Дитячі емоції: чи можуть вони бути поганими?
«Хлопці не плачуть!», «Говори тихіше!», «Поводься чемно!» — скільки разів ви повторювали ці слова дитині? А ваші батьки говорили вам їх? Чи можна насправді забороняти дитині пригнічувати власні емоції?
Перше, що ми, батьки, повинні дозволяти дитині — виражати себе. Коли вона засмучується чи стикається з речами, які змінити не може, потрібно її втішити, а коли вона нервує — підтримати.
Так, емоційний розвиток так само складний, як і когнітивний. Не потрібно рано чекати від дитини зрілості. Необхідно допомогти та створити сприятливі умови, у яких малюк може гармонійно розвиватися та висловлювати свої емоції. Ми повинні гарантувати дитині, що наші до неї почуття та ставлення не зміняться, які б емоції вона не відчувала.
У середньому, у віці 5–7 років більшість дітей уже можуть частково контролювати свої емоції та прогнозувати, до яких наслідків може призвести емоційна реакція. Батькам потрібно бути терплячими і допомагати дитині вивчати свій внутрішній світ. Допомогти у цьому може книга Марії Малихіної «Дитина у світі емоцій». Вона відкриє батькам світ дитячих емоцій, адже «дорослий» підхід навряд чи допоможе малюкові.
Розвиток емоційного інтелекту
Раніше емоціям та їхньому вивченню не приділяли уваги. Навіщо? Однаково ми їх не бачимо і не можемо дослідити. Але зараз учені навчилися їх вимірювати і показувати, як емоції володіють людиною.
Психологічно важко допомогти дитині пройти крізь істерику або підтримати її, коли вона стурбована. Але саме у моменти, коли здається, що все руйнується, вкрай важливо зосереджуватися на ваших стосунках. Бо те, як саме ви відреагуєте на ці сплески, стануть фундаментом, на якому будуватиметься ставлення дитини до вас.
Найкращі способи виявлення дитячих емоцій
Якщо дитина пригнічуватиме емоції, це може призвести до проблем у розвитку і складнощів з психологічним здоров’ям. Тож краще не забороняти, а дати простір та дієвий спосіб вираження почуттів — через гру. Вона допоможе знайти найоптимальніші шляхи виявлення емоцій, що позитивно позначиться на психіці. Під час гри у дитини активуються інстинкти, що допомагають вивчити себе, свої бажання та інтереси.
Через гру народжується особистість. Дитина бере на себе роль керівника своїм життям, виражає себе стосовно навколишнього світу. У грі вона росте і розвивається, удосконалюється її мозок. Але гаджети та електроні девайси у цих справах не товариші. Вони не дають того поштовху, що отримує дитина, граючи не у віртуальному, а в реальному світі.
Рекомендуємо вам заручитися допомогою книги «Ігри і казки, які лікують» у двох частинах. Вони містять різноманітні вправи та ігри, що допомагатимуть розвитку дитину та скеровуватимуть її поведінку.
І звісно, не слід забувати, що найбільше наші діти потребують ласки, ніжності та правильних стосунків, де кожен може бути вільним у виявленні своїх емоцій та почуттів. Тільки тоді у дитини буде м’яке серце, коли вона взаємодіятиме з теплими й турботливими батьками. Такі дорослі потрібні дітям. Разом вони переживатимуть усі інтенсивні емоції. Дитина відчуватиме, що «її» дорослий завжди поруч, готовий прийти на допомогу та підтримати за потреби.
ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: