Певною мірою дитячі сварки корисні для дітей. Так діти вчаться взаємодіяти, «готують» себе до дорослого життя, оскільки конфлікти, сварки — невід’ємна складова світу дорослих, і рано чи пізно всім доведеться зітнутися з агресією. Тому слід давати дітям можливість з’ясовувати взаємини за допомогою сварки. Це не означає, що не варто втручатися. Дитячі сварки потребують уваги і розумної участі. Як же правильно допомогти дітям розв’язати конфлікт і як їм не зашкодити?

1. Не можна надавати перевагу одній дитині. Ви не повинні співчувати лише одному малюкові, а іншого сварити. Часто ображений може виявитися кривдником.

2. Спокійно дайте змогу висловитися кожному учасникові конфлікту. Говоріть спокійно, уважно слухайте, але не судіть. Така стратегія допоможе дітям поглянути на свою ситуацію збоку.

3. Ставте дітям запитання. Нехай діти по черзі висловляться, що, на їхню думку, відчував їхній опонент, як би вони відреагували на місці одне одного. Діти відчують, що їхня думка важлива для вас. Крім цього вони дійсно зможуть зрозуміти, що відчував противник.

4. Не висловлюйте свою думку, поки діти не погодяться її почути. Для цього запитайте спочатку: «Знаєте, як я вчинила б на вашому місці?». Тільки після того, як діти захочуть дізнатися, висловіться.

5. Будьте мудрими і лаконічними. Вам варто пояснити дітям, як можна було б розв’язати проблему без сварки, як знаходити компроміс. Пояснюючи, не критикуйте дітей: «Потрібно було домовитися, а ти одразу б’єшся. Ну хто так поводиться? Ти ж людина, а не звірюка!».

Діти у сварці вчаться взаємодіяти між собою. Важливо це пам’ятати навіть тоді, коли скривдженим є ваш малюк. Вам дуже хотілося б захисти свою дитину, та якщо ви бачите, що дитяча сутичка є звичайним з’ясуванням взаємин, будьте розсудливими.

Трапляються між дітьми конфлікти, коли доводиться залучати до їхнього розв’язання батьків кривдника, психологів, вихователів або вчителів. Але якщо діти після звичайної сварки вже через 5 хвилин знову найкращі друзі, то ваше втручання має бути лише повчальним.