Більшість батьків намагаються розвивати своїх дітей усебічно, багато значення приділяють фінансовому вихованню.

Психологи та науковці радять навчати дітей фінансової грамоти змалечку. Перші кишенькові, зазначають фінансові експерти, видавати  потрібно вже у 2–4 роки.

Батьки часто замислюються, коли ж починати привчати дітей до самостійного заробітку? З якого віку дитина вже здатна заробити свої перші гроші?

Незначні суми, неофіційно, наче граючись у роботу, дитина може заробити гроші (звісно за допомогою батьків) уже в 3–5 років. Це можливо, коли мама чи тато візьмуть малюка до себе на роботу або в офіс до друзів. Так дитина може старанно попрацювати в офісному кабінеті, на автосервісі або на дачі у знайомих.

Як дитина може заробити гроші у 3–4 роки?

  • Складати паперові документи в офісі;
  • витирати пил і поливати квіти;
  • подавати інструменти в автосервісі;
  • розносити пошту із кимось із дорослих;
  • збирати яблука на дачі;
  • брати участь у виставі, наприклад допомогти аніматорам.

Звісно це все лише перші спроби дітей заробити власні гроші у супроводі дорослих. Заробіток невеликий, але скільки радості та щастя почуватися дорослим і самостійним!

Перший серйозний заробіток

Офіційно за законодавством, працювати підліток може, починаючи з 16 років. Утім, виняток є, з дозволу батьків або опікунів, діти можуть працювати  з 14–15 років, у вільний час від навчання на неважких роботах.

Діти можуть працювати повноцінно за договором на фірмі або підприємстві, аніматорами, промоутерами, реалізаторами, вожатими у дитячих таборах та в інших місцях. Тривалість робочого тижня, за законом, не може перевищувати 30 годин на тиждень, проте отримувати заробітну платню підліток зобов’язаний у повному розмірі.

Але звісно офіційно влаштуватися на роботу, на жаль, зараз і дорослим важко, не говорячи вже про дітей. Тому діти працюють зазвичай неофіційно, деякі не лише задля того, аби відчути свою самостійність та почутися дорослим, а для того, щоб допомогти своїй родині у скрутному матеріальному становищі. 

Небезпечний момент. Як не стати «фінансово-божевільним»?

Батькам звісно необхідно заохочувати бажання дітей заробити свої гроші, але потрібно не упустити момент, коли для дитини жага наживи може стати основною метою: заробити більше грошей за будь-яку ціну. Часом підлітки стають «фінансово-божевільними», тобто не бачать нічого крім грошей, можуть стати навіть агресивним та почати погано навчатися, ставлячи на перший план свій заробіток.

Тому потрібно прищеплювати дітям знання про те, що в бізнесі головне не заробіток коштів, а отримання задоволення від праці, принесення користі суспільству, родині чи собі. Такі якості, як доброта, чесність, людяність у всі часи мали переваги. Гроші не є головними у житті!

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: