Найпоширеніший випадок — дитяча брехня внаслідок надмірного страху покарання. Це стається, якщо…

  •        дитина не послухалася батьків, скоїла щось заборонене;
  •        не виправдала сподівань (наприклад, щодо рівня оцінок).

Яку реакцію батьків передбачає дитина? Покарання, крики, що спричиняють почуття страху та приниженості. Звісно, переживати ці почуття жахливо — настільки, що дитина поспіхом вигадує «рятівний план». Брехня стає способом самозахисту.

Важливо: чим жорсткіше поводяться батьки, тим більша ймовірність того, що дитина їм брехатиме.

Як зарадити дитячій брехні? Як зробити так, щоб дитина приходила до батьків порадитися? Розгляньмо це на прикладі ситуації: хлопець грав у кімнаті у рухливу гру і випадково розбив дорогий телевізор. Від страху він сказав батькам, що екран перекинула кішка. Тато все одно здогадався, що це брехня, нагримав та відлупцював сина, а матір поставила у куток. Пізніше, під час розмови з психологом, тато обурювався: не заохочувати ж ламати дорогі речі?

Поради психолога:

  1.     Урахуйте вік. До 6 років дитина психічно не в змозі уважно бути уважною під час гри, тому дитячу кімнату потрібно обладнати відповідно. А якщо окремої дитячої кімнати немає, батькам варто розташувати на недосяжному для дитини рівні всі предмети, що можна зіпсувати.
  2.     Якщо подія вже сталася, важливо стримати крик і бажання дати ляпасів. Звісно, не варто говорити, що це дрібниці. Скажіть правду — що телевізор дуже дорогий, тому шкода, що він зіпсувався. Проговоріть з дитиною, чому так сталося: що грати з м’ячом у вітальні не можна; що коли тягти шафу на себе, з неї падають предмети. Це має бути саме діалог, а не батьківські нотації.
  3.     Пояснити наслідки та продемонструвати вихід. Оскільки ремонт телевізора є дорогим, тому поки що не буде грошей на нові іграшки.
  4.     «Сподіваюся, ти намагатимешся далі бути акуратнішим». Ця фраза покаже дитині, що ви все одно її любите, хоча й засмучені.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: