Нашi книги для гармонійного розвитку Вашої дитини

Виховання цілеспрямованої дитини

Цілеспрямованість — важлива риса в сучасному світі, що пропонує безліч спокус. Її іноді бракує й дорослим, а у підлітків відсутність мети є поширеною проблемою: вони просто не розуміють, що і, головне, навіщо слід робити. Тому починати виховувати цілеспрямованість необхідно змалку, з того моменту, коли дитина починає розуміти мовлення і відповідно реагувати на звернення до неї.

Тренування власного «я»

Визначення мети починається зі слів «Я хочу». Але хто це — я? У нашій культурі до его дещо подвійне ставлення. Мабуть, ви чули примовку: «Я — остання літера абетки». Нею ставлять на місце дітей, які забагато хочуть. Якщо передати куті меду, дитина виросте з відчуттям, що її «я» з усіма бажаннями є чимось неважливим.

Простий тест на силу власного «я»: підійти до вітрини з декількома сортами чаю та вибрати один. Людина із сильним «я» впорається швидко: «візьму чорний з бергамотом, бо я його люблю», або «о, новий сорт, я хочу скуштувати». Слабка ж особистість вагатиметься півгодини, ще й піде без покупки, адже не розуміє власних бажань.

Дитина має вільно висловлювати свої думки та бажання, а якщо вони, як часто трапляється, мають розбіжності з вашими намірами чи гаманцем, обговорюйте це та обґрунтовуйте, як з дорослим. Так ви навчите дитину поважати і власні, і ваші потреби, й значно зменшите ризик її потрапляння під чужий вплив.

Сильне «я» допомагає визначати власну мету, а не нав’язану.

5 засад виховання цілеспрямованості

Стратегія виховання однакова як для хлопців, так і для дівчат. Вам знадобляться фрази: «Я в тебе вірю!», «Молодець», «У тебе вийшло чудово» та «Ти зможеш». Виховання цілеспрямованості ґрунтується на п’яти засадах.

Відсутність страху перед новою справою. Страх перед новим виникає від постійного обсмикування дитини, тобто вказівок на зразок: «Не чіпай!», «Не біжи!», «Розіб’єш!», «Поламаєш!». Якщо не йдеться про відверті загрози (наприклад, мокрі пальці у розетці), не обмежуйте активність малюка. Нехай він навіть зіпсує щось, але не припинить цікавитися світом.

Самостійна робота. Ви маєте пояснити, показати, як правильно — але не робити справу замість дитини. Заохочуйте її самостійність у всьому, від побутових дрібниць на зразок застібання ґудзиків до навчальних завдань.

Приклад батьківської цілеспрямованості. Чи часто бачить дитина, як матуся прагне чогось, або батько наполегливо працює для досягнення мрії? Діти, які бачать, як рідні навколо лише лежать на дивані та звинувачують обставини у своїх невдачах, ризикують повторити такий життєвий шлях, адже скоригувати батьківські програми поведінки доволі складно.

Доведення справ до кінця. Малюк збирав конструктор і не завершив, облишив… Ліпив, занудьгував та облишив… Цілеспрямована людина прагне довести справу до кінця, і необхідно формувати у дитини таку навичку. Але у жодному разі не силоміць! Бо якщо змушувати працювати, коли набридло, дитина в подальшому боятиметься облишити навіть те, що справді варто припинити. Просто схвалюйте та заохочуйте її щоразу після завершення: «Молодець, що завершив розпочате!», і потрібна поведінка поступово закріпиться.

Відсутність страху перед критикою батьків. Жорстка та принизлива критика на зразок: «Ти знову все зіпсував! Звідки в тебе руки ростуть? Незграба!» провокує страх та тривожність. У дорослому житті діти суворих батьків досягають, навпаки, меншого — бо їм бракує впевненості у собі. Звісно, критика потрібна, але доброзичлива, як допомога та підказка для здолання перешкод.

Поширена причина, через яку люди бояться починати щось нове,— внутрішня настанова виконати все одразу правильно. Коли дитина не може намалювати зайченя чи зав’язати шнурки, поясніть, що цілком нормально спочатку щось не вміти, та вчитися з низкою помилок.

Уміння складати план як основа досягнення

Поки дитина не вміє впевнено читати та писати, пропонуйте їй скласти план досягнення мети з трьох-чотирьох простих кроків, що легко запам’ятати. Наприклад: щоб побудувати вежу, необхідно взяти цей кубик, потім покласти на нього цей, а зверху додати трикутник.

У початковій школі привчайте до написання переліків та планів. Найпростіше, що дитина може скласти, — це план власного дня. А якщо ви користуєтеся мобільними додатками, запропонуйте розпланувати день на смартфоні. Дитину це гарантовано зацікавить.

Ввечері пригадайте з дитиною план дня: що вдалося, що ні, чому, як запобігти.

Мета і засіб

Відзначимо й зворотній бік справи. Рідше, але зустрічаються діти, які навіть «занадто» цілеспрямовані: наприклад, хлопці, які поклали за мету стати лідером класу і прямують до цього будь-якими засобами. Або дівчатка, які мріють вступити до престижного навчального закладу та напружено вивчають матеріал, незважаючи на відсутність сну та повноцінного харчування. Тому навчайте дитину не тільки обирати мету та досягати її, але й використовувати для цього прийнятні способи.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ:

Зворотній дзвінокНажаль Ви не можете одночасно купити електронну та друковану версії книг. Завершіть будь ласка купівлю одного виду товару, а потім перейдіть до іншого. Дякуємо!