Тато і мама — перші люди, за якими дитина починає судити про дорослий світ. Вона активно засвоює соціальні норми та цінності дорослого. Малюк наслідує дії та вчинки батьків, що є для неї взірцевими. Але крім цього природного «віддзеркалення» на розвиток моралі в різному віці впливають різні чинники.

Оскільки дитина пізнає світ людей значною мірою за рахунок наслідування (і в грі, і в повсякденному житті), це передує навичці бачити ситуацію очима іншої людини як соціальної істоти. Дитина мовби вчиться почуватися «у шкірі» іншого. Але мозок розвивається поступово, наприклад, абстрактне мислення формується до 7 років — що саме відбувається до цього часу?

Дошкільний вік

У маленьких дітей мораль розвивається завдяки заснованому на тривозі стримуванні. Норми моралі в дошкільному віковому періоді — щось зовнішнє, малюк виконує правила, встановлені дорослими, із суто егоїстичних міркувань. Спочатку він засвоює,  що таке покарання, і поводиться «гарно», щоб цього уникнути. Потім у разі правильного виховання починає прагнути заохочення, очікуючи похвалу на  за правильні дії.

Головне в цей період — чіткість правил. Не можна за якийсь учинок один раз карати, наступного разу пробачати; необхідно чітко казати «ні» й не змінювати його на «так».

Потрібно враховувати, що у дитини переважають почуття над розумом. Саме тому вона часто прагне втілити своє бажання без належного його морального оцінювання. Не завжди малюк здатний зважувати, які наслідки матимуть його вчинки для інших чи навіть власне для нього.

Початкова школа

У період середнього дитинства (молодший шкільний вік) основним фактором морального розвитку стає заснована на емпатії турбота про інших. Колектив стає не менш важливим, ніж сім’я, з’являються друзі. Це час виховання доброти, уваги до почуттів інших через книжки або фільми, а також, звісно, обговорення подій дня ввечері.

Якщо вдома є тварини, відповідальність за них також допоможе формувати правильні життєві цінності.

Підлітком дитина мовби ревізує засвоєні змалку правила, і саме від попереднього виховання залежить, як вона витримає той бурхливий період.

І нарешті, в юності здатність до абстрактного мислення, з її можливостями до самоспостереження і побудови гіпотез, завершує процес формування моральних настанов.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: