Під час першого року життя у дитини закладається основа всіх її майбутніх здібностей. За перші 12 місяців життя мозок дитини змінюється та розвивається швидше, ніж у будь-якому віці. Це допомагає дитині швидше адаптуватися до тих умов та середовища, у якому вона житиме.

Та як же за такий короткий проміжок часу із беззахисного малюка дитина перетворюється на активного пустуна, який бігає, зазирає до кожної шухляди та не зупиняється ані на хвилинку? Як відбуваються ці зміни? Що допомагає або спонукає до розвитку? Спробуймо з’ясувати.

Три джерела, що надають дитині інформацію про навколишній світ

  1. Дорослі: мама і тато, родичі та інші люди. Батьки допомагають дитині усвідомити себе дають ім’я, навчають певних навичок, виховують. З боку дорослих дитина отримує певні установи: що можна чи не можна робити, що добре та погане, що безпечне та небезпечне тощо.
  2. «Я»: дитина докладає неабияких власних зусиль, що проявляється у її діяльності:  рухи ногами чи руками, маніпуляції з іграшками та предметами і т. ін.
  3. Дитяча субкультура: передавання інформації від дитини до дитини. Ви бачили, як спілкуються 8-місячні малюки? Вони легко можуть порозумітися та налаштовуються на власну хвилю.

Задля гармонійного розвитку бажано, щоб у житті дитини були наявні усі три джерела.

Що має сформувати дитина впродовж першого року життя

  • Базову довіру до світу: життя хороше, жити добре та безпечно, а якщо потрібна допомога обов’язково допоможуть.
  • Тілесний образ «Я»: знання про частини тіла, їхню кількість та розташування, можливості та функції.
  • Образ навколишнього світу і його законів: властивості різних предметів, поняття про явища, взаємини між людьми, поділ людей на своїх та чужих тощо.

Сфери розвитку дитини:

  • Статика: уміння утримувати тіло у різних положеннях; володіти власним тілом та рухами.
  • Сенсорика: правильне оцінювання ситуації, що надходить від органів чуття.
  • Моторика: координація рухів та розвиток рухових навичок.
  • Мовлення: розуміння сенсу та емоційного посилання мовця; вимова звуків, слів, використання мовлення задля комунікації; застосування слів за значенням.
  • Емоції: взаємодія із оточуючими; налагодження емоційних зав’язків; розуміння та вияв певних емоції.

Що почитати батькам?

Книга Марії Малихіної «Дитина народилася!» допоможе всім батькам дізнатися об’єктивні закони формування психіки і поведінки немовляти, правильно спланувати власну лінію виховання, ураховуючи психологічний і психофізіологічний розвиток дитини та її особливості.

У книзі:

  • особливості першого року життя;
  • календар, що і як розвивати від 0 до 1 року;
  • ігри, вправи, поради!

Неможливо дізнатися все й одразу про гармонійне виховання дітей певного віку, але можна вчитися і розвиватися! І тоді у вас обов’язково все вийде!

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: