У віці від 2 до 6 років дитина активно пізнає світ. Керувати цим процесом неважко: малюки самі постійно запитують: «Чому?», іноді говорячи про найнесподіваніші речі. Як правильно відповідати? Чим стимулювати інтерес дитини до навколишнього світу, якщо він відсутній? Як завжди, ми зібрали для вас найкорисніші поради!

Як краще відповідати дитині?

Чесно. Довіряти можна лише тій людині, яка каже правду, так? Тож будьте для дитини тим, кому можна довіряти. Навіть якщо малюк запитує незручні речі, на зразок «чому дядько порпається у смітті?» чи «звідки беруться діти?» (звісно ж, адаптуючи відповідь до віку). «Неправда» допускається тільки у випадку відвертих казок на зразок «Діда Мороза».

Без авторитарності. Не варто подавати свої знання як остаточну істину. Залиште місце для загадкового «ще ніхто не знає, чому…», адже це стимулює мислення.

З можливістю обговорення. Дитина може пропонувати свої варіанти відповіді на зразок «Небо синє, бо воно з синього пластиліну». Не варто поспішати спростовувати її здогадки. Можна м’яко сказати: «Мені здається, це не зовсім правильно», «Я іншої думки» чи «Можемо перевірити це згодом» — це дасть дитині простір для самостійних подальших роздумів.

Стимуляція пізнання

Обговорюйте з дитиною питання на зразок «Хто ким (чим) стане?». Ким буде яйце? (Залежно від виду може бути пташеням, черепахою, крокодилом, змією.) Курчатко стане півнем чи куркою, дівчинка — жінкою, а кошеня… гусениця… папір… дерево… вода… сніг… борошно… насіння… залізо… варіантів безліч! І навпаки: «Хто (що) ким був?» Кінь був маленьким лошам, ножиці — залізом.

Вода —дивовижна речовина, з нею дуже зручно вивчати, що означає «гаряче», «холодно» та «тепло». На морозі вода стає льодом, у теплі лід тане і стає водою. Над тарілкою з гарячим супом здіймається пара. І це також вода в її третьому, газоподібному стані. Закрийте тарілку блюдцем, а потім підніміть його та покажіть дитині краплі води на блюдці. Через різницю температур пара знову стала водою, над тарілкою ніби пролився рукотворний дощик.

Вода може «ввібрати» в себе сіль та цукор. Спробуйте занурити у пляшку з насиченим солоним розчином нитку, і подивіться з дитиною, як за день-два на ній почнуть осідати соляні кристали.

Якщо у вас немає земельної ділянки, посадіть у пляшку цибулину або горошини — ці рослини проростають на будь-якому ґрунті. Горошини спочатку необхідно загорнути у вологу тканину. Приблизно за дві доби з’являться паростки, що можна посадити у ґрунт і виростити власну рослинку!