Соціальні навички ХХІ сторіччя, яких слід навчити дитину
Уже у ранньому віці батьки починають готувати дитину до навчання у виші: віддають у центри раннього розвитку, наймають репетиторів, розписують розклад дня дитини ледь не по хвилинах. У гонитві за розумовим розвитком ми часом забуваємо, що успіху у житті досягають не IQ єдиним, а характеристика дитини — це не її оцінки у шкільному табелі. Що ж важливе ми упускаємо?
Hard & Soft Skills
Hard Skills, або тверді навички — це вимірні результати, які легко відстежити та тестувати. До них належать шкільні предмети: математика, фізика, хімія тощо. У майбутньому до цих навичок додаються ще професійні: програмування, технічні знання, медицина і т. ін.
Що ж до Soft Skills, або м’яких навичок, то саме вони визначають наше вміння спілкуватися, долати проблеми, знаходити нові шляхи. Ці навички відіграють ключову роль в успішності сучасної людини. Вивчити теорію окремої науки просто, натомість вірити у власні сили та мати гнучке мислення навчитись не легко.
Завдяки практичним дослідженням та опитуванням було визачено шість основних соціальних навичок:
- співпраця;
- спілкування;
- критичне мислення;
- креативність або творче мислення;
- упевненість у собі;
- міжкультурна комунікація (володіння англійською мовою на рівні з носієм, прийняття та повага інших культур).
Ці навички не є рисами характеру. Їх не можна одного разу випрацювати та забути. Їх потрібно розвивати та постійно вдосконалювати.
Чому саме соціальні навички?
Нещодавно American Journal of Public Health оприлюднило результати дослідження, що підтверджує важливість м’яких навичок. Учені впродовж 20 років стежили за 753 людьми із того часу, як вони пішли у дитячий садок і до двадцяти п’яти років. Як вважаєте, які фактори вплинули на те, де вони опинилися через 20 років? IQ? Положення родини у соціумі?
Насправді ж вищу освіту та добре оплачувану роботу отримали ті, хто ще із дитячого садка вмів спілкуватися з однолітками, співпрацювати з іншими та допомагати одне одному. Ті ж, хто був соціально неадаптованим, досягли меншого успіху.
Якщо ваша дитина ще тільки починає робити перші кроки у соціальному житті, час працювати над розвитком навичок спілкування, упевненості у собі та емоціонального інтелекту.
Як розвивати соціальні навички?
Проект «4Mamas» випустив перші в Україні книги для розвитку емоційного інтелекту для дітей. Автор — психолог Анна Гресь. Книги є справжніми практичними довідниками, у яких відображено понад 60 різноманітних життєвих ситуацій, описаних зрозумілою для дитини мовою. Книги розподілені відповідно до віку дітей: 3–4 роки та 5–6 років. Тож матеріали повністю адаптовані для того, щоб дитина могла зрозуміти кожну ситуацію та проаналізувати її.
Кожна книга містить 4 основні розділи.
- Навчаємо спілкуватися.
- Розвиваємо здорову самооцінку і впевненість у собі.
- Допомагаємо дитині стати сміливою.
- Розвиваємо уяву.
Шість м’яких навичок, про які ми сьогодні дізналися, сприяють ширшому баченню успіху, що зрештою допоможе виховати щасливих, здорових, мислячих, уважних та соціально адаптованих дітей.