У 9–10 років діти вже активно намагаються з’ясувати подробиці щодо сексу, не кажучи вже про підлітків. І така цікавість насправді цілком природна — погано тільки, що відповіді, які можна отримати в інтернеті чи від необізнаних однолітків, не дуже-то культивують гармонійні почуття. Щоб уникнути спотворення понять, батькам слід говорити з підлітками про секс. Але як? Ми пропонуємо приклади запитань підлітків та варіанти відкритих, спокійних відповідей. Покваптеся прочитати і застосувати у житті — можливо, саме зараз ваша дитина шукає цю інформацію в інтернеті!

Оскільки запитань у дітей багато, ми поділили матеріал на три частини. У першій поговоримо про загальні питання, що стосуються і хлопців, і дівчат. Не відкладайте бесіду до 13–14 років — буде запізно.

«Що таке секс, як люди їм займаються?»

З таким запитанням може прийти й дитина 5–6 років. Обмежтеся простим поясненням, що секс — це прояв кохання дорослих жінки й чоловіка; що спочатку вони обіймаються, цілуються, потім зближуються і між ними відбувається секс. Більше фізіологічних деталей поки не потрібно розповідати, бо вони ще складні для дитини. До речі, коли і на скільки заглиблюватися у подробиці, залежить навіть не від віку, а від сімейної культури: наскільки дитина знає свої частини тіла, як їх прийнято називати. Наприклад, у сім’ях акушерів чи гінекологів діти з раннього віку обізнані про будову статевих органів, бачили професійну літературу батьків — і час доводить, що ні до якого розбещення це не призведе. Навпаки, обізнані медично діти спокійніше ставляться до статевих питань, ніж їхні однолітки, яким таємничість пожвавлює інтерес.

У 9–10 років ви вже маєте називати статеві органи по-дорослому. У розмові варто акцентувати увагу на тому, що секс — це нормальні, цілком природні взаємини, але для дорослих людей; розкажіть, чому в результаті сексу з’являються діти.

Також наголосіть, що, оскільки секс є справою дорослих, ніхто не має права схиляти дитину до цього, чіпати її інтимні місця, роздягати, або змушувати чіпати себе — це тяжке порушення закону. Якщо подібне відбувається, вона повинна обов’язково розповісти вам.

«Якщо секс — прояв кохання, чому пов’язаними з ним словами сварять?»

На жаль, брудна лайка зараз настільки поширена, що перші слова, пов’язані з сексуальними діями, дитина чує саме у негативному контексті (наприклад, діти старшого віку, аби виглядати «крутими», говорять непристойності). Тому коли ви почнете розповідати про кохання та прояви ніжності, ваша дитина може здивуватися.

Для виправлення такого спотвореного світосприйняття знов-таки поясніть, що насправді у сексі нічого брудного немає, бо це природно, що він буває у всіх дорослих людей і необхідний для продовження людського роду.

Зазначте, що ті, хто вживають брудні лайливі слова, зазвичай прагнуть просто образити когось, незалежно від сенсу слова. І такі люди не мають уявлення про те, що таке секс насправді.

«Учора я прокинувся від шуму у вашій кімнаті. Я здогадуюся, що ви робили, і мені неприємно це слухати»

Така фраза від дитини — ще добрий варіант, бо свідчить, що ви маєте гарні, довірливі стосунки. Одного разу до психолога на гарячу лінію зателефонував підліток із запитанням: «Я іноді через стінку чую, як батьки займаються сексом, коли вважають, що я сплю. Ненавиджу їх за це! Як вони можуть? Вони ж мої батьки, і вже старі! Я не знаю, як їм сказати, що я їх чую».

Цей крик душі з’явився від того ж спотвореного уявлення, ніби секс є чимось «брудним». Ось як на це запитання відповів психолог: «Насправді те, що твої батьки кохають одне одного — нормально і навіть прекрасно! Природно, що ти почуваєшся ніяково, чуючи їх, бо не маєш власного досвіду. Але незабаром ти виростеш і теж будеш займатися сексом.

Ти маєш рацію в тому, що секс є справою інтимною, і сторонні не мають цього чути (тим паче діти!). Батьки впевнені, що ти спиш, і нічого не зміниться, допоки ти їм не повідомиш про незручність. Звісно, батьки не відмовляться від особистого життя, і ти не можеш такого вимагати. Але ви можете обговорити, як розв’язати проблему зі звукоізоляцією».

«Як обійтися без кондомів?»

Відповідаючи на це запитання важливо не перетворити відповідь на лекцію: не запам’ятає. Психологи кажуть, що найкраще запам’ятовується інформація, отримана через обговорення. Тому ведіть діалог-порівняння різних типів контрацептивів та наслідків їхнього застосування. Зазначте, що презерватив є кращим варіантом, бо не тільки надійно попереджає вагітність, але й захищає від венеричних захворювань. Як хлопцеві, так і дівчині поясніть, що його слід надягати перед початком статевого акту.

Протягом розмови вам, можливо, доведеться розвіювати помилкові уявлення на зразок «уперше не вагітніють» чи «від вагітності вбереже лимонний сік».

У наступній частині читайте, як відповідати на запитання хлопців-підлітків!

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: