду самостійно їсти з ложки. З 10-ти місяців потрібно хоч іноді давати дитині до рук ложку, а іншою ложкою годувати її. Пізніше, коли малюк зацікавиться заняттями з іграшками, інтерес у дітей до маніпуляцій з ложкою знижується, або зникає зовсім. Тоді навчити малюка їсти самостійно буде значно важче. Так у дитини закріплюється звичка до того, що її постійно годують дорослі.
- Не сваріть за неохайність і незграбність. Коли дитина навчиться їсти самостійно тверду їжу (каші, макарони, салати), можна вчити її їсти другі страви (супи та борщі, молочне). До двох років у темпі частих «тренувань» вона вже зможе повністю впоратися самостійно з обідом. Природно, що вона ще не буде такою спритною, щоб їсти, не обливаючи одяг і не гублячи частину їжі на підлогу. До цього необхідно ставитися з розумінням і не сварити, не гніватися. Поступово малюк навчиться їсти першу та другу страву з хлібом, користуватися виделкою та припинить лізти в тарілку руками,
- Не забудьте хвалити за досягнення. На третьому році рухи дитини стають більш координованими, завдяки цьому вона може опанувати складніші навички, зокрема, навчитися правильно тримати ложку під час їжі. Тепер вона вміє акуратно їсти, і «нагрудник» їй уже не потрібен. А паперова серветка може стати в пригоді. Під час їжі дитину необхідно привчати користуватися нею, тобто витирати рот і руки. Хваліть дитину за маленькі досягнення, примовляйте добрі слова: «Машенька молодець, самостійно все з’їла, зараз отримає солоденьке яблучко!»
- Не дозволяйте членам сім’ї годувати дитину з ложки. Дуже часто батьки стикаються з ситуацією, коли дитини їла-їла самостійно, раптом навідріз відмовляється їсти самостійно та поводиться наче бачить ложку вперше. «Мамо, погодуй мене! Я не можу!» — кричить 4-річний малюк. Хоча до цього «наминав» самостійно в обидві щоки, лише ложка цокотіла по тарілці. Виявляється бабуся годувала малюка з ложечки, бо хотіла, щоб він усе доїв і не був голодним. Такі «промахи» дають збій у виховній системі. Тож, домовтеся з рідними, якщо ви вирішили навчити дитину самостійно їсти, дотримувати правил.
- Не забудьте робити привабливий вигляд їжі. Малюкові небайдуже, як виглядають певні страви. А її приємні смакові якості сприяють гарному апетиту. Подаючи другу страву, її не варто заздалегідь дрібнити (котлету, наприклад, або запіканку), краще це зробити після того, як дитина побачить її цілком. Дітей потрібно вчити ретельно пережовувати їжу. Якщо цьому не приділяти уваги, діти звикнуть ковтати погано прожовану їжу, що ускладнить травлення.
- Не забудьте про поведінку за столом. Малюк має засвоїти правила: не можна підводитися з-за столу зі шматком хліба в руках або з повним ротом не пережованих продуктів. Після закінчення обіду чи сніданку слід дякувати дорослим.
- Не примушуйте дитину. Не варто перейматися, якщо вашій дитині незабаром виповниться 2 роки, а вона ще погано тримає ложку, погано їсть. Адже кожний малюк розвивається індивідуально. Отже, якщо наполягати, погрожувати: «Беру ложку, кому кажу! Не будеш їсти — не підеш на вулицю!» Подібними фразами батьки знеохочують дитину навчатися тримати ложку, та й узагалі їсти щось. Просто усьому свій час, потерпіть, проявіть спокій та витриманість перегляньте меню, розмір порцій, придбайте гарний посуд.
Деякі діти вже в 2 роки не лише добре можуть упоратися з обідом, але й під час їжі не бруднять одяг. Старанно нахиляють голівку, витягаючи губки та акуратно пережовують їжу. Зазвичай, це ті дітлахи, яких навчають їсти спокійно і ненав’язливо. Та і в інших сферах життя такі діти цілком самостійні та охайні.
ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: