У кожній сім’ї неминуче настає момент, коли дитина бідкається, що «у всіх уже є смартфон», і вимагає собі власний гаджет. Як зрозуміти, що їй уже можна довірити дорогу річ?

З’ясуйте з дитиною такі основні питання:

  •        «Навіщо тобі смартфон?». Відповідь «тому що у всіх вже є» неприйнятна. Обговоріть, які саме функції важливі для дитини: телефонувати друзям, робити фото, спілкуватися у соцмережах, переглядати відео тощо. Також продумайте свою користь: коли дитина гуляє після школи, вам напевно буде спокійніше, якщо вона зможе зателефонувати, а ще краще — прислати селфі з місця свого знаходження.
  •        «Чи достатньо ти відповідальний?». Для перевірки доцільно спочатку придбати простий дешевий телефон. Поясніть дитині, що ви маєте переконатися у її відповідальності: чи не забуватиме вона зателефонувати, вмикати беззвучний режим на уроках і вимикати його після того. Також перед придбанням смартфона обговоріть з дитиною правила поведінки в інтернеті: яку інформацію про себе можна і заборонено публікувати, як спілкуватися з незнайомцями, перевіряти інформацію.
  •        Правила та обмеження. Доступ до «дорослої» інформації лякає, тому іноді батьки прагнуть встановити блокування певного змісту сторінок, контролювати історії браузерів. Якщо ви маєте намір так зробити, чесно попередьте дитину про це, щоб не зневірити її «шпигунством». Але оскільки смартфон дитина отримує зазвичай наприкінці початкової школи чи у середній школі, вона швидко визначиться, як уникнути технічних заборон. Тож значно кращою буде довіра і виховання у дитини власного розуміння, що добре і що погано.
  •        Час без гаджетів. Це час їжі, сну, моменти живого спілкування. У цих правилах батькам потрібно демонструвати власний приклад і також відкладати свої гаджети в умовлений час. Гаджети та інтернет є джерелом розваг, тому дбайте, щоб дитина мали інтереси у «реальному» світі: спорт, гуртки, друзі. Це утримає її від цілковитого занурення у віртуальне життя.