Психологи довели, що потреба любові, належності, тобто відчуття необхідності іншому — це одна із базових людських потреб. Задоволення цієї потреби є необхідною умовою для гармонійного розвитку дитини.
(Юлія Гіппенрейтер «Спілкуватися з дитиною. Як?»)

У роки дитинства, до 6–7 років, дуже швидко та стрімко розвивається головний мозок дитини, насамперед формуються нейронні з’єднання. На думку вчених, поведінка людини на 95 % визначається підсвідомістю. Чому важливо це розуміти?

Мозок людини відповідає практично за все, що ми робимо. Дитина, яка у перші роки життя отримувала недостатньо турботи, у майбутньому матиме мало розвинені структури, що відповідають за емоції. Тому зв’язок між характером дорослої людини та розвитком її мозку у дитинстві цілком очевидний. Які саме риси свідчать про те, що людина у дитинстві не отримала достатньо любові?

Відсутність довіри до інших

Щоб у майбутньому людина вміла довіряти іншим, у дитинстві їй необхідне постійне позитивне оточення. Сварки, крики, істерики негативно впливають на формування почуття довіри. Близькі та рідні мають створювати для дитини відчуття безпеки та впевненості, інакше у дорослому житті налагодити міцні стосунки з іншими їй буде вкрай важко.

Низький рівень емоційного інтелекту

Уміння правильно виявляти свої емоції, словами і жестами формується ще у ранньому дитинстві. Емоційний інтелект — це важлива для життя риса, що допомагає правильно інтерпретувати свій стан та володіти ним.

Страх припустися помилки

Якщо дитину постійно оточує байдужість, то є велика ймовірність того, що у дорослому віці вона матиме проблеми з почуттям власної гідності. Рухатись уперед та досягати мети заважатиме лише єдине — страх помилитися. Сприяють розвитку впевненості у собі оточуючі, які люблять, завжди підтримують та мотивують.

«Токсичні» особисті стосунки та схильність до них

Людський мозок дорослішає через асоціації та образи. Цей процес у психології та когнітивній нейробіології описано як зіставлення інформації, отриманої із зовнішнього світу з тією, що отримується із пам’яті.  Дитина, яка страждає від нестачі любові та турботи, у майбутньому шукатиме таких самих взаємин, прагнутиме спілкуватися з «токсичними» людьми.

Прив’язаність та відчуття небезпеки

Фахівець, який працює у сфері психології, зазначає те, що позитивне оточення поза родиною здатне компенсувати негативне оточення у його колі. Але реальне життя значно складніше. Якщо дитина не відчуває безпеки та не довіряє найріднішим людям, які допомогли їй з’явитися та світ, як вона може почуватися у безпеці поряд із іншими?

Депресії та схильність до них

Здебільшого депресію спричиняють емоційна байдужість у дитинстві та ускладнення, сформовані на базі цієї байдужості, що з’являються у дорослому віці. Сьогодні через депресією страждає майже кожна друга людина у світі. Висновки очевидні.

Гіперчутливість

«Не сприймай близько до серця!» —  як часто ви чули ці слова у своєму житті? Люди, які недоотримали любові у дитинстві, дуже вразливі до слів оточуючих. Деякі фрази їх пригнічують, ображають, вводять у стан депресії та зневірюють у собі.

Експерти з дитячої психології дають вагомі поради щодо уникнення синдрому «недолюбленної людини» у дітей:

  • нехай прояв любові до дитини стане вашим головним обов’язком щодня;
  • заслужено хваліть дитину;
  • зберігайте позитивне ставлення до життя;
  • створюйте здорове емоційне середовище;

І наостанок: не бійтеся звертатися за допомогою до фахівців, якщо не можете самотужки впоратись із проблемою.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: