Чимало батьків ніяковіють, чуючи запитання про секс, і всіляко уникають розмов з дитиною на цю тему. «Виросте — сам(а) дізнається». Але ж від кого? Від «досвідчених» приятелів у під’їзді? З відеозаписів у Інтернеті, де подаються, м’яко кажучи, не взірцеві людські взаємини? Найкраще, щоб у складний період статевого дозрівання підліток дізнався від батьків про красу та гармонію людських стосунків.

Бентежитися та нервувати не слід, адже нічого поганого у цьому явищі нема. Ми від природи сексуальні істоти — фізіологічно і психологічно, тож маємо говорити на цю тему вільно. Лише так ми дамо підліткам корисні знання та зможемо вберегти від спокус та проблем.

Коли та про що

Коли починати розмови? Це визначаєте ви, зважаючи на темперамент власної дитини, її зацікавлень та ситуації навколо. Комусь буде корисною розмова у 11–12 років, хтось «наздожене» однолітків через два роки.

Універсального рецепту розмови не існує, але є головні теми, на яких потрібно акцентувати увагу.

Не слід залякувати підлітка венеричними захворюваннями — він просто має пам’ятати цю інформацію. Також немає сенсу говорити, що сперматозоїд запліднює яйцеклітину — це учні вивчають на шкільних уроках біології. Користування презервативами — також не вельми складна наука. Головне завдання батьків — розвіяти два міфи:

  •        міф про те, що людиною керують тваринні інстинкти;
  •        міф, що нібито секс підвищує самооцінку, впевненість у собі.

Головний сексуальний орган людини

Чимало сказано про «тваринні інстинкти», які нібито підкорюють так, що їм неможливо опиратися. Але, на відміну від тварин, найсексуальнішим органом людини є… мозок! Так, медичні дослідження виявили, що сексуальним потягом людини керує кора великих півкуль мозку (кортекс), тобто та сама ділянка, де відбуваються інші процеси мислення. Кортекс дає змогу людині управляти власними пристрастями, на відміну від тварин.

Саме тому, наприклад, лікарі будь-якої статі можуть оглядати оголених пацієнтів, чоловіків та жінок. Поясніть підліткові, що людина — не раб своїх гормонів. Звісно, з цього ж починається відповідальність за власну сексуальну поведінку.

Але ж, якщо людина здатна управляти власними сексуальними бажаннями, чому стільки проблем виникає через них? Чому існують зради, небажані вагітності, епідемії венеричних захворювань?

Секс як підміна самооцінки

У кожної людини є непереборна потреба відчувати свою значущість, цінність. І саме її підлітки сподіваються знайти у сексі.

Нині у глянцевих виданнях, фільмах та серіалах пропагується, що саме секс дає упевненість в собі. Якщо підліток досі не набув відчуття своєї значущості, або якщо не відчуває достатньо любові до себе, він почне шукати все це у інтимних стосунках.

Дівчата і хлопці

Невпевнені у собі дівчата через секс прагнуть почуватися потрібними комусь, отримати ніжність та ласку, якої їм бракує у сім’ї. Статевий акт стає доказом їхньої привабливості. Окрім того, вони намагаються утримати коханого через інтимний зв’язок.

Саме по собі бажання бути коханим є природним. Але якщо за ним приховані занижена самооцінка та прагнення отримати ніжність, якої бракує у сімейному колі, жодні загрози батьків не спрацюють. Але проблеми секс не розв’язує, бо не робить дівчину привабливішою; справжня близькість неможлива без спільного духовного базису.

Якщо підліток — хлопець, який невпевнений у собі, головним сексуальним мотивом для нього є: «Чи я здатний?» Молоді люди з низькою самооцінкою сприймають секс як доказ дорослості та повноцінності, навіть першості. Секс стає наче змаганням: хто «вже», хто «скільки». Невпевнені чоловіки прагнуть довести, що вони є «справжніми». Але важливо пояснювати підліткові, що поняття «справжній чоловік» містить безліч якостей, і секс серед них посідає зовсім не перше місце.

Духовність та обдуманість

Потрібно наголошувати, що сексуальні стосунки не поліпшують нічиєї самооцінки — ані підлітка, ані дорослого. Також вони не зміцнюють почуття коханої людини — бо справжнє кохання не може ґрунтуватися лише на біологічному фундаменті.

Тож по-перше, сприяйте всіляко, щоб підліток усвідомив закономірний факт: сексуальні контакти без духовного підґрунтя призводять, навпаки, до відчаю, самотності та невпевненості у собі.

По-друге, навчіть підлітка, що вирішувати, мати близькість чи ні, необхідно заздалегідь, і зважувати на всі наслідки. Адже вони позначаються на всьому подальшому житті.

Щоб допомогти підліткові обрати правильний шлях, обговоріть із ним найпоширеніші сценарії дошлюбних сексуальних стосунків. Поставтеся до цього максимально серйозно, щоб підліток ухвалив власне рішення, але водночас обрав правильний шлях.

Про п’ять сценаріїв розвитку стосунків читайте у другій частині статті!

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: