Всі дітки від природи активні та мають пізнавальний інтерес. Вони із задоволенням тягнуться до всього навколо, аби вивчити яке воно на смак, за запахом та на відчуття. Завдання батьків — не заважати дитині і допомагати їй. Малюк виросте самостійним, якщо його направляти, підтримувати та навчати. Починати це все потрібно від народження!

Від народження до року

Першим кроком у вихованні справжнього помічника буде привчання до порядку. Навіть якщо малюк ще тільки сидить і не вміє ходити, а вже бавиться з багатьма іграшками, він готовий навчатися і навіть отримуватиме задоволення від того, що сам склав свої іграшки.

Попросіть малюка скласти іграшки в коробку та повідомте про те, що ви хочете йому допомогти. Складайте іграшки по черзі: спочатку ви, а потім він. Не забувайте хвалити дитину та розповідати близьким родичам, який він самостійний та охайний. Перетворить цей міні-виховний захід на щоденний ритуал, щоб дитина змалку розуміла, що це добре, її за це хвалять та люблять. До року дитина повинна навчитися самостійно пити з чашки та прибирати свої іграшки.

Від року до двох

Коли малюк вже навчився самостійно ходити, розуміє звернені до нього слова та реагує на ваші прохання, перелік самостійних дій повинен розширитися. У віці одного року діти переживають свою найпершу життєву кризу: вони прагнуть до найменшої самостійності. Скористайтеся цим моментом, прищеплюйте потрібні навички.

В ідеалі малюк повинен вміти (з вашою допомогою):

  •     збирати свої іграшки;
  •     умиватися та чистити зубки;
  •     допомагати прибирати зі столу посуд;
  •     їсти ложкою.

Долучайте дитину до хатніх справ та самостійності через власний приклад. Коли ви прибираєте або миєте посуд, надягніть на дитину маленький фартушок та попросіть допомогти. Якщо вдома ви робите якийсь дрібний ремонт, нехай дитина подає вам інструменти або тримає цвяхи. Не забувайте дякувати малюкові та хвалити його.

Від двох до трьох років

У цьому віці малеча вже дуже добре ходить, постійно розмовляє, із задоволення пізнає все нове і самостійно намагається вам допомогти. Це прекрасно, бо вам не доведеться докладати зайвих зусиль! Якщо ваш малюк вже налаштований на те, щоб брати участь у хатніх справах, додайте до того, що він виконував раніше, щось складніше.

Завдання батьків — допомагати, а не робити все за дитину. Які справи доручити дитині?

  •     нести свою невеличку сумочку з магазину;
  •     підмітати у кімнаті;
  •     витирати пил;
  •     прибирати свою постіль;
  •     подавати посуд на стіл;
  •     допомагати готувати їжу.

Саме зараз починається дуже важливий момент для батьків. Вам потрібно поводити себе стримано та не дратуватися, якщо дитина робить щось не так не тільки з першого, але й з десятого разу. Дитячі рученята ще не зовсім вправні і ви повинні розуміти це.

Тільки через любов та розуміння можна привчити дитину до охайності та самостійності. Наберіться терпіння і згодом у вас все вийде!

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: