Дитячі ревнощі провокують батьки. Як цього уникнути?
Часто старші діти починають виявляти ворожість до менших. Вони їх не сприймають, сварять і спілкуються з ними надто грубо. А коли батьки починають робити зауваження, то старші ще більше ображаються. Якщо така ситуація вам знайома, замисліться, чи не стали ви причиною такої поведінки старшої дитини.
Проста фраза, яку часто говорять батьки: «Ти просив братика (сестричку), ось ми для тебе її народили!», може спровокувати ревнощі. Дитина чує, що немовля для неї, усе життя навколо починає плануватися з урахуванням інтересів і потреб новонародженого: бігати не можна, кричати і голосно сміятися також не можна. Дитина відчуває, що її обманули.
Обманом також є слова: «Народиться братик, і буде тобі з ким гратися!», оскільки з немовлям особливо не пограєшся. Невиправдані сподівання і розчарування — ось що відчуває старша дитина. У неї не запитали, чи хоче вона цього.
Допоможіть старшій дитині знайти своє місце в новій родині. Частіше нагадуйте їй, що вона теж колись була маленькою, показуйте фото. Поясніть, що старший малюк теж колись потребував багато уваги й піклування, а зараз він може стати помічником і навіть «учителем» для меншого, але не нав’язуйте обов’язків. Натомість скажіть, що без допомоги старшого вам не обійтися.
Коли немовля спить, приділіть час на спілкування зі старшою дитиною, щоб вона відчувала, що її люблять.
Намагайтеся не називати новонародженого тими ласкавими іменами, якими ви називали старшого. Нехай старша дитина залишиться єдиним «зайчиком», а молодша отримає інше «ім’я».
І найважливіше: ніколи не розлучайте дітей. Часто бабусі пропонують молодій мамі тимчасово віддати старшу дитину до них. Можливо, ви полегшите цим собі життя, але надовго образите старшу дитину і налаштуєте її проти молодшої.