Усе життя батьків супроводжує невимовне відчуття страху за свою дитину. Найгостріше воно проявляється у жінки у післяпологовий період. Так звана післяпологова депресія властива абсолютно всім жінкам через сплеск гормонів. Але кожна з нас по-різному переживає цей етап, що залежить від багатьох факторів.Що це за фактори? Як пережити депресію і скільки вона триватиме? На ці та інші питання читаймо відповіді нижче.

Чи існує насправді післяпологова депресія? Близько 70 % жінок можуть чітко прийняти той факт, що післяпологову депресію вони все-таки відчули на собі, інші 30 % також мали певні зміни після пологів, але за певних сприятливих умов вони змогли майже спокійно пережити цей стан і тому впевнені, що депресія їх оминула. Та погодьтеся, що гормональний фон жінки значно змінюється після пологів. І хоча вчені й досі не можуть пояснити чіткого зв’язку між рівнем гормонів і самою депресією, але факт їхнього впливу не можна заперечувати. У поєднанні із гормональними змінами не можна виключати психологічні та соціальні зміни в житті жінки.

Як же проявляється цей тривожний стан?

Найпоширеніші симптоми. Проявів існує безліч, та найчастіші з них зможе пригадати кожна жінка, яка пройшла через цей період. По-перше, це нез’ясовна тривога за свого малюка. Можливо, так відбувається тому, що жінка після 9 місяців перебування дитини в утробі починає усвідомлювати, що малюк уже окремо від неї, до того ж вона бачить перед собою зовсім крихітну і безпорадну істоту, через що відчуття страху посилюється. До речі, післяпологову депресію у вигляді тривоги можна спостерігати і у 10–15 % чоловіків. Раптові сльози — наслідок цього страху і невідомістю перед завтрашнім днем. Само собою, жінка відчуває втому і сонливість, адже її режим дня досить напружений.

Через наступний симптом часто псуються стосунки з родичами, бо всі навколо намагаються повчати. Усі досвідчені й обізнані, лише одна новоспечена матуся нічого не тямить у догляді за немовлям. У жінки з’являється відчуття, що вона погана мати. Усі ці обставини причиняють інші прояви: щоразу, коли дитина плаче, надзвичайно дратує молоду маму, але через невпевненість у своїх діях вона не знає, як правильно заспокоїти малюка і почувається безпорадною. Жінка настільки заклопотана доглядом, що не відчуває жодної радості материнства. Що говорити вже про сімейне життя?! А ще в цей час молода мама не бачить у собі жінки. Думки, що час від часу зринають у голові: «Я більше не вродлива, не приваблива», «Я не можу приділити часу собі», «Моє тіло втратило свою пружність», «Я більше не привертаю увагу протилежної статі», «Я погладшала» та ще багато інших, яких слід позбуватися.

Яким чином можна це зробити?

Як подолати депресію. Деяким жінкам доводиться звертатися навіть за медичною допомогою, щоб позбутися цього стану. Але здебільшого ви знову знайдете радість життя вже через 6–8 тижнів. Ви пристосуєтеся до дитини, а вона до вас, зможете налагодити свій режим і навіть приділяти час на догляд за собою.

Як пришвидшити цей радісний етап?

З’ясовуємо причину плачу і припинимо хвилюватися. Ваш страх одразу ж загострюється, коли ви знову чуєте плач дитини. Без паніки. Спершу, заспокойтеся самі, адже дитина дуже добре відчуває ваш емоційний стан. Тепер можна подумати, чому малюк засмутився.

Більшість мам, як тільки-но дитина плаче, починають годувати її, і, розуміючи, що немовля чомусь відмовляється їсти, знову панікують. Якщо малюк плаче, в першу чергу, перевіряємо підгузок. Сухий і чистий? Тоді, мабуть, варто взяти на руки, пригорнути дитину, бо наступною причиною є відчуття самотності. Заспокоїлося? Ні? Отже, можливо, голод змусив немовля плакати? Погодуйте його, але спокійно, не хвилюючись, щоб у молоко не виділявся адреналін і не спричинив кольок.

Як не дивно, але малюк на грудному вигодовуванні може відчувати спрагу у випадку сухого повітря в кімнаті або в літню спеку, виявляючи плачем своє бажання попити. Дитина на дитячий суміші звісно повинна пити воду. Дайте попити, зволожуйте приміщення, дотримуй його температуру в межах +18…20 оС.

Якщо причина досі не з’ясована, торкніться носика, ручок і ніжок дитини. Можливо, їй холодно. Звісно, ще в пологовому відділені вам розповідали: щоб зігріти малюка, можна покласти його собі на живіт і вкрити ковдрою. А ще надягніть шкарпетки, царапки.

Так, з подоланням страху перед плачем з’ясували.

Як бути з родичами і знайомими, коли вони весь час нагадують, що ви «погана мати»?

послеродовая депрессия_1

Право доглядати за малюком у першу чергу належить батькам. Досвідчені подруги, родичі, а головне — бабусі — наче змовилися, одна поперед одної дають свої поради. Але ж і ви просто так 9 місяців не байдики били. Книги читали, на форумах спілкувалися, на розсилку сайтів для мам підписувалися, заняття відвідували в жіночий консультації. Ось скільки всього ви знаєте! Ви зможете і погодувати дитину, і викупати, і одягти відповідно до погоди. А ще у вас є чоловік, який став татом і також дечого вже навчився. Тепер ваше завдання; запевнити у цьому своїх так званих порадників. Спокійно, без істерик і образ доречно сказати, що це ваша дитина і ви змозі за нею доглядати, а якщо виникнуть питання, то обов’язково проконсультуєтеся саме з цією порадницею, яка зараз перед вами. Після таких розмов вам спокійніше, бо ви самі вже вирішуєте, коли купати, годувати і взагалі, як виховувати, і ні під кого не підлаштовуєтеся.

Яка проблема залишилася не нерозв’язаною? «Я більше не приваблива»? Спробуємо впоратися і з цим.

П’ять хвилин для матусі. Ви чудова мама, адже все майже встигаєте зробити. І приготувати страву, і випрати білизну, і навіть змогли краще спати, бо відпочиваєте разом з дитиною вдень. Але ви досі не наближаєтеся до дзеркала. Запевняєте, що немає часу, а під вечір, коли малюк нарешті спить, у вас мимоволі накочуються сльози від того, що вам шкода себе як жінку. Ви жалієте себе: «Я така молода і така недоглянута. Я хочу звичайних жіночих радощів: манікюр, зачіску, нову косметику чи прикрасу». Знаєте, вам потрібно значно менше. Знайдіть хвилин 30 і зробіть собі манікюр, відкоректуйте форму брів. Але в іншій кімнаті, окремо від дитини. Нехай з нею побуде тато. Так ви зможете перемкнутися і відпочити думками.

Або прийміть ванну, і ви знову відчуєте прилив сил. Можна  поєднати прогулянку і похід до салону краси. Поки ваш чоловік прогулюватиметься з коляскою, ви за півгодини зможете оновити свою зачіску. Ви відчуватимете неабияку радість від придбання таких дрібничок, як нова помада або олівець для очей.

послеродовая депрессия_2

Ви вже змогли організувати ваш час, невже вам не під силу приділити кілька хвилин для догляду за собою?

Описані основні симптоми депресії спричиняють інші, але якщо ви їх подолали, то другорядні прояви вас не турбуватимуть. Начебто щось знову тривожить.

Ви впевнена мама, все вже вмієте, але де та радість материнства? Як її відчути?

Полюбіть себе знову. Це можливо. Навіть якщо вам здається, що ви втратили колишні контури тіла. Усе можна виправити. І груди також стануть як раніше привабливими, але потім. А зараз зосередьтеся на тому, що ви жінка-мати. Ви гарна, приваблива і кохана, і зараз той час, коли ви можете реалізувати своє жіноче призначення. Годуйте малюка і спостерігайте за ним. Відчуйте, як дитина вас потребує. Ви вже помічали перші прояви усмішки малюка? Такі несвідомі, але настільки милі! А що буде завтра? Дитина зростає і щодня радуватиме вас своїми успіхами. Живіть цим передчуттям і намагайтеся помічати, а можна навіть і записувати ці важливі моменти. Цінуйте стан, у якому ви зараз перебуваєте, адже він трапляється лише раз у житті, бо з народженням другого малюка все відбуватиметься інакше, але досвідченіше і, можливо, навіть майже без післяпологової депресії.