Повторний шлюб у наш час — це поширене. Трапляється, коли людям доводиться розлучатися, причини різні, але факт залишається фактом — батьки живуть окремо. Усім членам сім’ї варто звикати до нових обставин.Одна справа, якщо повторно шлюб беруть люди, коли минуло два-три роки після розлучення та всі вже «перехворіли» колишні проблеми. Взаємини між мамою та батьком врівноважилися, родичі заспокоїлися, а діти звикли, що батьки більше не живуть разом.

Значно складніше, якщо доводиться поривати стосунки  «по-живому», зі скандалами, сльозами, новими емоціями та зустрічами. Усе відбувається одночасно — розпад старої сім’ї та формування нової. Навіть найспокійніші та врівноважені люди насилу переживають подібну ситуацію, а тим паче — діти. Для них розлучення батьків — руйнування всього їхнього світу. Втрата захищеності та безпеки. Дитина почувається покинутою, нікому не потрібною. Часом, реакція на ситуацію розлучення настільки болюча, що доводиться звертатися до психологів.

img

«Мене ніхто не любить!»

Діти страждають під час розлучення батьків найбільше! У 3–4 роки вони вже здатні хвилюватися та по-своєму розуміти неприємні зміни в сім’ї. А головне вони роблять висновок: «Тато любить іншу тьотю, мама любить іншого дядю, отже, мене ніхто не любить!» Саме так завжди вважають діти, які пережили розлучення батьків. І ця впевненість: «Мене ніхто не любить!» залишається майже на все життя. До того моменту, коли самі вони, подорослішавши, не почнуть працювати над собою та змінювати спогади дитинства на краще, за допомогою, наприклад, різноманітних психологічних технік.

Здебільшого, діти, чиї батьки розлучилися, майже завжди в майбутньому зазнають труднощів під час створення власної сім’ї. Хлопці та дівчата з сімей, де батьки розлучалися, ставши дорослими визнають розлучення, як норму життя.

  • Підвищена недовірливість, хворобливі ревнощі, нервозність — ось наслідки розлучення батьків для дівчат.
  • Невпевненість у собі, занижена самооцінка та несерйозне ставлення до шлюбу — це лише деякі характеристики хлопців, які пережили розлучення батьків.

roditeli-razvodyatsya-2521

Що говорити дитині, коли батьки розлучаються?

Для того щоб дитина легше та без наслідків перенесла розлучення батьків, варто розмовляти з нею, навіть, якщо їй виповнилося всього три рочки. Дещо згодом вона все зрозуміє сама. Неможна у жодному разі приховувати сімейні проблеми, дитина все одно відчуває психологічний дискомфорт у родині. То підбадьорюйте малюка та не забувайте, що йому в період розлучення також дуже важко. Завжди говоріть:

 «Я тебе люблю! І тато тебе любить, незважаючи ні на що!»

«Мамо з татом будуть жити окремо, але від цього тато менше тебе не любитиме. Він любитиме тебе ще більше, адже бачитиме рідше!»

«Тато живе з іншою жінкою, він її кохає, а вона кохає його. Кохання —  це завжди дуже гарно. Ти маєш поважати ту жінку!» Дитина може запитати: «Мамо, а тебе тато більше не кохає?» На це є відповідь: «Тато кохає та поважає маму, як друга та як матір його дітей!» Навіть якщо в реальному житті стосунки між батьками після розлучення складні, для дитини потрібно створювати позитивне сприйняття ситуації.

  «Ти завжди можеш зустрічатися з татом і телефонувати йому!»

– «Твій тато гарна людина, просто інколи так трапляється в житті, люди розлучаються та живуть окремо! Коли ти подорослішаєш, ти все зрозумієш. А зараз просто довірся мені! Усе буде добре!»

«Уявляєш, у тебе буде два татуся! Це дуже добре, тебе любитимуть удвічі більше!»

Розмовляйте з дітьми, не залишайте їх наодинці зі своїми роздумами, пояснюйте все простими та зрозумілими для них фразами. Повірте, вам лише здається, що вони нічого не розуміють. Насправді, діти розумніші, ніж здається та все відчувають.