Грудне вигодовування — запорука міцного здоров’я!
Як багато сказано гарних слів про грудне молоко, життєдайну білу цівку любові та захисту! Це не просто перша їжа для малюка, але й спілкування матері з дитиною. А як багато користі грудне вигодовування має і для здоров’я жінки! Хочу ще раз порушити тему материнського молока, його впливу на немовля. Стаття перш за все розрахована для справжніх мам, які сприймають вигодовування як дар, найкрасивіший природній процес, ритуал продовження роду. А якщо ці слова трапляться в очі матерям, які категорично проти цього, то хотілося б, щоб вони змінили свою думку або зробили б спробу довести свою хибну позицію (маю сумніви, що у них вийде).
Найперші краплі — найцінніші!
Мабуть, у жодній ситуації жінка не відчуває такого абсолютного щастя, як у момент першої зустрічі зі своєю дитиною. Маленька людина, зовсім беззахисна, лежить у тебе на животі, ще не контролює своїх рухів, майже нічого не бачить, але з бажанням жити відшукує джерельце життєдайної рідини. Що може бути миліше? Ти годуєш немовля, почуваєшся з ним одним цілим і благаєш подумки про те, щоб кожна народжена дитина не була обділена таким першим проявом любові й піклування. На жаль, в житті буває по-різному.
Молода дівчина, народивши, відмовляється годувати немовля молоком, мотивуючи тим, що груди обвиснуть. Так хочеться почути її відповідь на питання: «Ти як материнство уявляла? Уважала, дитина народиться й одразу ложкою їстиме?». Це, мабуть, найголовніша причина відмови годувати. А чи відомо їм, чи вам, якщо ви все-таки читаєте, любі супротивниці вигодовування, що відмовивши дитині в її природній потребі, ви не тільки позбавляєте малюка найголовніших перших крапель здоров’я, але просто позбавляєте себе права називатися матір’ю. Можливо, занадто жорстоке обвинувачення. Але вдумайтеся: одразу після пологів у перші дні грудне молоко найцінніше, його називають першою вакциною, першими ліками, адже в ньому міститься найбільша кількість захисних речовин. Це надійний захист від вірусів і бактерій. Невже вам шкода 2–5 мл цілющої рідини?
Материнство — це перш за все жертовність заради наступного покоління, адже головне призначення жінки — продовження роду. І перше, в чому виявляються ця якість, — грудне вигодовування. Цього не потрібно вчити, це закладено на рівні підсвідомості, тому варто лише прислухатися до себе. Це джерело жіночого щастя, його необхідно вміти розпізнати і прийняти.
Скільки триватиме молочне спілкування? Для матері-годувальниці такої проблеми не існує. Грудне вигодовування — звичайний щоденний ритуал, що зовсім не набридає, незважаючи на зубки, які іноді ненароком кусають сосок, а також і на інші фактори.
Питання постає інакше: «Як впливає тривале вигодовування на дитину і здоров’я жінки?» Якщо звернутися з ним до спеціалістів, то навряд чи можна дійти до єдиної думки. Одні вважають, що годування слід продовжувати аж поки дитина сама не відмовиться, але це навряд чи колись трапиться. Інші дотримують думки, що годувати молоком необхідно до досягнення дитиною однорічного віку, мовляв, потім у молоці знижується вміст корисних речовин і воно вже не виконує такої захисної функції, як на початку. Але що поганого в тому, коли жінка продовжує годувати до двох-трьох років? Тому як довго годувати, вирішувати самій жінці. Головне — слід пам’ятати, що найважливішим періодом у годуванні вважаються перші шість місяців. Саме тоді у молоці містить найбільша кількість антитіл та корисних речовин. Важливо правильно підтримувати лактацію, щоб не допускати зникнення молока чи його застою в молочних залозах.
Лактостаз і його симптоми. Дуже часто молока виробляється значно більше, ніж малюк з’їдає. Якщо жінка вчасно не погодувала дитину, може статися застій молока Підвищується температура, розвивається біль і відчуття «розпирання» грудей, під час спроби зцідити молоко біль загострюється, на дотик відчутні ущільнення. Це лактостаз. Трапляється часто у жінок, у яких вагітність перша. Про першу допомогу написано достатньо інформації. Перше, що необхідно зробити, — намагатися все-таки зцідити молоко і звернутися до лікаря. Можна скористатися молоковідсмоктувачем, але найкраще з цим завданням упорається ваш малюк.
Існує також багато народних методів лікування. Випробовувати їх на собі чи ні, вирішувати вам, але пам’ятайте, що головний принцип будь-якого лікування — не нашкодити.
Причини відмови від годування. Часто жінки припиняють годування через появу тріщин. Це нормально. Існують спеціальні насадки, креми, олійки. Намагайтеся залишати соски на повітрі, щоб вони були сухими. У сучасному житті тріщини — це не проблема. Було б бажання продовжувати вигодовування, а способи подолати тимчасові труднощі завжди знайдуться.
Інколи причиною відмови жінкою годувати дитину є дискомфорт у спині під час самого процесу. І знову ж: якщо є бажання годувати, ви набудете найбільш прийнятної пози і зможете позбутися напруження зі спини. Спробуйте годувати лежачи на боці.
Збільшуємо кількість молока. Трапляється, коли виробляється недостатньо молока. Перша порада в такій ситуації — прикладати дитину до грудей якомога частіше. Скільки малюк з’їдатиме молока, стільки його і буде з’являтися. Тому якщо поступово дитина щоразу з’їдає дедалі менше молока, то його кількість зменшиться. Як же зберегти грудне вигодовування до потрібного вам терміну, якщо кількість молока зменшується і часте прикладання не допомагає?
Для багатьох матусь — це дійсно проблема. Вони починають пити трав’яні чаї та чай з молоком, їсти горіхи та випробовують ще багато інших способів. Існують значно ефективніші методи поліпшити лактацію. Наприклад, у книзі «Настільна книга молодої мами» О. В. Первушиної автор дає прості, але ефективні поради, що потрібно враховувати ще до народження первістка. Просте правило, про яке чомусь одразу забувають жінки, хоча воно є майже в кожному посібнику: подразнення молочних залоз і сосків стимулює вироблення молока. Для цього можна нашити в ліф грубу тканину, під час прийняття душу робити контрастний масаж водою і розтирати груди рушником. Звичайні фізичні вправи також значно поліпшать лактацію, але я знаю, як важко почати робити зарядку тим, хто до вагітності її ніколи не робив. Тому, дівчата, займайтеся спортом (але це питання іншої теми)! Ці всі дії можливі лише тоді, коли у вас виключена загроза викидня чи передчасних пологів.
Кілька способів зберегти лактацію. Настав радісний момент першої зустрічі, і водночас додалася величезна кількість турбот. Збереження лактації — на першому місці. Як уже писали, прикласти дитину до грудей варто одразу ж після народження. Крім того що малюк отримає найдорогоцінніші краплини молозива, ваші соски смоктанням стимулюватимуться до подальшого вироблення молока.
Усім відома післяродова депресія, тривожний стан молодої мами можуть негативно вплинути на лактацію. Жінці та її оточуючим слід попіклуватися про навколишню доброзичливу атмосферу, повноцінний сон, здорове харчування молодої мами. Особливо важливо випивати достатню кількість рідини. Якщо молока стає дедалі менше, можна звернутися до лікаря, який порадить можливі препарати для прийому.
Існує багато способів зберегти лактацію. Кожна жінка, коли стане мамою, зможе знайти для себе найбільш сприйнятливі. Вона прислухатиметься до порад оточуючих, читатиме книги, дослухатиметься до себе самої та до своєї дитини. Вона обов’язково віднайде гармонію в такому найпершому спілкуванні зі своїм немовлям, але лише за однієї умови — якщо вона дійсно хоче зберегти лактацію.