Дисциплінованість і слухняність: шукаємо баланс
Слухняність і дисциплінованість — це різні речі. Про це вже відомо майже кожному. Але все ще у побуті ці поняття змішуються, нашаровуються одне на одного, тому ми починаємо вимагати від дитини «Будь слухняним!». У чому все-таки відмінність?
Оберіть співвідношення
Слухняність іде всупереч з ініціативою. Усі чули вислів: «Ініціатива карається». Дисциплінованість — це навичка обліку зовнішнього середовища. Тобто вона динамічна і може бути скоригована, якщо того потребує ситуація.
Дитина має розуміти, коли вона має бути слухняною, а коли дисциплінованою. Тому у процесі виховання віднайдіть ту пропорцію цих якостей, яка була б задовільною для розвитку дитини.
Заборона — не вихід!
Слухняність виховують численними заборонами. Через це діти можуть улаштовувати істерики, порушувати табу, у будь-які спроби намагатися розширити простір поза заборон.
Слухняність — це також ознака пригнічення навички бути самостійним. Через це зменшуються всі шанси, що дитина буде дисциплінованою. Дисципліна можлива лише після того, як дитина опанувала найскладніші навички за відсутності заборон.
Навчайте дитину самостійності
Слухняна дитина рідко може похвалитися високим рівнем самостійності. Адже під тиском заборон вона втрачає будь-яке бажання діяти за власним планом.
Коли ж ідеться про дисциплінованість, то без самостійності тут нікуди. Дитина має вчитися відповідати за себе і свої діти. Наприклад, погана оцінка. Часто батьки починають «насідати» на дитину, змушувати весь час учитися. Насправді ж потрібно разом із нею скласти план дій щодо виправлення ситуації. Так вона навчиться не лише ставити мету і досягати її, але й аналізувати та критично мислити.
Знайдіть хобі
Мабуть, усі помічали, що коли дитина чимось захоплена, у неї не виникає бажання порушавати межі виховання, бунтувати та йти наперекір батькам. Тож допоможіть їй знайти справу, що задовольнить та захоплюватиме. Чудово дисциплінує спорт, звісно якщо дитина цікавиться ним.
А якої думки ви з приводу дисципліни і слухняності? Як гадаєте, де межа між цими поняттями?
ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: