Нашi книги для гармонійного розвитку Вашої дитини

Як навчити дитину самостійно їсти?

Навчити дитину їсти самостійно — справа часу. Адже всі дорослі вміють це робити і нікого не кличуть на допомогу. Та ось у чому питання: як довго ви готові годувати свою дитину з ложечки? І справа не в тому, що вам, дорослим, це навіть подобається, а в тому, що вміння їсти самостійно — один із фрагментів загальної самостійності сьогоднішнього малюка. І чим раніше ви навчите дитину вправлятися з ложкою, а потім і виделкою, пити з чашки, а не з пляшки з соскою, тим упевненішою в собі і більш самодостатньою вона буде, коли виросте. Тому приймаємо аксіому: уміти їсти самостійно — це правильно і корисно.

Коли починаємо?

Щойно дитина навчилася сидіти і вже може утримувати в руках невелику ложечку — вже час! Малюкові дуже цікаво досліджувати нові предмети — тарілку, ложку. Спершу дайте йому ці предмети без їжі, нехай спробує їх на смак, обмацає форму. Потім покажіть, як правильно користуватися ложкою. Починати краще з такої їжі, яка не проливається і не розсипається. Наприклад, з не дуже рідкого пюре. Головне — хвалити малюка. Доніс ложечку до рота — молодець! Проковтнув? Розумниця! Навіть якщо малюк забруднив столик або фартушок, а може, й обличчя, не страшно. Тримайте під рукою серветки, щоб вчасно витерти карапуза і заразом прищеплювати йому навички охайності. Цей перший етап — найважливіший у привчанні їсти самостійно. Від того, як він мине, багато в чому залежить те, як швидко дитина навчиться обходитися без вашої допомоги. Тому запасіться терпінням і дійте.

Приємна обстановка

Щоб малюк любив їсти і робив це із задоволенням, створюйте приємну обстановку під час прийому їжі. Ніколи не можна кричати, дратуватися, увесь час квапити і обсмикувати дитину, робити їй безліч зауважень. Навпаки, дорослий, який подає дитині їжу, має бути налаштований доброзичливо, жартувати, піднімати малюкові настрій. Але не переплутайте це з такою поведінкою дорослого, коли він розважає дитину під час обіду. Цього робити категорично не можна. Тому що сьогодні малюк погоджується їсти, тільки прослухуючи казку, а завтра він попросить або навіть зажадає, щоб уся сім’я співала і танцювала перед ним.

Поетапне навчання

Отже, ваш малюк вже опанував ложку і його рухи стали досить скоординованими. Саме час запропонувати йому пити з чашки. Її зручно утримувати в руках. Спершу можна скористатися чашкою з двома ручками, а пізніше — замінити на чашку з однією ручкою. Якщо ви бачите, що малюк часто закашлюється, тому що ковтає надто багато рідини, запропонуйте йому пити кисіль, щоб навчитися робити це з чашки. Виделка — предмет, який завжди привертає увагу малюка. І не треба боятися, що він може поранитись. Сьогодні існує безліч варіантів виделок, зубці яких виготовлені із силікону. Ними просто неможливо поранитися.

Почуття дорослостi

«Я вже великий», — говорить дитина про себе, навіть якщо їй ще мало років. Малюкові подобається наслідувати дорослих. Він у захваті від того, що йому дозволяють скористатися «дорослими» предметами вжитку, і йому дуже приємно, коли про нього говорять, що він великий, дорослий, самостійний. Тому якщо ви хочете, щоб дитина сама хотіла проявляти самостійність, хваліть її за дорослі вчинки, заохочуйте бажання зробити щось самостійно, а не поспішайте все зробити за неї.

А якщо дитина не хоче?

Трапляється й так, що дитина весь час відмовляється їсти сама. Вона вередує, вимагає, щоб її погодували. Так відбувається тоді, коли в сім’ї є різні позиції з приводу самостійної їжі. Наприклад, бабуся вважає, що немає нічого страшного в тому, щоб погодувати дитину з ложки. А мама може дотримуватися іншої, «самостійної», позиції. Дитина, звичайно, відчуває це, і примхами вибирає легший і зручніший для себе шлях. Вихід із цієї ситуації — усім домовитися і узгодити спільні правила гри.

Поганий апетит

Поганий апетит нерідко заважає навчити дитину самостійно їсти. Проблема полягає в тому, що батьки хочуть хоч як-небудь нагодувати дитину, тому стоять з ложкою, як то кажуть, «над душею». У такій ситуації дорослим доводиться непросто. Альтернатива: залишити дитину голодною чи нагодувати — практично не розглядається. Тому краще розпочинати з апетиту. Змініть меню, можливо, дитині просто не підходить їжа, яку ви пропонуєте. Перегляньте режим дня, збільшивши кількість прогулянок і встановивши час прийому їжі, виключивши солодке і можливість перекусити між основною їдою.

Чудовим помічником для турботливих батьків та вихователів стане набір плакатів «Я сам!».

Зворотній дзвінок



Нажаль Ви не можете одночасно купити електронну та друковану версії книг. Завершіть будь ласка купівлю одного виду товару, а потім перейдіть до іншого. Дякуємо!