Отримавши погану оцінку, дитина діє під впливом емоцій, намагаючись будь-яким чином приховати цей жахливий факт. І ось сторінки з «лебедями» вже вирвані зі щоденника і кинуті у смітник. Коли ж ви самі чи завдяки вчителеві з’ясуєте істину, потрібно в першу чергу не насварити, а зробити так, щоб більше ця прикрість не повторювалася.

Зараз першокласникам не ставлять оцінок, і це правильно — в шестирічному віці дитина сприймає їх як оцінювання власної особистості. При переході до навчання з оцінками перша двійка стає стресом, і навіть запам’ятовується декому надовго. Усе через настанови, що гарна дитина — це та, яка вчиться гарно.

Панікувати через оцінки не слід, вони лише цифри, що позначають рівень знань. Щоб отримати гарну оцінку, необхідно виконати завдання правильно та охайно. Але ж дитина вчиться, і жодне навчання неможливе без спроб та помилок.

Алгоритм дій

  1.     Не сваріть за вирвану сторінку. Ваш вигляд і тон має бути строгим, але спокійним і розсудливим.
  2.     Поцікавтеся за що саме двійка: за контрольну, чи домашню роботу, чи за відповідь на уроку.
  3.     Нехай дитина розкаже, що саме не вдалося. Може, це якийсь незрозумілий тип задач, чи граматичне правило, чи дитина забула вірш біля дошки. Ваш тон залишається стриманим, жодних звинувачень чи погроз, самі лише запитання. Тоді дитина не буде нервуватися надміру і зможе проаналізувати ситуацію. Ви ж стежте за її думкою, щоб не відволікалася. Якщо починає плакати чи кричати, відкладіть розмову та поверніться до неї після перепочинку та їжі.
  4.     Запитайте в учня, що саме, на його думку, він міг зробити, щоб отримати вищу оцінку. Загальне «вчити» не підходить, хай назве конкретні дії. Наприклад, запитати у вас про незрозумілу задачу; замість гри на планшеті витратити більше часу на вивчення вірша тощо.
  5.     Тепер запропонуйте дитині придумати, як виправити ситуацію. Можна переписати контрольну, вивчити вірш на наступний урок, написати реферат для додаткової гарної оцінки.
  6.     Останній крок: дитина під вашим наглядом планує, коли саме вона пише реферат, учить вірш тощо, і робить це. Заради цього посуваються ігри, прогулянки з друзями та інші розваги.

Так ви налагодите довірні взаємини з дитиною, і вона більше не приховуватиме оцінки, бо знатиме, що з проблемою завжди може прийти до вас.