«Полгода плохая погода, погода совсем никуда…» — трішки сумно звучать слова відомої пісеньки, а за вікном дощить. Настрій псується, адже прогулянка відкладається! «І коли тільки ця злива закінчиться?» — засмучуються батьки. Адже, погодьтеся, одна справа — весь день розважати дитину вдома, і зовсім інша — «випустити на травичку». Малюк, який перебуває весь день удома, — це проблема для батьків. За півгодини він починає дошкуляти мамі й татусеві, вимагаючи розваг і батьківської уваги. На якийсь час вдається посадити його перед телевізором з мультиками або відволікти комп’ютером. Але й ці заняття дитині вже набридли, а дощ, як назло, триває.

Так що ж робити? А ось що! Ми зробимо так, щоб негода не зіпсувала, а поліпшила нам настрій. І повірте, малюк із задоволенням чекатиме на дощ або рясні снігопади із заметами. І ще. Негода — це не тільки сніг або дощ. Нерідко на вулиці так спекотно, що й виходити туди не хочеться. І тоді доводиться розважати дитину, яка нудьгує. Але ж ми, дорослі, можемо вигадати багато цікавого. Потрібно тільки згадати себе в дитинстві. Пам’ятаєте, як вам подобалося ходити по калюжах? А ще відривати довгі бурульки або розтоплювати вдома сніг у відрі? Горище — це було місце, сповнене таємниць і відчуття пригод. Ну, а наші діти так схожі на нас самих! Це означає, що ми знайдемо, чим їх здивувати навіть за найжахливішої негоди. І жодні опади й вітри не перешкодять веселим іграм.

Подорож по калюжах

Якщо дощик на вулиці ще не перетворився на зливу або, навпаки, злива поступово вщухає, вирушайте на вулицю. Ви скажете, що навколо мокро, брудно й краплі з неба досі падають? А навіщо ж у шафі лежать чудові гумові чоботи? Взуваємо і йдемо гуляти. Повірте, що дитяча радість буде безмежною. Крім таких чобіт знадобляться дощовики для всіх учасників прогулянки й паличка на зразок тростини. Саме вона і є найголовнішим предметом. Приготуйте таку паличку для кожного малюка. Можете заздалегідь нанести на неї поділки кольоровим скотчем, як на поливальницю, але замість цифр написати «мілко», «глибоко», «глибше не буває». Усім дітям буде дуже цікаво дізнатися, що це за палички. А ви їм скажете, що це справжнісінький «вимірювач калюж», за допомогою якого можна виміряти глибину кожної калюжі. Можете влаштувати змагання на найглибшу калюжу або виконати заповітну мрію дітей. Ходити по калюжах — це і є та сама розвага, яку батьки часто забороняють під приводом «раптом промочиш ноги». Замість забороняти дитині ходити по калюжах купіть їй якісні гумові чоботи.

Горище і все довкола

За будь-якої «нелітної» погоди можете використовувати це ноу-хау. Діти обожнюють таємниці й пригоди. І напевно у вашій квартирі або будинку, де ви мешкаєте, є місця, потрапити куди дитина мріє вже давно. Наприклад, старе горище або не занадто занедбаний підвал. Готуватися до цієї гри зовсім недовго. Вам потрібно лише сховати в потрібному місці якийсь чарівний предмет (пляшку, карту, «діаманти» та ін.), наклеїти знаки, що допоможуть його знайти. Розкажіть дитині (або дітям, якщо вони грають разом) легенду, згідно з якою потрібно відшукати захований предмет. Поспішимо заспокоїти тривожних матусь. Діти не дуже бояться підвалів і горищ, та й подорожуватимете ви разом.

Дрейфувати на крижині

Ура! Погода зіпсувалася, гуляти не можна. Натомість можна плисти на крижині безкрайніми просторами Півночі. Перетворюємося на мандрівників, підкорювачів Арктики або Антарктики. Наш корабель затерло льодами, і всій команді довелося висадитися на величезну крижину, що тепер дрейфує океаном. Не забудьте заготувати заздалегідь мішечок із сухариками. Коли ваші мандрівники зголодніють, врятує чай із сухарями. Під час «плавання» намагайтеся збагатити багаж дитячих знань. Кого ви зустрінете дорогою? Білого ведмедя, полярну сову, оленя. Можете напередодні гри почитати разом з дітьми енциклопедію про північних тварин, а зараз провести вікторину. Дітям старшого віку можна розповісти про великі відкриття Півночі, про подорожі відомих моряків.

Балконна прогулянка

А чому б не використовувати балкон як місце для прогулянки? Якщо на балконі є навіс або балкон, засклений рамами, то жодні опади нам не страшні. Не залишайте малюка на балконі самого. Учіть дитину дотримувати правил безпеки. Але не позбавляйте її радості. На балконі можна спостерігати за сніжинками, що пролітають повз, за дощем. Найцікавіше — це вивчення життя перехожих, а також кішок і собак. Бачите, іде бабуся з великою господарською сумкою? Разом з малюком можете вигадати про неї неймовірну історію. Наприклад, про те, що це не проста бабуся, а агент розвідки або переодягнений міліціонер. Вулицею вона йде не випадково, а вистежує особливо небезпечного злочинця.

Зимові експерименти

Настав час ставати справжніми вченими. Для початку потрібно подбати про те, щоб приготувати матеріал для експерименту (наприклад, кілька бурульок більших розмірів). Домовимося, що бурульки знаходять і приносять додому батьки. До речі, бурульки відмінно зберігаються в морозильній камері. Малятам цікаво спостерігати за тим, як бурульки тануть. Для цього нецікаво просто дістати їх з холодильника. За скільки часу стане величезна бурулька? А ця маленька? Як із твердої бурульки утвориться просто калю жа? Що буде, якщо ми підігріємо цю воду? Дивно, вода почала перетворюватися на пару! А тепер додамо в неї трішки фарби й знову заморозимо, наприклад, в одноразовому стаканчику або фігурних формочках для льоду. Що маємо? Крижані фігурки різного кольору. Можете експериментувати не тільки з бурульками, а й зі снігом. Насипте у відро сніг на вулиці або на балконі та разом спостерігайте за його таненням. Долучіть малюка до спостережень за погодою й природними явищами. Навчіть його визначати температуру повітря за градусником. Розкажіть про грозу, туман, іній, веселку. Якщо вам знадобляться ідеї експериментів, шукайте їх у спеціальних книгах для батьків і на просторах інтернету.

Водний бій

Коли влітку спекотно, хочеться поплавати в морі або річці. Але, припустимо, ви не маєте такої можливості. Можна пограти з водою. Тоді й висока температура повітря не є перешкодою. Можете запропонувати дітям пирскавки, що легко виготовити з пластикових пляшок, зробивши маленькі дірочки в кришках. Можна скористатися й пластиковими водяними пістолетами, попередньо навідавшись до магазину іграшок. Правила гри дуже прості: намагатися якомога рясніше облити супротивника. Водночас самому потрібно докласти зусиль, щоб залишитися сухим настільки, наскільки це можливо. Отже, переможцем виявиться той, хто буквально вийде сухим з води, а наймокріший учасник програє. Але насправді переможе вся компанія. Адже тепер усі мокрі й задоволені, тому що стало не спекотно.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: