Протягом багатьох століть ліворуких людей ігнорували, висміювали та намагалися перевчити. Тільки в останні десятиріччя від цього почали відходити і створювати зручні умови для шульг. Які особливості має ліворука дитина і що варто передусім знати її батькам?

У якій руці ваша дитина тримає ложку чи пензлик? Яку руку простягає, коли ви даєте їй іграшку? Якою ногою спочатку стає на сходинку, коли піднімається? Якою ногою вдаряє по м’ячу? До якого ока спочатку підносить лупу?

Біологічне обґрунтування

У більшості людей домінує правий бік — такими є 85–90 % населення, у них центри активності розташовані у лівій півкулі головного мозку. У тих, яких називають шульгами,— навпаки. Чому так стається, науковці достеменно не виявили, але більшість схильні вважати це генетичною особливістю.

Існують також люди, у яких домінантними є різні частини тіла, наприклад, права рука — ліва нога і навпаки. Це означає, що домінантність однієї частини тіла необхідно розглядати ширше, аніж лише праворукість або ліворукість. Те, якою рукою людина пише, також не завжди є показником: для побутових потреб вона може використовувати іншу руку.

Розвиток та навчання

На сьогодні відомо, що писання лівою рукою позбавлене негативного впливу на розвиток дитини або на здобуття нею знань. Ліворукість сама по собі не є вадою! Але якщо дитину-лівшу примушувати писати правою рукою, то це матиме тяжкі наслідки. Грубе переучування спричиняє низку серйозних проблем: незграбність, появу тику і заїкання, ускладнення з читанням і письмом, відсутність уваги, невпевненість, дратівливість, страхи, відмову вчитися тощо.

Дані про те, якою рукою переважно користується дитина, потрібні, щоб забезпечити якнайкращі умови роботи ліворуким дітям, наприклад:

щоб світло на парту спрямовувалося праворуч;

сісти таким чином, щоб під час письма не «вдаряти» сусіда по парті;

для зручного письма ліворукій дитині краще нахиляти аркуш правим кутом донизу, щоб бачити вже написані рядки.

У школі не має значення, чи дитина лівша, чи правша; значно важливіше, щоб у першому класі вона вже знала, яка сторона тіла в неї домінує, і діяла відповідно до цього; вивчила і вміла показати, де в неї права, а де ліва рука (нога, око, вухо); що знаходиться ліворуч, а що — праворуч.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: