Найбільше всі діти полюбляють гратися! Тож надайте їм таку можливість. Вивчення грошей та всього, що з ними пов’язане, можна перетворити на гру. Сьогодні існує безліч іграшок та іграшкових наборів (магазин, аптека, для доросліших дітей — «Монополія» та інші), за допомогою яких вивчати фінансову грамоту легше. Можна придбати іграшкові гроші. Дитина повинна бачити і розуміти, що у світі існують гроші, що їх заробляють. Поясніть, як слід дбайливо ставитися до них: їх не можна рвати, розкидати, навіть якщо вони іграшкові.

Не маєте матеріальної можливості придбати такі іграшки? Не засмучуйтеся! Вирізати з паперу та намалювати цифри зовсім не складно і недорого. А для ігор «магазин», «аптека» стануть у пригоді баночки та коробочки із-під уже використаних продуктів або косметики. Зробіть великі цінники на кожен товар чи іграшкові лікарські засоби. До цього процесу можна залучити і саму дитину, таким чином ви одночасно розвиваєте творчі здібності та прищеплюєте правила фінансової грамотності. Ось ще кілька правил фінансового виховання дітей, що знадобляться батькам:

Експериментуйте! Дозвольте дитині придбати в магазині хліб чи цукерку. Звісно, можна погратися в іграшковий магазин та зробити з паперу чи купити іграшкові гроші. Але є серйозніший спосіб прищеплення фінансової грамотності. Дозвольте дитині в 3,5–4 роки самостійно сходити до магазину, якщо, звісно він поряд із домом. Або хоча б під вашим наглядом у магазині дайте синові чи доньці можливість розплатитися з покупками самостійно. Ви не уявляєте, як діти дорослішають на очах після одного такого походу!

іграшкові гроші

Давайте дитині гроші, спочатку — іграшкові, потім — кишенькові. Ідеальний приклад: у підлітковому віці дитина сама собі купляє речі та їжу за свої кишенькові. Це знадобиться, наприклад, у гуртожитку у студентському житті. Кишенькові гроші батьки звісно поступово збільшують, а кількість батьківських коштів на дитину зменшують. Здебільшого нічого не змінилося, але ж дитини стала відповідальнішою за себе і свої кишенькові гроші.

Привчайте сина та доньку до праці змалечку, розповідайте про можливість особистого заробітку. Є можливість —  беріть до себе на роботу, не має — допоможіть дитині знайти спосіб заробітку. На літні канікули чи на новорічні свята, наприклад, існує багато підробіток для школярів: промоутерами чи аніматорами та інші вакансії для дітей.

Забороніть назавжди брати гроші в борг у знайомих чи друзів! (Хіба що кредит у банку, вже студентом) І то намагайтеся доступно розповісти малюкові про можливі наслідки грошових боргів і про те, що означає затримання чергового платежу за кредитним договором. Зараз існують спеціальні екскурсії до банку, де доступно розповідають дітям, як користуватися банківськими послугами вже у семирічному віці.

 екскурсія в банк

Діліться особистими фінансовими знаннями зі своїми дітьми. А для цього вам потрібно самим підвищувати рівень своїх фінансових знань. Фінансова безграмотність — це поширене явище у суспільстві, навіть серед дорослих, тому не поповнюйте ряди подібних. Навчайтеся самі та подавайте дітям приклад для наслідування!

Учіться фінансової грамотності разом! Переглядайте разом відео в інтернеті, мультфільми, документальні фільми та пропонуйте дитині спеціальну літературу, за якою можна навчитися фінансової  грамотності. Почніть з історії винаходу грошей. Існує дуже багато цікавої інформації про планування сімейного бюджету разом з дітьми, складання бізнес-планів, основи бухгалтерії та інше.

Ці правила допоможуть батькам виростити фінансово грамотну людину, яка орієнтуватиметься в грошових справах у будь-якій сфері. Зможе заощадити та навіть відкрити депозит і накопичити велику суму особистих коштів.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: