Вам терміново потрібно вибігти з дому, а дитину залишити немає з ким? Мимовіль з’являється думка: «А може..?». Якщо ви вже не раз міркували про те, що син або донька вже можуть залишатися вдома без дорослих, то настав час ретельно проаналізувати: чи готова ваша дитина до цього?

Зважуємо усі «ЗА» та «ПРОТИ»

Коли настає час дозволити дитині залишатися самій удома, частіше вагатися починають батьки: «Чи готова дитина? Чи безпечно це? А як раптом щось станеться?»

На допомогу батькам пропонуємо низку питань, розроблених психологами, які допоможуть зважити всі «за» та «проти», перш ніж уперше залишити дитину без нагляду дорослих удома.

 

  • Самостійність. Як часто ваша дитина обходиться без вашої допомоги в побутових ситуаціях? Чи може вона сама налити води чи влаштувати легкий перекус? Чи грає дитина без вашої участі? Якщо малюк легко може впоратися без вашої допомоги — це добра ознака.
  • Незвичайні ситуації. Як діє дитина, якщо раптом станеться щось, що виходить за рамки буденності? Якщо вона відразу йде до вас, не намагаючись 24розв’язати ситуацію самотужки, — це одне. А якщо ваша дитина самостійно шукає вихід або просто запитує у вас поради щодо правильності дій — це вже поведінка людини, яка дорослішає. Крім цього, дитина повинна вміти самостійно зателефонувати до поліції, пожежної частини або викликати швидку допомогу, повідомивши, що сталося.

 

    1. Безпека. Згідно зі статистикою, головною причиною побутових травм у дітей старших за чотири роки є неправильне використання побутових електроприладів, газу і води. Чи вміє ваша дитина користуватися чайником, мікрохвильовою піччю, кухонним ножем, глеком із компотом та іншими побутовими предметами, які можуть їй знадобитися, коли вас немає вдома? Якщо ні — слід про це подбати.

 

  • Обережність. Поговоримо про навички дитини стосовно спілкування з незнайомцями. Якщо подзвонять у двері, що робитиме дитина? Чи знає вона, що вічиняти будь-кому не можна? Чи знає, що ігнорувати стукіт у двері теж не можна? Навички безпечної поведінки потрібно формувати так само, як ви вчите дитину рахувати та читати.

 

Як підготувати дитину?

Головне — не залякувати дитину. Так, існує статистика і щодо пожеж, і щодо пограбувань, і щодо інших незвичайних ситуацій. Але статистика існує, аби попереджати, а не лякати. Ми, батьки, повинні запевнити дитину (та і самих себе), що вона у безпеці. Але слід пам’ятати про ситуації, у яких потрібно діяти за певним алгоритмом дій та бути до них готовими.

Ми довго шукали фахівців, які могли б зрозумілою для дитини мовою, просто та коротко пояснити основні правила безпеки та сформувати чіткі алгоритми дій у небезпечній ситуації. Світлана Казьміна та Валентина Баланова, засновниці Центру з безпеки дітей «Мамстраж», створили «Нестрашну енциклопедію безпеки для дорослих та дітей». Рекомендації для батьків та ілюстровані матеріали для дітей допоможуть без залякувань сформувати навичку безпечної поведінки не лише вдома, але й на вулиці з незнайомцями.

Не поспішайте залишати дитину саму вдома. Робіть це тільки тоді, коли до цього будуть готові обидві сторони — і дитина, і ви.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: