Дружба не зруйнується, поки мама не дозволить
Сумна правда, але мами іноді своїми діями виховують у своїх малюків агресію до інших дітей. Ми не звинувачуємо мам, адже вони все роблять лише з добрих намірів. Та хочемо все ж застерегти їх від деяких дій, щоб вони ненароком не зашкодили дитині.
Отже, розгляньмо три ситуації, що можуть статися з дитиною на дитячому майданчику, і як необхідно поводитися мамі, щоб допомогти малюкові подружитися з іншими дітьми.
1. Дитину не беруть до гри. Ви приходите до пісочниці, у якій уже грають діти. Ваш малюк підходить до них і намагається також грати, та його проганяють. Це не від того, що чужі діти не виховані або злі. Просто вони загралися і не хочуть, щоб щось змінювалося. Та більшість мам саме так і вважають, наче ті діти нечемні. До того ж вони говорять це своїй дитині: «Ходімо звідси! Тут погані діти. Вони не хочуть з тобою гратися. Нічого, ми інших знайдемо, кращих». Можливо, мама хоче показати своєму малюкові, що вона засуджує таку поведінку, що так не можна чинити. Та дитина сприймає все інакше.
Як розуміє дитина мамині слова? «Я поганий, раз зі мною не хочуть гратися. Я нецікавий для цих дітей, до інших не хочу. Раптом вони також мене прогонять». Дитина відчуває невдоволення, адже вона хотіла погратися саме з цими дітьми, саме в цій пісочниці. Отже, її бажань не враховують.
Як мама має сказати? «Якщо ти хочеш грати з дітками, скажи їм про це. Привітайся і скажи «Пропоную дружити!». Запитай, чи можна з ними погратися. Скажи, що в тебе теж є іграшки, запропонуй помінятися або пограти в іншу цікаву гру». Слова «Пропоную дружити!» або «Будь моїм другом!» діти добре сприймають, вони люблять звертатися одне до одного на «друг», «друже», тому такий підхід обов’язково спрацює.
2. Ваш малюк одразу б’ється з дітьми. Тут уже проблема у вас, вашому вихованні, родині. Звісно, ви повинні пояснити дитині, що так не можна, це боляче. Але не зараз, на майданчику, а вдома під час бесіди. Та якщо ви вже пояснювали, а малюк на прогулянці все одно когось почав бити, як діяти?
Не відповідайте агресією на агресію. Відведіть дитину вбік, обійміть її та заспокойте. Скажіть: «Я розумію, як тобі хотілося погратися з дітками, але сталося так, що ти з чимось не погодився і вирішив ударити. Тепер ображеному погано і боляче. Спробуємо помиритися і розв’язати проблему спокійно, без кулаків».
У цьому випадку дуже легко заплутатись і ненавмисно сказати «шкідливі» слова. Як же не можна говорити?
Не залякуйте! «Ах ти забіяка! З тобою ніхто не буде гратися! Ти що, хочеш, щоб із тобою ніхто не дружив? Гратимеш сам і не матимеш друзів, якщо ти такий дратівливий. Не вмієш поводитися з дітьми — сидітимеш удома!» Після таких слів жодна дитина не почуватиметься впевнено. Ви гадаєте, що ці слова змусять її чинити навпаки, але діти не розуміють натяків, їм потрібно все пояснювати детально, учити, як необхідно правильно поводитися.
3. Дитина надто сором’язлива. Часто ми бачимо, як діти ховаються за мамині ноги, нахиляють голову і відмовляються говорити. Це нормальна реакція на незнайомих людей. Дитина не знає, як слід поводитися, губиться і «захищається», заховавшись за маму.
Як не можна мамі говорити? Зазвичай така поведінка дітей чомусь ставить мам у незручне становище. Вони намагаються розрядити обстановку, говорячи: «Чого ти соромишся? Ти вже дорослий. Невже весь час ховатимешся за мамину спідницю? Іди до дітей, знайомся. Ми сюди не стояти прийшли!»
Які слова допоможуть дитині подолати сором’язливість? «Якщо хочеш, підемо разом до малят. Я перебуватиму поруч і завжди тобі зможу допомогти». Візьміть дитину за ручку і відведіть на майданчик, скажіть самі за свою дитину: «Привіт, можна з вами погратися?» Малюк почує це і зрозуміє, як необхідно поводитися. Поступово він зможе подолати свою сором’язливість.
Мама — це найперший друг для дитини, який учить усього. Дитина не знає елементарних речей, не вміє обмірковувати свої кроки, тому у більшості ситуацій вона чинить за емоціями, а не за тим, як потрібно. Мами повинні набратися терпіння, щоб пояснювати малюкові найпростіше. Це додасть дитині впевненості у вашій підтримці, у собі, навчить долати свої страхи, що добре позначиться на становленні особистості вашого малюка.
ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: