«Я що тільки не робила! Марно. Дитина порушує правила». Це часта скарга батьків, які звертаються до психологів. При цьому ще можуть бути вживані такі слова, як «маніпуляція», «на зло», «покарання». Розуміємо, це дійсно дуже дратує, коли дитина раз за разом діє наперекір, порушуючи межі дозволенного. Проте з’ясуймо, що найчастіше спонукає дитину до таких дій?

Конфлікт інтересів

Усе просто. Дитина не хоче робити те, чого ви від неї вимагаєте. У неї є власна думка та погляди.

  • Вона не любить гречаний суп і не хоче його їсти.
  • Дитина не бажає надягати сині штани, бо хоче надягнути зелені.

Сюди не належать речі, що робити необхідно: прибрати іграшки, почистити зуби тощо. Коли компроміс можливий, не тисніть на дитину. Дозвольте їй обрати. Результатом будете задоволені і ви, і малеча.

Вікова криза

У віці 1, 3, 7, 13–15 років відбуваються важливі психологічні та фізичні зміни. Дитина змінюється. Важливо дуже спокійно ставитися до всього, чим може супроводжуватися ці періоди. Головне, що ви можете зробити, — усвідомити усі зміни, що відбуваються, й переглянути межі дозволенного, розширивши їх і зробивши гнучкішими.

Перевірка

Звісно, дитина не завжди погоджується на певні обмеження. Тому перевіряє вас. А що буде, якщо я все ж таки знову спробую розмалювати шпалери? Які наслідки? Тут важливо бути послідовними. Якщо ви щось забороняєте, то забороняйте завжди. Якщо ви пригрозили наслідками, ці наслідки мають бути. Але не проявляйте агресію.

Нестача уваги

Істериками та порушенням правил дитина часто намагається привернути вашу увагу. Спробуйте приділяти їй трішки більше часу й помітите зміни.

Забагато заборон

Деякі батьки зловживають заборонами. Чи не належите ви до них? Список заборон перевищує список дозволенного? Якщо так, перегляньте його. Під цілковитою забороною мають бути лише речі, які можуть загрожувати здоров’ю чи життю дитини.

Віддзеркалювання поведінки

А як ви досягаєте бажаного? Можливо, ви також використовуєте маніпуляцію, агресію чи тиск? Простежте за собою.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: