Наш будинок і навколишні предмети впливають на внутрішній стан. Марі Кондо — фахівець із організації побуту — розповідає, як створити сприятливу атмосферу у квартирі.

  1. Створіть надихаючий образ!

Перший крок — створіть подумки картину вашого ідеального будинку. Кольори, шпалери, декоративні елементи, світло… Методика Марі Кондо не в тому, щоб за будь-яку ціну звільнити простір, але «упорядкувати його, щоб створити умови для життя, які вам подобаються».

  1. Налаштуйтеся!

Поки розмірковуєте про повсякденні справи, розібратися з хаосом удома не зможете. Не панікуйте, дивлячись на купу речей. «Виберіть тихе місце, де ви зможете оцінити місце кожного об’єкта у вашому всесвіті»,— радить Марі Кондо. Стане в пригоді все, що дасть вам змогу набути цей стан: тиха ненав’язлива музика або бурмотання телевізора. Але кращий союзник — тиша.

«Речі, сховані від очей, зазвичай, не використовують роками».

  1. Ухвалюйте рішення відразу!

Коли відчуєте, що готові, почніть сортувати речі. Насамперед, з’ясуйте, які предмети не потрібні. Щоб досягнути оптимальних результатів, дотримуйте такого правила: або викиньте зайве відразу, або покладіть на місце.

  1. Жодних «про всяк випадок»!

Єдине питання, що варто поставити, дивлячись на кожну річ: «Чи радію я від неї?» Якщо відповідь «ні» — ви знаєте, що робити. Досить часто ми сумніваємося: «Може, мені це ще знадобиться? Викинути завжди встигну». Такі думки означають, що ви прив’язані до речі. Згадайте, коли й чому ви купили її. Чи важлива вона для вас так само, як раніше?

  1. Сортуйте речі за категоріями, а не за кімнатами!

Хаос — це коли в речей бракує свого місця й вони вільно переміщуються із одного кутка в іншій. Тримайте в одному місці все, що належить до однієї категорії. Огляньте будинок у пошуках однотипних предметів (засобів для прибирання, прикрас, косметики). Розкладіть їх на підлозі за групами. Так ви зможете оцінити обсяги речей, що належать до одній категорії, і зрозумієте, як і де їх краще тримати.

  1. Не заповнюйте ящики понад 90 %!

Дуже заповнені місця для зберігання — це «чорні діри». Ми забуваємо про каструлі, шкарпетки й записники, забарикадовані в шафах і комодах. «Нам властиво намагатися заповнити ящики,— стверджує Марі Кондо.— Але якщо мета — порядок, краще, усе бачити. Обмежтеся одним-двома рядами, щоб можна було поглядом охопити вміст кожної полиці».

  1. Складайте одяг за допомогою оригамі!

Одяг, складений недбало, займає більше місця й створює безлад. Кращий спосіб цього уникнути — завжди складати речі за однією і тією ж самою схемою. Марі Кондо пропонує використовувати японську методику оригамі. «Потренуйтеся кілька разів — і робитимете це щораз автоматично, як робот», — стверджує експерт.

  1. Створіть своє «місце сили»!

Зручний диван, столик, відгороджений ширмою, крісло-гойдалка — у будинку має бути місце, що є вам притулком (або лігвищем). «Мати особистий простір дуже важливо для душевного комфорту. Воно грітиме вас зсередини, немов теплий кіт за пазухою в зимову холоднечу»,— зауважує Марі Кондо. Невеликого куточка цілком достатньо.

  1. Розберіться з минулим!

Речі, що цінуєте як пам’ять про емоції, пов’язані з ними, виявляються не тільки «довгожителями» у нашому будинку, але й головним джерелом безладу. Як можна викинути цей квиток на концерт, де ви так добре провели час? А цей фотоапарат, на який дідусь знімав вас у дитинстві? Важливі спогади не зникнуть, навіть якщо ви розстанетеся з їхнім фізичним втіленням. За потреби, проведіть трішки часу з важливою для вас річчю. Сфотографуйте її, опишіть. Змиріться з тим, що вона більше не належить вашому сьогоднішньому життю. Позбуватися минулого важливо, щоб звільнити місце для сьогодення й майбутнього — у прямому і переносному значенні.

  1. Користуйтеся речами обдумано!

Аби щодня підтримувати порядок, Марі Кондо радить дотримувати певних ритуалів: завжди повертати речі на місце, дякувати їм за те, що ви змогли ними скористатися, й опікуватися ними. «Коли ви завершите прибирання, зрозумієте, у чому сенс і призначення кожної речі,— пояснює вона.— Ви зрозумієте їхню справжню цінність і навчитеся усвідомлено поводитися з ними. Такий підхід — запорука не тільки фізичної чистоти, але й ясності розуму й внутрішньої гармонії».