«Бути розумним і бути інтелектуально розвиненим – це, між іншим, не те саме», – сказав один татусь, спілкуючись з психологом на тему виховання розумної дитини. «Можна наповнити голову дитини купою знань, займатися з нею з ранку до вечора. Так, вона матиме відмінний кругозір, знатиме мови або чудово розв’язуватиме задачі з математики. Але ось чи буде вона розумною – це ще питання», – зауважив він.

Розум – це добре чи ні? Дивне, на перший погляд, запитання. Але тільки на перший. Виявляється, не всі батьки вважають, що розум – це те, розвитком чого потрібно спеціально займатися. Що ж ми, батьки, вкладаємо у своє бажання й прагнення виховати розумну дитину? Відповіді різні й цікаві. Давайте розглянемо найпоширеніші.

Отже, що означає «бути розумним?»:

1. Бути розумним – означає багато знати. Такої думки дотримуються чимало батьків. Широкий кругозір, уміння розв’язувати математичні завдання, успішно навчатися з усіх предметів, отримувати відмінні оцінки, володіти мовами – це й означає для батьків «багато знати». «Зі знаннями ніде й ніколи не пропадеш!», «Знання потрібні, щоб заробляти гроші!» – так пояснюють батьки свій вибір. Для того щоб виховати дитину розумною, вони вибирають кращі школи, оплачують репетиторів, витрачають час на заняття із власним малюком.

2. Бути розумним – означає бути успішним у житті. І хоча це занадто широке узагальнення – «бути успішним у житті» – проте для багатьох батьків успішність їхньої дитини в майбутньому й означає «бути розумним».

3. Бути розумним – означає вміти налагоджувати взаємини з людьми. І така думка також є. Для того щоб будувати гармонічні взаємини з оточенням, потрібно бути людиною розумною. Адже необхідно розуміти оточення, навчитися прораховувати людські вчинки та їхні наслідки, аналізувати їхню і свою поведінку, бути гнучким, вирішувати конфлікти або уникати їх.

4. Бути розумним – означає вміти заробляти гроші. Отут, швидше за все, було б правильним зауважити, що розумній людині легше заробляти гроші. І саме це мають розуміти батьки, говорячи, що бути розумним – означає вміти заробляти гроші.

5. Бути розумним – означає вміти бути щасливим. Відчуття щастя в кожної людини своє, особливе. І можливо, хтось не погодиться, що вміння бути щасливим – означає бути розумним. Але ж від нашого внутрішнього стану залежить якість нашого життя! Деякі батьки вважають, що потрібно спеціально вчити дитину отримувати від життя задоволення і почуватися щасливою.

6. Бути розумним – означає добре вчитися. Хтось із батьків орієнтований на оцінки. Певна логіка в цьому, звісно ж, є, адже в ідеалі оцінка – це просто вираження знань у цифрі. Але насправді все не завжди так. Адже об’єктивне оцінювання – поки що мрія сучасної школи.

7. Бути розумним – означає вміти самостійно здобувати потрібні знання. Уміння вчитися деякі батьки вважають чи не найголовнішим критерієм розуму. Адже в школі всі предмети не вивчиш і все, що тобі стане в пригоді у житті, не передбачиш. Розумна дитина – та, яка у дорослому житті вмітиме витягати необхідні знання, знатиме, як і де їх знайти й застосувати.

8. Бути розумним – означає мати швидкий та гнучкий мозок.Сьогодні це дуже важливо. Темп сучасного життя вимагає швидкого ухвалення рішень, швидкості реакції, уміння швидко запам’ятовувати великий обсяг інформації. Саме тому швидкий та гнучкий мозок уважають критерієм розуму.

Хто ж з батьків правий? Як завжди істина знаходиться десь посередині. Адже й уміння здобувати знання, і здатність почуватися щасливим, і вміння заробляти гроші, та й решта якостей цілком вписуються в сучасне поняття «розумна людина».

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: