Дитина погано поводиться: що робити?
Погана поведінка — це поняття відносне. Батьки полюблять називати «поганим» усе, що їх не влаштовує у поведінці дитини. В одній родині щось може бути цілком доречним, а в іншій — повністю неприпустимим. Те, що у 10 років жахливо, у 3 — цілком нормальне. Тож чи слід поспішати та ставити на поведінці дитини якесь маркування?
Пропонуємо відкинути ідею про «всеідеальність» та почати ставитися до дитини так, як нам би хотілося, аби ставилися до нас.
Дитина погано поводиться, тому що захворіла
Навіть незначний недуг відображається на дитині дискомфортом. Вередування може бути як під час хвороби, так і до, навіть після неї. Спокійна дитина раптом починає робити щось надзвичайне? Чекайте через годину на підвищення температури. Чи винна вона в цьому? Ні, це просто реакція на погане самопочуття. Тож терпіть і лікуйте.
Дитина погано поводиться, оскільки їй погано у дитячому садку
Необхідність доїдати неулюблену кашу; хлопчик, що б’є лопаткою по голові; спати на некомфортному ліжку — не кожна дитина здатна впоратися з цими викликами. Через брак досвіду та вмінь дитина не може розповісти батькам, що саме спричиняє дискомфорт. Тому демонструє це через єдиний доступний спосіб — поведінку. Що робити? Спробуйте шляхом гри виявити ті самі больові точки, що заважають дитині. Сюжетно-рольові ігри можуть вам з’ясувати багато нового, про що ви навіть не здогадувалися.
Дитина погано поводиться, адже їй погано від того, що відбувається в родині
Сварки, інтриги, розслідування — все це відображається на стані дитині більше, аніж на дорослих. Навіть якщо ви вважаєте, що вам удається «тримати обличчя» та не видавати реальних справ, дитина однаково все відчуває. Її погана поведінка — це крик про допомогу. Якщо при цьому ще сварити та карати, то ми ставимо дитину у неймовірно складне положення. Тож почніть із розв’язання проблем у родині.
Дитина погано поводиться, тому що маленька
Ми вже неодноразово говорили про кризу 3-х років. Цікавість до відчинених вікон, розеток, бабусиних ліків, відривання шпалер, відмова від усього, окрім макаронів, — це звичні «друзі» цього віку. А ще страх засинати на самоті, жодної реакції на мамине «прибери іграшки», заповзання під стіл у разі умовляння випити сироп від кашлю. Цей список можна продовжувати нескінченно. Упевненні, у кожної матусі знайдеться як мінімум 100 схожих ситуацій. Що робити? Зачиняти вікна, варити макарони та глибоко дихати. Усе саме минеться.
Дитина погано поводиться через перезавантаження
Це для нас зробити 1000 і 1 справу на день є звичною справою. А для малюка будь-які зміни у звичному розкладі, тривале сидіння в автокреслі, перебування у бабусі, де немає «тієї самої іграшки», — це перевірка на міцність. Через маленький вік дитина ще не в змозі сказати: «Мамо, я заморилася». Тому вона терпить і терпить, аж поки не вибухає. Тож уважно стежте за своїм малюком. Навчіться розпізнавати сигнали, коли він уже втомився, аби вчасно попередити напад «поганої поведінки».
Дитина погано поводиться, аби отримати увагу
Інколи ми настільки заклопотані, що згадуємо про час для дитини тільки тоді, кола вона вже щось накоїть. І тут одразу й емоції, й міміка, й різні цікаві слова. Тому немає нічого дивного, що дитина всілякими діями намагатиметься «розворушити» батьків. Тож не забувайте частіше обіймати, брати на руки, проводити час разом із дитиною. Бракує часу? Навіть готування обіду можна перетворити на спільну розвагу. Головне — мати бажання.
Усілякій «поганій поведінці» є виправдання. Вивчайте свою дитину. Проводьте більше часу разом. І не поспішайте вішати ярлики на дитячу поведінку.